Yazın aldığımız kilolardan nasıl kurtuluruz?

Yaz aylarında alınan fazla fazla kiloları yaz mevsiminden sonbahar mevsimine taşımak sırtımızda yük taşımaya benzer ki ideal kilomuzun üzerinde aldığımız her yeni gram bilin ki hastalanma riskimizi artırır.

Uzun pandemi sürecinin ardına kısıtlamaların kaldırıldığı bir yaza gözümüzü açtık. Pandemi döneminde hareketsiz yaşam ile alınan kiloların üzerine yaz aylarında sosyalleşme ile aldığımız kilolar eklenince sonbahara hepimiz kilo kazanımı ile girdik. Etrafınızdan sürekli duyduğunuza eminim.

‘’Ben hiçbir zaman bu kadar kilo almadım’’,

‘’Herkes kilo aldı, bende aldım ve birlikte aldık ‘’,

‘’Pandemi kilosu denilen bir kilo var’’

‘’Hayatımda hiç hareket etmeden en çok yemek yediğim dönem diyebilirim ‘’ v.b

Peki yazın alınan kilolardan nasıl kurtulabiliriz …

Diyetisyeninizin kapısını çalarak işe başlayabilirsiniz…

Her mevsim bir değişim getirir…

Alışkanlıklarını değiştirme ve sağlıklı beslenme modeline geçiş yaparak kendinizi yeni bir mevsime hazırlamanız birinci basamak olacak iken, hareketli yaşamı bir spor hocası eşliğinde yaşamınıza empose etmeniz sağlıklı diğer bir yol olacaktır. Beslenme modelimizi oluşturmadan önce genetik testler aracılığı ile kendi bedenimizi tanıma, intolerans ve hassasiyetlerimizi öğrenmemiz gereklidir ve kişiye özel diyetiniz planlanırken tüm parametreler göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle kısa süreli detoxlar ile vücudumuzu arındırmak önemli bir adım olacaktır. Detoks diyetleri genellikle vücuttaki toksinleri yok etmek için tasarlanmış kısa süreli diyet müdahaleleridir.

Detox yaparken:

Başta vücudumuzun intolerans geliştirdiği besinlerin yanı sıra laktoz ve glutenin yansıra;

– Kahve ve siyah çay
– Gazlı içecekler
– Alkol
– Doymuş yağlar
– Şeker
– Mayonez
– Hardal
– Yağlı kırmızı et
– Hazır gıdalar
– Yapay tatlandırıcılar
– Yüksek fruktozlu mısır şurupları
– Kızartmalar
– Yağlı peynirler
– Sigara, tütün
– Tuz

Gaz yapan besinler çıkarılarak eliminasyon diyeti yöntemlerine başvurulur.

**Bilinçli kullanımla birlikte baharatlar ve bitki çaylarından daha fazla destek alabilirsiniz. Bitki çayları ödem atmak için baharatlar ise metabolizma hızını artırmak için müthiş alternatiflerdir.

** Susamadan su içmeyi alışkanlığınız haline getiriniz.

** Akşam öğünlerinde çiğ sebze yemek hatalıdır ve çiğ sebze sindirimi oldukça zordur bu yüzden akşam saatlerinde çiğ sebzeler yerine zeytinyağlı sebzeler veya sebze çorbaları tüketmeniz hazım ve sindirimi açısından oldukça önemlidir.

**Akşam yemeklerinde, saat 16.00’dan sonra 1 kase çorba tüketmek bireyi ayda en az 1kg kaybetmesini sağlar.

**Akşam saatlerinde kırmızı et yerine beyaz et grubu tüketiniz. Kırmızı etin sindirimi zordur hazımsızlığa bağlı olarak mide bağırsak rahatsızlıkları ve kilo alımına neden olur.

**Akşam saatlerinde kuru baklagiller ve süt ürünleri tüketilmemelidir bu besinler gaz yapan ve sindirimi zor besinler arasındadır ve yerine beyaz et grubu olan hindi veya balık eti tavsiye ediyorum.

**Akşam yemeği saatlerini olabildiğince erkene çekmek kilo kaybetmek için çok etkili yöntemler arasındadır.

Akşam saatlerinde 16.00’dan sonra süt ürünleri sindirimi zor olması nedeniyle tüketilmemelidir. Süt ürünlerini sabah kahvaltısı ve gün içerisinde ara öğün kefir v.b olarak tüketebilirsiniz.

Yağlı tohumlar (badem, fındık, fıstık vb) besinlerin kalorileri çok yüksek ve vücut metabolizma hızı akşam saatlerinde daha düşük olduğu için tercih edilmemelidir.

**Şeker oranı yüksek meyveleri akşam saatlerinden (16.00’dan) önce tüketmek oldukça sağlıklı bir yöntemdir ve etkili kilo kaybı sağlar.

**Akşam yemeklerinizi çok erken yemeye bağlı aşırı açlık durumu geliştiği takdirde şekersiz meyve grubundan 1 porsiyon meyve tercih edilebilir.

** Yukarıda yazan bilgilere ek olarak bir de porsiyonlarınızı küçülterek kilo kaybınızı gün ve gün seyredebilirsiniz.

Beslenme Uzmanı Esra Şahin

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,