Enflasyonda yeni dönem senaryoları

Borsa İstanbul yılın başında bu yana yüzde 20 değer kazandı. Geçtiğimiz haftayı 9045.97 puandan yüzde 4.39 değer kazanımıyla kapattı. Mevduat, borsa ve altın seçeneklerinde borsa payını daha çok almış görünüyor. Fakat yakın zamanda mevduat faizlerinde yeniden artış görebiliriz. Altın geçen haftayı sakin geçirirken, Dolar/TL 30.64 seviyesinden kapanış yaptı.

Enflasyon raporunun detayları geleceğe dair bilgi içeriyor

Yeni merkez bankası başkanı ve ekibi piyasalara güven verirken açıklamaları ise seçim sonrasındaki beklentilere ışık tuttu. Doğalgaz ve elektriğe zam sinyalleri aldık.

Sıkışlamanın Mart sonrasında artacağı beklentisi yükseldi. Hayat pahalılığını daha fazla hissedeceğiz. Enflasyon ile mücadele için bu vazgeçilmez bir unsur.

Kredi kartlarına yeni düzenlemeler geliyor. Asgari ödeme tutarları 2022 yılında minimum yüzde 40 olarak belirlenmişti. (25bin TL üstünde limiti olan kartlar için.) Minimum ödemede yeni bir düzenleme gelebilir. Taksitlendirmede taksit sayıları azaltılabilir.

Gecikme faiz oranlarında artış yapılabilir. Kredi kartınızın 3 dönem üst üste borcu ödenmeyince kullanıma kapanması uygulamasında süre kısaltılabilir. Özellikle nakit ihtiyacının kredi kartlarında karşılandığını görüyoruz, nakit çekime bir kural getirilebilir.

Şirketlerin kullandığı kartların limitleri yüksek ve nakit ihtiyaçların kredi kartlarından karşılanması kurumsal kartlara önemlerin daha sert olmasını sağlayabilir. Merkez bankası sıkılaşma konusunda kararlı ve sert önlemler alınıp uygulanmadıkça enflasyonun düşmesi çok zor.

Enflasyona dair yıl sonu yüzde 36 beklentisi değişmedi

Yılın ilk enflasyon rakamları açıklandı, Ocak ayında enflasyon yüzde 6.70 oldu. İlk aylardaki yüksek seyir ve Mayıs ayındaki zirve beklentisi ile yüzde 36 yıl sonu beklentisi iddialı bulunuyor. Fakat mümkün açıklaması ise merkez bankası başkanı yardımcısından geldi.

Enflasyon konusunda işimiz zor. Yılın ilk ayları geri kalanı için temennide bulunmak daha kolay fakat zaman geçtikçe enflasyon beklentisinde güncellemeler gelebilir.

Enflasyonun rakamsal hali bir çok kalemi etkiliyor. Bu doğru. Fakat hayat pahalılığı daha önemli. Enflasyon gerilerken hayat pahalılığı gerilemiyor. Dolar artıyor diye yükseliyor, dolar artacak beklentisi ile yükseliyor, seçimlerden sonra herşey zamlanacakmış diye yükseliyor, yani fiyatlar kendine sürekli bahane arıyor.

Fiyat ahlaksızlığında istikrarı elden bırakmıyoruz. Artan fiyatlara rağmen hala gidip harcıyorsak, buna bir tepkimiz yoksa biz bunu hak ediyoruz demektir. Herkesin dilinde hayat pahalılığı var evet ama bir yandan da harcama devam ediyor. Bazı ihtiyaç halini almış lükslerimizden vazgeçmedikçe enflasyon bu ülkede düşmez, düşemez. Tepkimiz yok, sınırımız yok. Fiyat limitimiz yok ise her türlü zamıda hak ediyoruz.

Bu hafta yine enflasyonu konuşmaya devam edeceğiz fakat bu kez ABD’nin enflasyon rakamları gelecek. Özellikle son yıllarda ABD’nin faiz artırımı ile tahvil piyasasına ve dolara olan talebin arttığına şahit olduk. Faizler 0.50 seviyelerinden 5.50 seviyesine yükseldi. Küresel ekonomi daraldı.

Şirketlerin mali yükleri arttı, yatırımlar azaldı ve bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri dolar terketti. Salı günü açıklanacak enflasyon rakamlarında aylık yüzde 0.2 ve yıllık yüzde 3 artış bekleniyor.

ABD’nin enflasyon hedefi ise yüzde 2. Hedeften uzak bir tablo var. Yüzde 10 enflasyondan bu noktalara geldiler. Hızlıca sıkılaştılar. Artık faiz indirimleri konuşuluyor. Peki faizler ne zamana inecek, enflasyon rakamları ile bu sorunun cevabını alacağız.

Bu hafta Pazartesi bizde işsizlik rakamları açıklanacak. Salı günü perakende satışlar verisi gelecek. Veri açsından sakın bir hafta diyebiliriz. Uzak doğu piyasaları yeni yıl dolayısıyla kapalılar.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul; Borsa yabancı desteğiyle artıyor. Özellikle yabancı fonların yatırım yaptığı hisseler, attığı adımların paylaşılması borsada bir rüzgar estirdi. 9000 puan üzerinde rekor kapanış geldi. Düzeltme yaparak ilerlese daha sağlıklı olacaktı fakat getiri beklentisi yüksek yatırımcılar ve endeksin dolar bazlı çok ucuz kalmış olması ilgiyi canlı tutuyor.

Teknik olarak 8850 destek olarak takip edilebilir. Ana destek seviyemiz 8500 ve yükselişin devamı için bu seviyenin üzerinde kalmasını bekleyeceğiz. Direnç olarak 9700 seviyesine kadar yükselişler gelebilir.

Altın: Ons altın kararsız ve dolar endeksinin güçlü seyri ile geriliyor. Yinede 2000 seviyesi üzerindeki seyir pozitif karşılanmalı. Ortadoğudaki gelişmeler sıcak kalmaya devam ediyor. Petrol fiyatlarındaki olası artık yeniden ekonomik büyümeye dair endişeleri kuvvetlendirebilir. 2000 – 2100 dolar bandındaki hareketi izliyoruz. Gram altın ise 2065 TL seviyesinde. Kademeli yükselişler görebiliriz. Güçlü kalmaya devam ediyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

 

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir.

Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu