Her sınıfa bir Zeyyad lazım

Bizim, yani 53 İstanbul Tıp mezunlarının sınıf arkadaşları toplantısı 1983 yılından beri benim için büyük bir heyecandı. 300 kişi olarak toplandığımız günlerden sonra bugün sayımız 15 kişiyi geçmez. İki arkadaşımız halen Amerika’dan Doğan Savcı ve Ata Emir, İzmir’den  Ayhan Demiroğlu. Ankara’da Necmettin Akyıldız.

Türkiye’den ve hatta dünyanın bir ucundan her sene yaptığımız yaz tatillerine arkadaşlarımızın çoğu mutlaka gelirdi. Ve o toplantılara da ne yazık ki bugün aramızda olmayan Abidin Gerçeker müziğiyle, sesiyle renk katardı. Bugün; biz kalanlar, hepimiz kendi köşemizde oturuyor ve ancak telefonla birbirimize ulaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde bu organizasyonlar için canla başla çalışan arkadaşımız  Zeyyad Parman ve eşi, yine bizim sınıftan Nezahat’le bir araya geldik. Eski toplantılarımızı, heyecanımızı, eski günleri konuştuk.

Zaten ne zaman birisini hatırlamasam ya da birisinin telefonuna ihtiyacım olsa, “dur, Zeyyad’a sorayım,” derim. Zeyyad onca yılın her ayrıntısını, arkadaşlarını hiç unutmayarak bugüne geldi.

Anıtkabir’e saygıyla uyudum

Sonra aklıma geldi, eğer sizin de, sınıfınızda bir Zeyyad varsa şanslısınız. Benim sınıf arkadaşlarım artık çok yaşlandığı için şimdi de kızımın Siyasal Bilgiler sınıf toplantılarına katılıyorum. Onlarla iki kere Ankara’ya gittim. Ahmet Necdet Sezer’i, www.binevigazete.com’da paylaştım.

Bir de Anıtkabir’e gittim onlarla. Bizim Zeyyad’ımız vardı, onların da Atilla’sı var. Kızımın arkadaşı sevgili Atilla Torunlar, Ankara’da kaldığımız otelde bana Anıtkabir manzaralı odayı ayarlamıştı. Atamı izleyerek, saygı ve sevgilerimi tekrarlayarak uyumanın mutluluğunu  Atilla sayesinde yaşadım. Onun o güzel yüreğine ne kadar teşekkür etsem az.

Sınıf arkadaşları toplantısı insanın gençliğidir, anılarıdır, çıkarsız dostlukları, paylaşımıdır. İyi ki dediğimiz çok gezimiz oldu. Şimdi elimde sadece fotoğraflar ve aklıma gelen anılar var. Hepsini çok özlüyorum. O çoluk çocuk gittiğimiz yurtdışı, yurtiçi gezilerinde hepimiz doktor kimliğimizden çok, üniversite koridorlarının idealist öğrencileri oluyorduk.

Üniversitede hiç konuşmadığımız arkadaşlarımızla, bu toplantılar sayesinde yeniden tanıştık, dostluklar kurduk. 20.yılımızı Sait Halim Paşa Yalısı’nda, 30. Yılımızı Çeşme Altınyunus’ta kutladık.  Ve o sınıf toplantılarımızın renkli siması Kadıköy’ün Rana ablası Dr. Rana Beşe her toplantıda tatlı anılarıyla aramızda olurdu. Bir toplantıda herkesi sınıf arkadaşı sandığı için sınıfımızdan bir arkadaşın kocasını da ilk görüşte sarılıp öpmüştü. Ne çok gülmüştük.

“Bu çocuk da bizim sınıftan”

Kızlarımla gittiğim gezilerde, onlar, “bu çocuk da bizim sınıftan “dememe gülümserlerdi. Çocuk dediğim 80 yaşında bir adamdı, ama benim için o 20’li yaşlarda kalan sınıf arkadaşımdı.

Geçen yılların hiç önemi yoktu. O sınıf toplantılarında birbirimizi yeniden tanıdık. İyi ki dediğimiz yüzlerce anı, gördüğümüz kentler, kahkahalarımız, dostluklarımız. Ne diyelim, sınıfınızda sizi toplayan toparlayan, gezileri organize eden bir Zeyyad ya da bir Atilla varsa şanlısınız. Bol bol bir araya gelip, gelecekte mutlulukla anacağınız her anın kıymetini bilin.

Dr. Mürüvvet Meryem Türkili

Paylaş

Son Yazılanlar

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un