Bodrum bu günlere nasıl geldi?

Bodrum bu yaz itibariyle, diğer tatil yörelerinden ayrı bir statüye sahip oluyor. Özellikle, Torba ve Türkbükü arasında kalan bölgeden söz ediyorum. 2000’li yıllarda temeli atılan üst segment turizmin çeyrek asır sonrasında geldiği nokta bu. Buradan geri dönüşü olmaz artık. Sözünü ettiğim hat, hem konaklama hem de yeme içme alanı olarak Avrupa’nın sayılı önde gelen bölgesi. Lucca’nın sahibi Cem Mirap’la 2 yıl öncesinde bunu kamuoyuna duyurmuştuk.

Cem o zaman, “Bodrum Avrupa ve Amerika’da lüks segmentin radarına girdi” demişti. Bugün radarına girmeyi bırakan, artık bu hatta uzun süreli tatil yapmaya başladılar. Bu hat Türkiye’nin en lüks lokasyonu oldu bile. Yabancı üst segment markalar lokal üst segmentle birleşince ortaya çıkan sonuç bu oldu.

Lokal markaların kalitesi işi buraya kadar getirdi. Bu markaların gücü olmasaydı böylesi bir turizmden söz etmemiz imkansızdı.

Peki Bodrum Buralara nasıl geldi;

Yeme içme sektörü vefasızdır. Popüler kültürün de temelini oluşturur. O yüzden kimse düne bakmaz, popülersen en iyisi olursun. Mekanlar popülerliğini yitirince unutulur gider. Biz öyle yapmayalım. Bodrum’u bugünlere getirenleri size hatırlatayım. Hem o günleri yaşamışlara, hem de özelikle genç kuşağa.

Ship A Hoy, Maki (Şuan ki No 81 Hotel), Havana, Maça Kızı; Bu dört işletme zamanında başarılı olmasaydı bugün Bodrum’un, diğer tatil beldelerinden hiçbir farkı olmazdı. İşin temelini bu dört mekan attı.

Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının burada tatil yapmaları ve keyif almaları bir anda tüm dikkatleri Bodrum’a çevirdi.

Diğer mekanların da devreye girmesiyle Bodrum’u bugünlere taşıdılar. Lüks konutlar yapıldı. Yabancı markalar geldi. Yepyeni oteller açıldı. Bodrum’un rantı 1000’e katlandı. 2000’li yıllardan 2025 geçişin en kısa özeti budur.

Zafer Tarlan ve Cemal Yarar: 2000’li yıllara damgasını vuran ikili. Yemek için bile günler öncesinden rezervasyon yapılırdı. Gece kulübünde eğlenmek için ciddi çaba harcamanız gerekiyordu.

Bugün bu dükkanda çalışan pek çok insan, kendi mekanlarının sahibi oldu. Tam bir okulmuş aslında Ship A Hoy. Cemal Yarar, halen Mavi Otel’in başında, Türkbükü’nün simgesi olarak çalışmaya hayatına devam  ediyor.

Emre Ergani ve Havana: Bugün Türkiye’de akşamüzeri partileri yapılıyorsa sebebi ta kendisir. 2000’li yıllarda binlerce insanı akşamüzeri bir araya getirdi. Ergani bugün İstanbul’da Mandrin Otel’in için Olea & The Bar’ı işletiyor.

İrfan Kuriş Maki (Şuank NO 81 Hotel):  Türkiye’ye “Eğlence Oteli” konseptini getirdi. Türkiye’nin tek HİP Otel’iyle gündeme geldi. Yaşamı boyunca hep Türkbükü’ndeydi. En son Gölköy’de Flamm’la oğlu Can Kuriş’le birlikte çalışmaya devam etti. Mekanın cennet olsun İrfan Kuriş.

Ayla Erozan ve Maça Kızı

Hayatım boyunca tanıdığım gerçek bir turizmciydi. Öyle bir otel konsepti yarattı ki 2000’li yıllarda, onun attığı bu temelle birlikte Maça Kızı halen Türkiye’nin en konsept otellerinden biri olmaya devam ediyor.

 

Thalias Tevarna Türkbükü’ne yakıştı

Bodrum’un en yenisi ve belki de en çok ihtiyaç duyulan konsepti. Geçen hafta da söylemiştim. Tavernanın çok uzun yıllardır Türkbükü’nde olması gerekiyor diye. Dediğim doğru çıktı sanırım.

Bayram boyunca Thalias, çok ilgi gördü. Bir kez daha yanılmadım. Kadir Altan, İlgi Gövsa ile birlikte bu yaz Bodrum’a keyif katacaklar.

Her geçen gün de adını daha çok duyacağız.

 

Aman dikkat!

Bodrum’da bayramda epey bir hır gür olmuş. Mekanların isimlerini verip afişe etmeye gerek yok. Aman diyorum. Hava sıcak, tatilde olduğunuzu unutmayın. Birçok beach ve kulüpte kavgalar çıkmış. Sıcak havada alkolü fazla kaçırmayın. Kendi kendinize tatilinizi zehir etmeyin.

Bodrum kalabalıktı

Belirli mekanların dışında genelde Bodrum’un birçok yeri isteğini ilgiyi göremedi. İnsanlar evlerinden çıkmadı. Yatırım ne kadar iyi olursa olsun, pazarlama günümüzün en önemli unsuru. Bakıyorum üst segment işletmeler ve oturmuş lokal yerler bayramda çok ciddi bir yoğunluk yaşadı. Eğer yeteri kadar algı yaratamazsanız, sonucuna katlanırsınız. Sadece mekanınızın iyi olması, iyi servis vermeniz, iyi yemek sunmanız yetmiyor.

Şu bir gerçek ki, sosyal medyada yoksanız. Maalesef hedef kitleyi mekanlarınıza çekemiyorsunuz. Merak uyandırmalısınız, nokta…

İstanbul’da durum nedir?

İstanbul’u sırtlayan yerlerin güneye göç etmesiyle, İstanbul’un sosyal hayatı bu yaz, hiç olmadığı kadar gündemin dışında kaldı. Çeşme ve Bodrum şu an giden gitmeyen herkesin dilinde.

Ama biz İstanbul’u es geçmeyelim.

Suadiye Adana Ocakbaşı

Kurtuluş’taki Adana Ocakbaşı’nın ikinci şubesi geçen ay Suadiye açıldı. Geçen hafta oradaydım. Hemen söyleyeyim, aman aramadam gitmeyin. Mekan ufak ve ilgi çok fazla. Yer bulamazsınız.

Kurtuluş’ta lezzet aynısı servis ediyorlar. Bu tür mekanlarda çok önemlidir. Soğuk mezelerin dışında sipariş ettiğimiz tüm yemeklerden memnun kaldığımı söyleyeyim.

Özellikle et grubunu kalitesi gerçekten iyiydi. Deneyin derim.

Adaların en iyi manzarası

Adalar içindeki en iyi manzaraya sahip olan restoran gün batımı için İstanbul’da ender yerlerden biri. Servis derseniz, ekip çok başarılı. Ama yemeklerin üzerine daha çok çalışmaları gerekiyor.

Daha iyi yemek gelmeli, çaba göstermeleri gerekiyor. Tamam mekan salaş ama bu salaşlığın önüne yemek kalitesiyle  geçmeliler. Yani biraz yatırımın yapılırsa, Kalpazankaya bambaşka bir restoran olur.

En lüks Huqqabaz; Bomonti’de açıldı

Türkiye’nin ve dünyanın en popüler markalarından biri olan HuQQabaz, yeni lokasyonu Bomonti’de hizmet vermeye başladı.

Şehrin en önemli noktalarında bulunan HuQQabaz Bomonti, Rotana Residence’ın hemen girişinde geniş bir alanda servis veriyor.

Sabah Kahvaltısından Akşam Eğlencesine*

Şehrin tam kalbindeki HuQQabaz, sabahları zengin bir kahvaltı ile güne başlıyor. Ferah bahçesinde sunulan kahvaltı, dünya ve Anadolu mutfağının seçme lezzetleriyle dolu. Geceleri ise titizlikle hazırlanmış mocktailleri ve DJ performansları ile eğlenceye devam ediyor. Gece boyunca süren bu keyifli atmosfer, misafirlerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Bayram’ın öne çıkan yerleri

-Yeni açılan Scorpio’s’un, çok merak edeni varmış. İlgi büyüktü.

Lucca; Her geçen yıl üzerine koya koya devam ediyor. Lucca resmen Bodrum’a hava kattı.

Orkide Balık; Bodrum’un son yıllarda en dikkat çekici balıkçısı. Orkide Bodrum’un klasiği oldu.

-No 81 Hotel; Akşam yemeği, canlı ve müzik ve partileriyle bayramın gözdesiydi.

-Galliard Cove House; Müzik tarzı değişince, eğlencesiyle gündeme geldi. Çok doğru bir hamle yaptı.

-Bobo by Stay; Yepyeni otel, açıldığın gün itibariyle dikkat çekti.

-Thalias Taverna; Türkbükü’nün yenisi, bayramın da dikkat çekeni oldu.

Ersin Süzer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un