Enflasyon ve fiyatlamalar

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.59 kayıp ile 10400 puandan kapattı. TL karşısında, dolar 32.17 ve euro 34.94 seviyelerinden yatay bir kapanış yaptı. Gram altın 2411 TL ile haftayı sonlandırırken, ons altın 2327 dolar seviyesinden hafif eksi haftayı sonlandırdılar. Mevduat faizleri ise yüzde 53 seviyelerinde seyrini sürdürüyor.

Bu haftanın ilk günü enflasyon rakamları ile başlayacağız

Nisan ayında yıllık yüzde 68.90 ve aylık 3.18 gelen enflasyon rakamlarında beklentiler yıllık ve aylık sırasıyla yüzde 74.80 ve 3 olarak bekleniyor. Merkez bankasının işaret ettiği Mayıs ayı enflasyon rakamlarında yılın zirvesi bekleniyor. Haziran ve yılın geri kalanında enflasyonda düşüş bekleniyor. Merkez bankası yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 36’dan 38 olarak güncellenmişti.

Bu haftanın diğer önemli verileri ise ABD’den ve Euro Bölgesinden gelecek. ABD’den istihdam rakamlarını takip edeceğiz. Cuma günü açıklanacak Tarım dışı istihdam verisi merkez bankası FED’in faiz kararında belirleyici olacaktı sinyaller arayacağız.

Euro Bölgesinden ise Perşembe günü faiz kararını alacağız. Yüzde 4.50 olan faizin 25 baz puan indirilerek yüzde 4.25 olması bekleniyor. Global merkez bankaları faiz indirimine başlıyor. İlk adımı atanın ECB olması bekleniyor.

2 Haziran Pazar günü petrol ihraç eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+ toplantı sonuçlarını takip edilecek. Son zamanlarda her ne kadar petrol fiyatları dengede kalsada arz kısıntılarına dair gelebilecek haberler fiyatları yükseltebilir.

OPEC+, haziran ayının sonuna kadar günlük 2.2 milyon varillik üretim kısıntısına gitmişti. Bu karar uzayacaktı ve günlük miktarda değişiklik olacak mı merak konusu. Ülkelerin enflasyon muhasebesini yaptığı 75 – 85 dolar bandının değişmesi yani fiyatlardaki artış yeniden merkez bankaları üzerinde enflasyon baskısı oluşturabilir.

Teknik Görünüm

Bist 100 : Endeks yıl başından bu yana kazançlarını yüzde 40’a taşıdı. Bu hafta eksi kapanış yapsada sessiz yükselişini sürdürüyor. Faizlerin yüksek olması en büyük rakibi. Getiri arayışı içinde olan yatırımcı faiz – borsa ve altın beklentilerini karşılaştıyor.

Dövizin yükseliş beklentisi törpülendi. Dövize yönelim bu nedenle azaldı. Kısa vadeli yabancının tercih ettiği tahvil tarafı daha çok para girişi alıyor. Mevudat faiz getirisinin yıl sonunda yakalanabilmesi için endeks bazında olmasada hisse senetleri bazında yüzde 30 ve üstü getiri yakalanmalı ki tercih edilebilsin.

Borsa için yabancı girişi adına ortam hazırlandı. Global merkez bankaları faiz indirimlerine hazılanırken yüksek getirinin olduğu Türkiye piyasası cazip hale geliyor. Döviz rezervleri geçen hafta swap hariç artıya geçti. Gri listeden çok büyük ihtimalle Haziran ayı içinde çıkacağız. Hane halkı için hala zorlu bir süreç devam etsede sermaye piyasaları yabancılar için uygun hale geliyor.

Borsa endeksinde takip ettiğimiz 322 dolar seviyesi destek olarak takip ediliyor. Özellikle yaz aylarında ivmelenen bir borsa istanbul görebiliriz. Enflasyon hala yatırımlar üzerinde belirleyici. Parasının değerini korumak isteyen yatırımcılar ise tüm tuşlara basıyor.

Her yatırımda olmak istiyor. TL varlıklardaki fırsatı kaçırmak istemezken döviz bazlı yatırımlarda payını azaltırken tamamen çıkış yapmıyor. Endekste 10400-10500 bandını yakından takip edeceğiz, buranın üzerinde yükseliş devam edebilir. Altında ise satışlar görebiliriz. 10000 seviyesi hem psikolojik hem de teknik olarak önem taşıyor.

Altın : Her ne kadar ABD’de enflasyonda soğumaya yakın bir tablo izlensede yetkililer temkinli. Olası enflasyon senaryosundaki bozulma ve istihdam piyasasına dair sıkıntılar faiz indirimlerini öteliyor. Faiz indirimleri ABD kanadında başladığında altında güçlenme görebiliriz fakat şimdilik daha çok jeopolitik gerginlikler altını güçlü tutuyor.

Haftalık grafikte güçlü kapanışlar görüyoruz. Bu hafta içerisinde 2320 dolar altına sarkmalar görürsek altın fiyatlarında bir miktar satış baskısı olabilir. Bu ise içeride gram altın içinde düşüş demektir. 2200 – 2400 bandında gram altında taban oluşumu görebiliriz. Küresel anlamda devam eden altın talebi iç piyasadaki yatırımcılarıda etkiliyor. Portföylerde altın miktarı artıyor.

Kasım ayı ABD seçimlerinde Trump’in gelme ihtimali konuşuluyor. Bu durumda güçlü dolar, zayıf altın senaryosu izlenebilir. Bu ise altın için düşüş anlamına gelebilir. Son çeyrekte altın konusunda temkinli olmakta fayda var. Bu kısa vadeli düşünenler için önemli olacaktır, orta ve uzun vadede yükseliş beklentisi devam ediyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu