Yazın aldığımız kilolardan nasıl kurtuluruz?

Yaz aylarında alınan fazla fazla kiloları yaz mevsiminden sonbahar mevsimine taşımak sırtımızda yük taşımaya benzer ki ideal kilomuzun üzerinde aldığımız her yeni gram bilin ki hastalanma riskimizi artırır.

Uzun pandemi sürecinin ardına kısıtlamaların kaldırıldığı bir yaza gözümüzü açtık. Pandemi döneminde hareketsiz yaşam ile alınan kiloların üzerine yaz aylarında sosyalleşme ile aldığımız kilolar eklenince sonbahara hepimiz kilo kazanımı ile girdik. Etrafınızdan sürekli duyduğunuza eminim.

‘’Ben hiçbir zaman bu kadar kilo almadım’’,

‘’Herkes kilo aldı, bende aldım ve birlikte aldık ‘’,

‘’Pandemi kilosu denilen bir kilo var’’

‘’Hayatımda hiç hareket etmeden en çok yemek yediğim dönem diyebilirim ‘’ v.b

Peki yazın alınan kilolardan nasıl kurtulabiliriz …

Diyetisyeninizin kapısını çalarak işe başlayabilirsiniz…

Her mevsim bir değişim getirir…

Alışkanlıklarını değiştirme ve sağlıklı beslenme modeline geçiş yaparak kendinizi yeni bir mevsime hazırlamanız birinci basamak olacak iken, hareketli yaşamı bir spor hocası eşliğinde yaşamınıza empose etmeniz sağlıklı diğer bir yol olacaktır. Beslenme modelimizi oluşturmadan önce genetik testler aracılığı ile kendi bedenimizi tanıma, intolerans ve hassasiyetlerimizi öğrenmemiz gereklidir ve kişiye özel diyetiniz planlanırken tüm parametreler göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle kısa süreli detoxlar ile vücudumuzu arındırmak önemli bir adım olacaktır. Detoks diyetleri genellikle vücuttaki toksinleri yok etmek için tasarlanmış kısa süreli diyet müdahaleleridir.

Detox yaparken:

Başta vücudumuzun intolerans geliştirdiği besinlerin yanı sıra laktoz ve glutenin yansıra;

– Kahve ve siyah çay
– Gazlı içecekler
– Alkol
– Doymuş yağlar
– Şeker
– Mayonez
– Hardal
– Yağlı kırmızı et
– Hazır gıdalar
– Yapay tatlandırıcılar
– Yüksek fruktozlu mısır şurupları
– Kızartmalar
– Yağlı peynirler
– Sigara, tütün
– Tuz

Gaz yapan besinler çıkarılarak eliminasyon diyeti yöntemlerine başvurulur.

**Bilinçli kullanımla birlikte baharatlar ve bitki çaylarından daha fazla destek alabilirsiniz. Bitki çayları ödem atmak için baharatlar ise metabolizma hızını artırmak için müthiş alternatiflerdir.

** Susamadan su içmeyi alışkanlığınız haline getiriniz.

** Akşam öğünlerinde çiğ sebze yemek hatalıdır ve çiğ sebze sindirimi oldukça zordur bu yüzden akşam saatlerinde çiğ sebzeler yerine zeytinyağlı sebzeler veya sebze çorbaları tüketmeniz hazım ve sindirimi açısından oldukça önemlidir.

**Akşam yemeklerinde, saat 16.00’dan sonra 1 kase çorba tüketmek bireyi ayda en az 1kg kaybetmesini sağlar.

**Akşam saatlerinde kırmızı et yerine beyaz et grubu tüketiniz. Kırmızı etin sindirimi zordur hazımsızlığa bağlı olarak mide bağırsak rahatsızlıkları ve kilo alımına neden olur.

**Akşam saatlerinde kuru baklagiller ve süt ürünleri tüketilmemelidir bu besinler gaz yapan ve sindirimi zor besinler arasındadır ve yerine beyaz et grubu olan hindi veya balık eti tavsiye ediyorum.

**Akşam yemeği saatlerini olabildiğince erkene çekmek kilo kaybetmek için çok etkili yöntemler arasındadır.

Akşam saatlerinde 16.00’dan sonra süt ürünleri sindirimi zor olması nedeniyle tüketilmemelidir. Süt ürünlerini sabah kahvaltısı ve gün içerisinde ara öğün kefir v.b olarak tüketebilirsiniz.

Yağlı tohumlar (badem, fındık, fıstık vb) besinlerin kalorileri çok yüksek ve vücut metabolizma hızı akşam saatlerinde daha düşük olduğu için tercih edilmemelidir.

**Şeker oranı yüksek meyveleri akşam saatlerinden (16.00’dan) önce tüketmek oldukça sağlıklı bir yöntemdir ve etkili kilo kaybı sağlar.

**Akşam yemeklerinizi çok erken yemeye bağlı aşırı açlık durumu geliştiği takdirde şekersiz meyve grubundan 1 porsiyon meyve tercih edilebilir.

** Yukarıda yazan bilgilere ek olarak bir de porsiyonlarınızı küçülterek kilo kaybınızı gün ve gün seyredebilirsiniz.

Beslenme Uzmanı Esra Şahin

Paylaş

Son Yazılanlar

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un