Yatak odasında yalnızlık senfonisi 

Yatak odasında yalnız olmak iki şekilde olur: Birinin yokluğunda yalnızlık; aslında bir eşiniz veya partneriniz vardır ama yatak odasında değil salondadır. Neden? Çünkü kanepeye uzanıp televizyon izlemeyi ya da cep telefonuyla oynamayı size tercih ediyordur.

Diğeri; birinin varlığında yalnız olmaktır. Yani eşiniz ya da partneriniz yatak odasında yanınızdadır ama ayrı yönlere dönüp yatmaktasınızdır.

Bu durumun en sık sebeblerinden biri küslüktür. Bir konuda tartışılmıştır, taraflar birbirini dinlemek, anlamak, kavramak yerine son sözü söylemek yarışına girmişlerdir.

Oysa taraflardan biri akıllı davranıp tartışmanın bir yerinde ‘haklısın ‘ deyiverse karşı tarafa olayı büyütmeye devam etmek yerine bir durup hatasını anlamaya fırsat vermiş olur.

Bazen bu küslük annelerden ya da babalardan öğrenilmiş bir davranıştır. Aylarca hatta yıllarca küs kalmış ebeveynlerin rekorları anlamsızca egale edilmeye çalışılır farkında olmadan belki de.

Bir diğer sebep yakınlık korkusudur

Hayatta ilk yakın ilişki ebeveynlerle kurulur. Bu yakınlık güvenli olmuşsa, varlığımız değerli hissettirilmişse yakınlık korkusu olmaz. Ama çocukluğumuzda incitildiysek, kırıldıysak, değersizleştirildiysek, fiziksel, duygusal ve hatta cinsel bir şiddete maruz kaldıysak yakınlık korkusu inşa edilir.

Sonra bu korku, evlilik gibi yakın bir ilişki kurulana kadar bastırılır. Ama yatak odasında tekrar  ortaya çıkar. Partnerinin eli bile değse dehşete kapılma durumu görülebilir.

Bir diğer sebep cinsel işlev bozukluğudur. Vaginismus, ereksyon problemi, ileri derecede erken boşalma gibi sorunlar zamanla çiftleri yatağın en uzak köşelerine gönderir.

Çiftlerden birinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık varsa bu da çiftleri birbirinden uzaklaştırır.

Bazen de kişilik bozukluğu söz konusudur. Şizoidler ve narsisistler bu yalnızlığı karşı tarafa fazlasıyla hissettirirler.

OKB varlığında da yakınlaşma zor olur

Yatak odasındaki soğukluğun sebebleri araştırılmalı, bulunmalı ve çözülmelidir. Yoksa ruhunuz ölür. Çünkü doğamız temas üzerinedir, birbirimize temas ederek varlığımızı hissederiz. Eğer bu inkar ediliyorsa ve gerçekleşmiyorsa orda ağır bir patoloji vardır. Oysa her keyif veren cinsellik sonrası hem bedenimiz hem de ruhumuz güncellenir.

En başa dönecek olursak en sık sebebi eleyebilmek için, partnerinizle tartışırken bir kez daha düşünün derim. Haklı olmak mı daha önemli yoksa mutlu olmak mı? Tabi karar sizin…

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr Orkide Şancı

 

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,