Biraz faiz, biraz enflasyon

Borsa İstanbul yüzde 10 değer kazanımı ile haftayı 5626 puandan kapattı. Yeni haftaya ise ekonomi yönetiminin kararlarının merakla beklenmesi ve Birleşik Arap Emirliklerinden gelen yatırım haberleri ile pozitif bir başlangıç yapması beklenebilir. Gram altın rekor tazeledi ve haftayı yüzde 12’nin üzerinde değer kazanımı ile kapattı. Dolar ise 23 liranın üzerinde seyrediyor.

Ekonomi yönetimi ilk sınavını 22 Haziran’da verecek. Bu tarihte merkez bankası faiz kararını açıklanacak. Ekonomi birimlerinde yapılan değişiklikler sonrasında merkez bankası yönetimi faiz kararı ile piyasanın karşısına çıkacak.

Enflasyon ve faiz makası uzun süredir kapanmıyor

Enflasyon 17 ay sonra yüzde 40’ın altına insede bu doğalgazın ücretsiz servis edilmesi ile doğru orantılı olarak olan bir düşüş diyebiliriz.

Merkezin faiz adımlarında beklenti faizin yüzde 20 – 30 bandına taşınması yönünde ve her geçen faiz artırım beklentisi güçleniyor. İlk toplantıda agresif bir faiz artırımı beklenmese de bundan sonraki adımlar için öncü bir gösterge olacak. O nedenle bu, bir sınav. Piyasaya verilen pozitif mesajların devamı, piyasanın istediklerine yönelik eyleme geçecek mi yakından takip edeceğiz. Temmuz’da merkez bankasının enflasyon rakamı da diğer aylardaki faiz adımları konusunda da bize yol gösterecek.

Dolar 23 seviyesinin üzerinde. Kurun hızlı yükselişi hem ithalatçının hem de ihracatçının yüzünü güldürmüyor. Bir de hane halkının tedirginliği var. Çok uzun süredir dolarda 25 üstü rakamlar konuşuluyor. Kademeli yükseliş kurumların programında var.

Fakat ani yükselişler kur öngörülebilirliğini engelliyor ve panik havası yaratıyor. Merkez bankası müdahale edecek mi yoksa bu kez yükseliş serbest piyasa normlarına göre mi hareket edecek kararsızlığı oluşuyor. Hane halkı ise doların yükselişi karşısında yeni zamların tedirginliğini yaşıyor.

Piyasada çarkların dönmesi için faiz ve enflasyon ikisinin bir arada olması ve dengede olması olmazsa olmaz. Enflasyonun yapışkan enflasyon denilen kavramla düşme eğilimine girmemesi ve faizlerin düşük kalması. Bir yandan politika faizi yüzde 8,5 iken bankaların yüzde 50 mevduat faizi vermeleri. Acilen düzeltilmesi gereken faiz ve kredi ilişkisi varki, kredi piyasasının yeniden hareketlenmesi, ekonomide çarkların dönmesi ve bankaların üzerine binen yüklerin hafiflemesi için çözüm bekleyen bir konu. Kısacası ekonomi yönetiminden beklentimiz büyük.

Bu haftaki ekonomik verilere baktığımızda FED faiz kararı ve ABD enflasyon rakamları ön plana çıkıyor. Salı günü ABD TÜFE rakamlarını alacağız. Çarşamba günü ABD ÜFE rakamları ve FED faiz kararı takip edilecek. Perşembe Euro Bölgesi faiz kararının ve Cuma günü Euro Bölgesi enflasyon rakamlarını takip edeceğiz. İçeride ise kabine bir kez daha toplanacak, siyasi kanattan verilen mesajlar takip edilecek.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Bist100 son iki haftadır yüzde 10’un üzerinde değer kazandı. Pozitif hava devam ediyor. Dolar yükselirken borsada yükseliş sergiliyor. Teknik olarak bu hafta takip edeceğimiz seviyeler şu şekilde; 5704 tarihi zirve aşılabilir. Bu seviyenin üzerinde 5830 ve 6050 direnç seviyeleri bulunuyor. Destek olarak 5400 ve 5200 seviyeleri takip edilecek. Özellikle 5200 altında temkinli olunabilir.

Usdtry : Dolarda yükseliş eğilimi devam ediyor. 22 haziran faiz kararına kadar yükseliş, faiz eğer artarsa bir miktar düşüş ve ardından yeniden yükselişine devam edebilir. Yol haritasından yapısal reformlar görmek ve uygulamaya geçilmesi uzun vadede doların ateşini söndürebilir. Yakın vade için en 1 yıl dolar hareketli tarafta kalmaya devam edecektir.

Altın: Dışarda ons altın sakin fakat gram altın dolar bazlı olarak rekor tazeliyor. 1500 TL üzerinde yükselişler devam edebilir. Altın hem dışarıdaki ons altın beklentisi ile hem de doların güçlü durması altının yükseliş hikayesini besliyor. Portföylerde altın dengleyici olarak bulunmaya devam ediyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum

“Cumhuriyet vazgeçmemektir!”

Haçadur Kelleci… Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapında mücevher ustalarından biri… Dünyanın en büyüleyici ve renkli merkezlerinden biri, Kapalıçarşı’da ve Çuhacı Han’da