İpek kolajen uygulamaları

Özellikle 30 lu yaşlardan sonra ciltte bulunan kolajen üretiminin azalmaya başlaması ve üretilen kolajenin kalitesinde bozulma başlar. Zaman içerisinde ciltte ortaya çıkan yaşlanma belirtileri ile ciltteki kolajen miktarının azalması arasında önemli bir bağlantı bulunur.

Kırışık görünümünü azaltıyor

İpek kolajen son yıllarda ciltteki kırışıklıkların görünüm azaltmaya yardımcı  olan, sıkılaştırıcı etkisi ile ciltte toparlanma sağlayan medical  estetik uygulamalar arasında yer almaktadır.

Kolajen insan vücudunda en çok bulunan ve en güçlü antiaging etkili moleküllerden biridir. Fibroblastlardan sentezlenir. Cildin alt katmanlarında destek sağlar. Daha sıkı ve daha gergin bir cilt için gereklidir.

Genellikle 30 lu yaşlarla birlikte miktarı ve kalitesi düşer. Aslında sadece kolajen azalmaz ciltte nem ve destek dokusu işlevi olan Hyalunorik asit ve mineraller de azalır. Farklı kolajen çeşitleri vardır.

Tip 1 ve tip 3 kolajen cilt için çok önemlidir. Ancak dışarıdan alınacak kolajen takviyeleri peptid formunda olmaktadır. Kolajen molekülü yapı itibarı ile çok büyüktür ve deriden emilimi çok düşüktür. Bu nedenle tedavide küçültülmüş kolajen olan peptid formları tercih edilmelidir.

Ciltte sığırdan elde edilen bovine kolajen peptidleri ile balıktan elde edilen marine kolajen peptidleri kullanılmaktadır. Daha çok içilen formlarda kullanılmaktadır. Alerji riski olabileceği kabul edilen bu tür kolajen peptidleri kullanılırken hasta ve doktorda alerji açısından endişe yaratmaktadır.

Son dönemde kolajen üretimini tetikleme amacıyla gerçekleştirilen çeşitli ameliyatsız kozmetik uygulamalar arasına ipek kolajen uygulaması da girmiştir.

İpek böceği tarafından üretilen ipek kozası proteinleri; sericin ve fibroin ile hyaluronik asit bileşeninin bir araya getirilmesi sonucu oluşan kolajen türü  ipek kolajen olarak adlandırılmaktadır. İpek kolajen biyolojik olarak uyumlu olduğu için enjeksiyon bölgesine enjekte edildikten sonra herhangi bir alerjiye neden olmaz.

İpek kolajen uygulamasında bitkisel kolajen içeriği hyaluronik asitle birleştirildiğinden ciltte çeşitli pozitif etkiler ortaya çıkabilir.  Cildin alt katmanlarda kolajen üretimini desteklerken cildin nem ve destek fonksiyonunu sağlayan diğer bir molekül olan Hyaluronik asidin yıkımını sağlayan enzimin etkisini azaltır.Cildin alt katmanlarında onarım sağlar.

İpek kolajen uygulaması faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Cildi nemlendirir.
  • Ciltte kolajen üretimi ve onarım süreci tetiklenerek ciltte sıkılaşma sağlanır.
  • Cilt gençleştiricietki yaratılır.

Ciltteki kırışıklıkların azalması sağlanır.

Sonuçlar alt alta yazıldığında kuvvetli bir yaşlanma karşıtı  etki elde edilmektedir

.

  • Ciltteki yaşlanma belirtileri oluşumunu geciktirmek,
  • Cilt elastikiyetini artırmak,
  • Ciltte canlı ve ipeksi bir görünüm elde etmek,
  • Cilt sıkılaştırmak isteyen kişiler ipek kolajen tedavisine başvurabilirler.

İpek kolajen uygulaması yaşlanma belirtilerinin sıklıkla ortaya çıktığı alın, orta yüz bölgesi, çene hattı gibi yüz bölgelerine ek olarak ellere, boyun ve dekolte bölgesine de uygulanabilmektedir.

Uygulama alanı öncelikte temizlenir. Sonrasında uygulama sırasında acı ya da ağrı hissedilmemesi adına lokal anestezik etkili krem sürülür. Krem etkisini gösterince uygulama başlar. Uygulama cildin 3-4 milimetre altına yapılıri. İşlem öğlen tatili işlemidir. Kişi işlem sonrası işine dönebilir. Sadece işlem günü yüzünü yıkamamsı ve makyaj yapmaması önerilir. İşlem sonrası tüm iğneli işlemlerde olduğu gibi toplu iğne başı büyüklüğünde morarmalar olabilir

İpek kolajen etkisi hyalüronik asit nedeniyle hızla ortaya çıkıyor, hafif bir ödem oluşumu gözlemlenebiliyor. Genellikle 3-4 gün içerisinde ödem kayboluyor. Kolajen üretiminin tetiklenmesi ile derinden yüzeye bir iyileşme sağlanıyor.

İpek kolajen bir ay arayla iki seans şeklinde planlanabilir. Ciltte hasarın fazla olması halinde seans sayısı üçe çıkarılabilir. Uygulamanın etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 12 ay devam etmektedir. İşlemin etkinliliğinin devamı için idame tedavisi planlanarak kişi takip edilir.

Sağlıkla ve güzelliklerle kalın

Dr.Fügen Erdoğan Çekin

http://www.fugencekin.com.tr

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var