Beni Sayın Ahmet Necdet Sezer’e götür

Son yıllarda en büyük hayalimdi Sayın Ahmet Necdet Sezer’le görüşmek. Kendisinin sosyal medyada görülmekten çok hoşlanmadığını bilerek, sadece mutluluğumu paylaşmak ve ona olan hayranlığımı bir kez daha belirtmek amacıyla yazıyorum. Onun Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Silifke...
Devamını oku

Eylül ve Buca Cezaevi’nde zaman

Eylülden Sonra Buca Hapishanesinin önü akan zaman, arkası yokuş, uzağında bir dağ. İçinde çırpınan bedenleri yaşamdan çekip koparan koca bir ağ. Terli, tuzlu, tutsak bedenleri ile geride bıraktık onları, Gemiler ve koşular dolusu yitirdik birbirimizi,...
Devamını oku

Artois Cadde’nin müdavimi olacaksınız

Kadıköy Caddebostan'da açılan yepyeni bir mekan'daydım geçen hafta. Artois Cadde'nin girişimcisi Şeyma Yıldız, ünlü şef Hazer Amani ve yakın dostlarımızla birlikte upuzun bir sohbet eşliğinde oturduk. Hazer Amani'nin müthiş lezzetlerini tadarken bir yandan da mekanı...
Devamını oku

Marcel Proust’u anlatan gece

Bu haftaki yazımda sizlere  23 Kasım Çarşamba günü, Galatasaray ‘daki Fransız Sarayı içinde yer alan Albert Gabriel salonunda yapılan anlamlı bir etkinlikten bahsedeceğim. Etkinliği düzenleyen kurum, Yönetim Kurulunda benim de yer aldığım “Association  Culturelle Turquie-France”  yani...
Devamını oku

Koşmak piyano çalmak gibi değil

Koşmak deyince aklınızda ne kadar bir mesafe beliriyor? 5 km mi? 10 mu? 20 mi? Uzun mesafe koşusu desem aklınıza ne gelir? Yarı maraton mesafesi olan 21 km mi, maraton mesafesi olan 42 km mi?...
Devamını oku

Tiyatro sezonu klasiklerle başlıyor

İBB Şehir Tiyatroları klasik oyunlardan oluşan bir repertuar ile yeni sezona merhaba diyor. 5 Ekim’de açılacak yeni tiyatro sezonu için 11 yeni oyun sahnelerde olacak.

Tiyatroların sezona dönüşü muhteşem

Sonbahar, okulların açılmasıyla sınıflara dönüş demek olduğu kadar sanatçı ve sanatseverlerin de tiyatroya dönmesi demek. İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni sezona dönüşü muhteşem olduğu kadar klasik de olacağa benziyor.

Yeni tiyatro sezonunda Shakespeare’den Arthur Miller’a, İbsen’den Haldun Taner’e klasik yazarların eserlerinin ağırlıkta olduğu zengin bir repertuvar tiyatroseverleri bekliyor. –Ana teması “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” olan yeni sezonda genç izleyici sayısının artışıyla gençlerin klasik eserlerle tanışmasına öncelik verilmesi amaçlanıyor.

Bir yandan da Türkiye’deki diğer şehir tiyatroları ve ülke dışındaki tiyatrolarla işbirlikleri de bu yılın planları arasında. Yeni sezonun tanıtımını yapan İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever geçtiğimiz sezonda yer verdikleri Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, Eskişehir Şehir Tiyatroları, Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyunlarının yanında yurt dışındaki tiyatroları da misafir edeceklerini söyledi.

Misafir tiyatrolar seyirci ile buluşuyor

Bu kapsamda Belgrad Drama Tiyatrosu, Yugoslav Drama Tiyatrosu, Yunanistan’dan Pire Şehir Tiyatrosu’ndan oyunlar da bu sezonda İstanbullu seyircilerle buluşacak. Muhsin Ertuğrul’un bir kural haline getirdiği sezona bir Shakespeare oyunuyla başlanması ise Engin Alkan’ın yönettiği Hamlet ile bu sezon da gerçekleşecek. Doğumunun 400. yılına özel Moliere’in Tartuffe’un yönetmenliğini Yiğit Sertdemir üsteniyor.

Oyunu, 22 Ekim’de başlayacak 26 İstanbul Tiyatro Festivali’nde izleyebileceğiz. Bu da Şehir Tiyatroları için bir ilki barındırıyor ve festivale büyük bir prodüksiyon ile dahil oluyor. Sezonun yeni oyunlarından Arthur Miller’ın Cadı Kazanı, Şehir Tiyatroları’nca ilk kez sahnelenecek. İnançların kullanılarak hukukun ve toplumsal yaşam kurallarının alt üst edildiği ve insanların düşünceleri nedeniyle ötekileştirildiği, “cadı” ilan edildiği 1950’li yılların ABD’sini konu alan oyunu Yiğit Sertdemir yönetiyor.

Son dönemde tekrar keşfedilen ve sadece yazarlık yönüyle değil, düşünce dünyamıza bulunduğu katkılarla eserlerine raflarda sıkça rastladığımız Suat Derviş, Gülriz Sururi uyarlaması olan Fosforlu Cemile ile sahnede olacak. Biri rantı diğeri de mesleki ahlaki temsil eden küçük bir şehirde yaşayan iki kardeşin mücadelesini anlatan Henrik İbsen’in Bir Halk Düşmanı da sezonun yeni oyunları arasında.

Her yıl, üniversite tiyatrolarına ve genç topluluklarına yer verilen Genç Günler yeni repertuara katkıda bulunmuş. Rike Reiniger’in ringlerden toplama kampına uzanan çingene boksör Ruki’nin hayatına ışık tutan Çingene Boksör, İBB Şehir Tiyatroları Genç Tiyatro’nun sahnelemesiyle seyircilerle buluşmuştu.

Oyuncuların performansı ve sahnelenmesiyle çokça ilgi gören bu oyun, sezon boyunca tiyatroseverlerin ilgisine sunulacak.

İBB Şehir Tiyatroları yeni sezona 5 Ekim’de başlıyor. Yeni sezon oyunları arasında yer alan Hamlet ve Çingene Boksör’ün biletlerinin şimdiden tükenmesi ise repertuarın doğru seçimlerden oluştuğunun göstergesi olarak sayabiliriz.

 

Ahmet Çağatay Bayraktar
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: