Risklere rağmen borsa yatırım alıyor

6 Mart – 12 Mart Haftası

Bist 100 endeksi geçen haftayı yüzde 3 değer kazanarak 5212 puandan kapattı. Bu hafta içeride işsizlik rakamları önemliyken dışarıda ABD Tarım Dışı İstihdam rakamları yakından takip edilecek. Veri açısından sakin fakat merkez bankası başkanlarının sözlü yönlendirmeleri ve içeride deprem ve seçim gündemi fiyatlar üzerinde belirleyici olacak.

ÖZET

TUİK verilerine göre TÜFE aylık yüzde 3.15 artış göstererek yıllık yüzde 55.18 açıklandı. Türkiye ÜFE rakamları aylık yüzde 1.56 artış göstererek yıllık yüzde 76.61 açıklandı. 2 milyon EYT’li 3 Mart’tan itibaren dilekçelerini vermeye başladı. Buna ilişkin kanun resmi gazetede yayınlandı.

Türkiye ekonomisi 2022 yılında yüzde 5,6 büyüdü

Enflasyon Avrupa’yı de zorlamaya devam ediyor. Almanya TÜFE rakamları yüzde 8,7 açıklandı, İspanya ve Fransa sonrasında Almaya’ya da enflasyonda düşüş görülmemesi Avrupa Merkez Bankasından faiz arttırım beklentisini yükseltiyor.

Hem ABD Merkez Bankası FED hem de Euro Bölgesi Merkez Bankası ECB, enflasyonla mücadele kapsamında faiz arttırımının enflasyon düşüş eğilimine girinceye kadar devam edeceğini yineliyor. Hatta yüzde 2’ ilk enflasyon hedeflerini her fırsatta yineliyorlar. Enflasyonun yeniden hedef seviyelere gelmesi ise sancılı ve uzun bir süreç olduğu ise sık sık hatırlatılıyor.

Yurt içinde depremin maliyetinin 30 milyar dolar üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Kesin rakamları hala sarsıntılar devam ederken belirtmek kolay olmayacaktır fakat ülke ekonomisine ağır bir yükü olduğu, toparlanmanın uzun süreceği aşikar. Özellikle hem enflasyon hem de büyüme üzerinde olumsuz etkilerini önümüzdeki aydan itibaren verilerde hissedebiliriz. 2023 ilk çeyrek büyümeside depremden olumsuz etkilecektir.

22 Mart FED Faiz Kararı öncesinde bu hafta açıklanacak Tarım Dışı İstihdam rakamları yakından takip edilecek. Ocak ayındaki 517 binlik istihdam artışı sonrası Şubat’ta 200 bin artış olması bekleniyor. İşsizlik oranı ise yüzde 3,4 ile sabit kalması bekleniyor.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul ( Bist 100) :Seçim gündeminin ilk etkilerini görmemiz dolayısıyla negatif bir açılış yapmasını bekleyebiliriz. 5212 puandan hafta kapanışının gelmesi hala endeks için iyimserliğin devam ettiğini söyleyebiliriz. 5200 üzerinde kaldıkça bu hafta 5350 denemesi gelebilir. 5350 üzerinde ise 5550 dirençi aşılırkende uzun süre piyasayı zorlamıştı. Destek olarak 4900 – 5000 bandını takip edeceğiz. Bu bandın altında satışlar artabilir.

Ons Altın : Altın geçtiğimiz haftayı yukarı ivme ile tamamladı. Yeniden 1850 seviyelerinin üzerinde seyrediyor. Dolar endeksindeki gerileme ivmesi altını desteklerken 1850 üzerinde kalıcı olabilecek mi bu hafta takip edeceğiz. Takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1870 ve 1890 olarak belirleniyor. 1800 – 1820 bandını ise destek bölgesi olarak takip edeceğiz.

Gram Altın : 1100 TL seviyesinin altına sarksada yeniden bir toparlanma görüyoruz. 1130 TL civarında fiyatlanan gram altın için 1040 TL önemle takip edilecek destek seviyesi diyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde yeniden 1200 TL ve üzeri seviyeleri test edebilir. 2022 yılında doların değer kazanımı ile gram altında yüzde 40’lık değer kazanımı yaşanmıştı. Bu yılda hem ABD kanadında faiz artışlarının devam etmesi hem de enflasyonun yüksek seyri altının direnmesini sağlıyor.

Güzel bir hafta olması dileğiyle…

Şirin Sarı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var