Risklere rağmen borsa yatırım alıyor

6 Mart – 12 Mart Haftası

Bist 100 endeksi geçen haftayı yüzde 3 değer kazanarak 5212 puandan kapattı. Bu hafta içeride işsizlik rakamları önemliyken dışarıda ABD Tarım Dışı İstihdam rakamları yakından takip edilecek. Veri açısından sakin fakat merkez bankası başkanlarının sözlü yönlendirmeleri ve içeride deprem ve seçim gündemi fiyatlar üzerinde belirleyici olacak.

ÖZET

TUİK verilerine göre TÜFE aylık yüzde 3.15 artış göstererek yıllık yüzde 55.18 açıklandı. Türkiye ÜFE rakamları aylık yüzde 1.56 artış göstererek yıllık yüzde 76.61 açıklandı. 2 milyon EYT’li 3 Mart’tan itibaren dilekçelerini vermeye başladı. Buna ilişkin kanun resmi gazetede yayınlandı.

Türkiye ekonomisi 2022 yılında yüzde 5,6 büyüdü

Enflasyon Avrupa’yı de zorlamaya devam ediyor. Almanya TÜFE rakamları yüzde 8,7 açıklandı, İspanya ve Fransa sonrasında Almaya’ya da enflasyonda düşüş görülmemesi Avrupa Merkez Bankasından faiz arttırım beklentisini yükseltiyor.

Hem ABD Merkez Bankası FED hem de Euro Bölgesi Merkez Bankası ECB, enflasyonla mücadele kapsamında faiz arttırımının enflasyon düşüş eğilimine girinceye kadar devam edeceğini yineliyor. Hatta yüzde 2’ ilk enflasyon hedeflerini her fırsatta yineliyorlar. Enflasyonun yeniden hedef seviyelere gelmesi ise sancılı ve uzun bir süreç olduğu ise sık sık hatırlatılıyor.

Yurt içinde depremin maliyetinin 30 milyar dolar üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Kesin rakamları hala sarsıntılar devam ederken belirtmek kolay olmayacaktır fakat ülke ekonomisine ağır bir yükü olduğu, toparlanmanın uzun süreceği aşikar. Özellikle hem enflasyon hem de büyüme üzerinde olumsuz etkilerini önümüzdeki aydan itibaren verilerde hissedebiliriz. 2023 ilk çeyrek büyümeside depremden olumsuz etkilecektir.

22 Mart FED Faiz Kararı öncesinde bu hafta açıklanacak Tarım Dışı İstihdam rakamları yakından takip edilecek. Ocak ayındaki 517 binlik istihdam artışı sonrası Şubat’ta 200 bin artış olması bekleniyor. İşsizlik oranı ise yüzde 3,4 ile sabit kalması bekleniyor.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul ( Bist 100) :Seçim gündeminin ilk etkilerini görmemiz dolayısıyla negatif bir açılış yapmasını bekleyebiliriz. 5212 puandan hafta kapanışının gelmesi hala endeks için iyimserliğin devam ettiğini söyleyebiliriz. 5200 üzerinde kaldıkça bu hafta 5350 denemesi gelebilir. 5350 üzerinde ise 5550 dirençi aşılırkende uzun süre piyasayı zorlamıştı. Destek olarak 4900 – 5000 bandını takip edeceğiz. Bu bandın altında satışlar artabilir.

Ons Altın : Altın geçtiğimiz haftayı yukarı ivme ile tamamladı. Yeniden 1850 seviyelerinin üzerinde seyrediyor. Dolar endeksindeki gerileme ivmesi altını desteklerken 1850 üzerinde kalıcı olabilecek mi bu hafta takip edeceğiz. Takip edeceğimiz direnç seviyeleri 1870 ve 1890 olarak belirleniyor. 1800 – 1820 bandını ise destek bölgesi olarak takip edeceğiz.

Gram Altın : 1100 TL seviyesinin altına sarksada yeniden bir toparlanma görüyoruz. 1130 TL civarında fiyatlanan gram altın için 1040 TL önemle takip edilecek destek seviyesi diyebiliriz. Bu seviyenin üzerinde yeniden 1200 TL ve üzeri seviyeleri test edebilir. 2022 yılında doların değer kazanımı ile gram altında yüzde 40’lık değer kazanımı yaşanmıştı. Bu yılda hem ABD kanadında faiz artışlarının devam etmesi hem de enflasyonun yüksek seyri altının direnmesini sağlıyor.

Güzel bir hafta olması dileğiyle…

Şirin Sarı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

Paylaş

Son Yazılanlar

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un