Merkez Bankalarının Rekor Altın Alımı

Borsa İstanbul 7960 puandan yüzde 0.5 değer kazanımıyla haftayı kapatmış oldu. Borsa endeksinde 8000 puanın üstü test edilmiş olsada üzerinde kalıcı olamadı. Borsada yatay hareket devam ediyor. Dolar, her ne kadar 28.52 seviyesini test etsede 28.88 seviyesi ile rekor tazelenmiş oldu. Gram altın ise 1860 – 1910 TL bandında haftayı geçirdi.

Yeni haftada içeride büyüme rakamları gelecek

Dışarıda ise ABD konut sektörüne yönelik veriler beklenirken büyüme rakamları ve ABD Merkez Bankası’nın enflasyon göstergesi olarak takip ettiği kişisel tüketim giderleri fiyat endeksi verileri bekleniyor.

Euro bölgesinden ise enflasyon rakamlarını takip edeceğiz.

Merkez bankamız politika faizini yüzde 40 seviyesine çıkardı. Sıkılaşmanın sonuna geliniyor mesajı verildi. Önümüzdeki Aralık toplantısında ya da Ocak ayında son faiz artırım adımı gelebilir. Faiz, yüzde 42,5 – 45 aralığında son bulabilir. Sonrasında ise manşet enflasyonun nihai faize yaklaşması beklenecek.

Politika faizinde yıllık bileşik faiz hesabına göre yüzde 49 seviyesine yükseldi. Piyasa katılımcıları anketine göre 12 ay sonrası için belirlenen yüzde 43.9’luk enflasyon beklentisinin üzerine çıktı. Bu durum Kasım 2021 yılından bu yana ilk kez pozitif reel faize işaret ediyor.

Merkez bankası enflasyonda aylık bazda düşüşün devam etmesini bekliyor. Zaten enerji tarafında petrol fiyatlarının global piyasalarda yatay seyretmesi, dolar kurunun kademeli yükselişi ve gıda fiyatlarındaki artış hızının azalması enflasyonda düşüşün sağlanması için yeterli olacaktır. Kasım enflasyonunda yüzde 2,5 – 3 bandında gelmesi muhtemel görünüyor.

Mevduat faizleri yüzde 50 ile son 20 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. 2024 yılı için faiz getirisinin olduğu finansal enstrümanlar ön plana çıkacak. İhracat dışındaki sektörlere kredi desteği neredeyse hiç yok diyebiliriz.

Sıkılaşma adımları dolaşımdaki para miktarının mevduat faizlerine park etmesini sağlıyor. Bu minvalde Kur Korumalı Mevduatta azalma var. KKM ‘de çıkış hızlandı.

Mart 2024 seçimlerine kadar enflasyonda düşüş eğilimi mümkün olduğunca korunacaktır. Kur daha stable kalırken mevduat faizi ön planda olmaya devam edecektir. Konut ve araç sektörü kredi maliyetleri dolayısıyla durgunluk bir süre daha devam edebilir.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : 8000 puan üzerinde kalıcı olunamıyor. Yatırımcıların risk iştahı düşük. Mevduat faizleri borsanın alternatifi oldu. Yabancı girişi ülke risk primi olan CDS’ler de düşüş olsa bile giriş yapmıyor. Küçük çaplı yabancı yatırımcı girişi görüyoruz fakat seçim sonrasında girişler hızlanabilir.

Borsaya yerlinin ilgisi ise daha az diyebiliriz. Yukarı hareketin devamı için 8500 puanın aşılmasını bekleyeceğiz. Kısa vadede 7500 puan üzerinde yatay hareket sürebilir.

Altın: Global piyasalarda ons altın 2002 dolar seviyesinden haftayı kapattı. ABD Merkez Bankası, FED temkinli duruş sergilerken ekonomik daralmayı daha fazla hissediyor. Bu hafta gelecek olan ABD büyüme rakamları altının yönü için önemle takip edilecek. Ekonomik daralmanın yaşanması faiz tarafından hızlıca gevşeme tarafına geçme olasılığını artırıyor.

Dünya Altın Konseyi’nin açıklamalarına göre merkez bankaları ilk 9 ayda rekor düzeyde altın alımı gerçekleştirdi. 2022 yılında son 50 yılın rekoru kırılmıştı ve merkez bankaları rekor seviyede altın alımı yapmıştı. Bu yıl daha ilk 9 ayda geçen yılın rekoru kırıldı. En fazla altın alan merkez bankalarının başında, Çin, Polonya ve Singapur geliyor.

Ayrıca altını yakından ilgilendiren diğer gelişmelere baktığımızda birçok global merkez bankası artık faiz indirim adımlarına başlayacak. Bu gelişmeler altının yükselişini destekleyebilir. Altının düşüşü için en önemli gelişme, risk iştahı artan yatırımcıların borsaya geçerek altını elinden çıkarması olabilir. Altın yatay hareketini saydığımız nedenler ile sonlandırabilir.

Altında teknik olarak 2000 seviyesi destek 2070 seviyesi direnç olarak takip edilecek. Gram altın ise 2000 TL seviyesine doğru tırmanışına devam ediyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var