İpek kolajen uygulamaları

Özellikle 30 lu yaşlardan sonra ciltte bulunan kolajen üretiminin azalmaya başlaması ve üretilen kolajenin kalitesinde bozulma başlar. Zaman içerisinde ciltte ortaya çıkan yaşlanma belirtileri ile ciltteki kolajen miktarının azalması arasında önemli bir bağlantı bulunur.

Kırışık görünümünü azaltıyor

İpek kolajen son yıllarda ciltteki kırışıklıkların görünüm azaltmaya yardımcı  olan, sıkılaştırıcı etkisi ile ciltte toparlanma sağlayan medical  estetik uygulamalar arasında yer almaktadır.

Kolajen insan vücudunda en çok bulunan ve en güçlü antiaging etkili moleküllerden biridir. Fibroblastlardan sentezlenir. Cildin alt katmanlarında destek sağlar. Daha sıkı ve daha gergin bir cilt için gereklidir.

Genellikle 30 lu yaşlarla birlikte miktarı ve kalitesi düşer. Aslında sadece kolajen azalmaz ciltte nem ve destek dokusu işlevi olan Hyalunorik asit ve mineraller de azalır. Farklı kolajen çeşitleri vardır.

Tip 1 ve tip 3 kolajen cilt için çok önemlidir. Ancak dışarıdan alınacak kolajen takviyeleri peptid formunda olmaktadır. Kolajen molekülü yapı itibarı ile çok büyüktür ve deriden emilimi çok düşüktür. Bu nedenle tedavide küçültülmüş kolajen olan peptid formları tercih edilmelidir.

Ciltte sığırdan elde edilen bovine kolajen peptidleri ile balıktan elde edilen marine kolajen peptidleri kullanılmaktadır. Daha çok içilen formlarda kullanılmaktadır. Alerji riski olabileceği kabul edilen bu tür kolajen peptidleri kullanılırken hasta ve doktorda alerji açısından endişe yaratmaktadır.

Son dönemde kolajen üretimini tetikleme amacıyla gerçekleştirilen çeşitli ameliyatsız kozmetik uygulamalar arasına ipek kolajen uygulaması da girmiştir.

İpek böceği tarafından üretilen ipek kozası proteinleri; sericin ve fibroin ile hyaluronik asit bileşeninin bir araya getirilmesi sonucu oluşan kolajen türü  ipek kolajen olarak adlandırılmaktadır. İpek kolajen biyolojik olarak uyumlu olduğu için enjeksiyon bölgesine enjekte edildikten sonra herhangi bir alerjiye neden olmaz.

İpek kolajen uygulamasında bitkisel kolajen içeriği hyaluronik asitle birleştirildiğinden ciltte çeşitli pozitif etkiler ortaya çıkabilir.  Cildin alt katmanlarda kolajen üretimini desteklerken cildin nem ve destek fonksiyonunu sağlayan diğer bir molekül olan Hyaluronik asidin yıkımını sağlayan enzimin etkisini azaltır.Cildin alt katmanlarında onarım sağlar.

İpek kolajen uygulaması faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Cildi nemlendirir.
  • Ciltte kolajen üretimi ve onarım süreci tetiklenerek ciltte sıkılaşma sağlanır.
  • Cilt gençleştiricietki yaratılır.

Ciltteki kırışıklıkların azalması sağlanır.

Sonuçlar alt alta yazıldığında kuvvetli bir yaşlanma karşıtı  etki elde edilmektedir

.

  • Ciltteki yaşlanma belirtileri oluşumunu geciktirmek,
  • Cilt elastikiyetini artırmak,
  • Ciltte canlı ve ipeksi bir görünüm elde etmek,
  • Cilt sıkılaştırmak isteyen kişiler ipek kolajen tedavisine başvurabilirler.

İpek kolajen uygulaması yaşlanma belirtilerinin sıklıkla ortaya çıktığı alın, orta yüz bölgesi, çene hattı gibi yüz bölgelerine ek olarak ellere, boyun ve dekolte bölgesine de uygulanabilmektedir.

Uygulama alanı öncelikte temizlenir. Sonrasında uygulama sırasında acı ya da ağrı hissedilmemesi adına lokal anestezik etkili krem sürülür. Krem etkisini gösterince uygulama başlar. Uygulama cildin 3-4 milimetre altına yapılıri. İşlem öğlen tatili işlemidir. Kişi işlem sonrası işine dönebilir. Sadece işlem günü yüzünü yıkamamsı ve makyaj yapmaması önerilir. İşlem sonrası tüm iğneli işlemlerde olduğu gibi toplu iğne başı büyüklüğünde morarmalar olabilir

İpek kolajen etkisi hyalüronik asit nedeniyle hızla ortaya çıkıyor, hafif bir ödem oluşumu gözlemlenebiliyor. Genellikle 3-4 gün içerisinde ödem kayboluyor. Kolajen üretiminin tetiklenmesi ile derinden yüzeye bir iyileşme sağlanıyor.

İpek kolajen bir ay arayla iki seans şeklinde planlanabilir. Ciltte hasarın fazla olması halinde seans sayısı üçe çıkarılabilir. Uygulamanın etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 12 ay devam etmektedir. İşlemin etkinliliğinin devamı için idame tedavisi planlanarak kişi takip edilir.

Sağlıkla ve güzelliklerle kalın

Dr.Fügen Erdoğan Çekin

http://www.fugencekin.com.tr

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü