Önce Yabancının Yatırımı

Seçim başlığı kalktı ve yeni ekonomi dönemi içine girdik. Yeni yol haritası neleri içericek takip edeceğiz. Mevcut durumda ise döviz ve hatta nakit sıkıntısı devam ediyor. Kurumların ve hane halkının bankalardaki mevduat ve dövizlerini çekme sorunları vardı, hala devam ediyor. Bugün piyasa açılışı ile birlikte hem dövizde hem de borsada oynaklık had safhada olacaktır.

Dövizin yükselişi dillerde

Dolarda dilledirilen 25 ile 26 bandı hatta 30 seviyeleri ülkeye kısa sürede döviz girdisi sağlanamazsa görülebilecek seviyeler. Aslında iki arada bir derede kalacağımız bir süreç olabilir bu. Döviz yükselirken bir yandan da fiyat yükselişleri ve yeniden yüksek enflasyon korkusu piyasaları sarabilir. Ayrıca seçim vaadleride var. Buda enflasyonu destekleyecektir.

Seçim sonrasında bir dizi vergilerden söz ediliyordu, bu ise yine enflasyonist baskıyı arttırabilir. Hatta Mart 2024’te yeniden bir seçim var. Dövizi ve dövize geçişi engelleyebilecek baskıcı politikaların 10 ay daha devam etmesi söz konusu olabilir.

Yurtiçinde yeni ekonomi modeli, yeni mi olacak yoksa eskiye benzer yol haritasına devam mı denilecek izleyeceğiz.

Fiyatlandırmalar açısında Borsa İstanbul haftayı 4580 ile kapatarak yüzde 3.45’lik güçlü bir kapanış yapmıştı. Bu hafta için geniş bir bant var. 3650 – 5000 aralığı önemli. 4000 seviyesinin altına gelmesi güçlü hisselerde orta ve uzun vadeli alımlar için fırsat oluşacaktır. Yükseliş ise yeni bir rallinin habercisi olabilir. Yabancı yatırımcının durumu bu noktada tabiki çok önemli.

Yabancı yatırımcının planı

Dolar 20 lira iken gelip borsaya girse dövizini 20 liradan bozduracaktı. Seçimlerden sonra dolar yükselecek söylemleri ile dolar 25 olduğunda borsaya girse yüzde 25 daha fazla mal alabilir. Bu arada bir de borsa düşerse bu da bonusu olur. Hem dipten malını toplar hem de dövizini daha pahalıdan bozdurmuş olur. Özellikle Ortadoğu’ndan gelebilecek yatırımcı ilgisi için borsanın önce düşmesi, bu arada dövizin yükselişi ve yeniden borsanın yükselişi gibi bir süreç yaşayabiliriz.

Dünya gündeminde ise ABD’de borç tavanı konusunda anlaşma sağlandı. 2 yıl boyunca borç tavanı yükseltilebilecek şekilde anlaşıldı. ABD borsalarında risk iştahı yüksek, vadeli tarafta S&P 500 yükseliş yapıyor. Bugün ABD ve İngiltere piyasası kapalı olacak.

 

Bu hafta yakından takip edeceğimiz verilere baktığımızda, Pazartesi veri akışı yok, içeride seçimin yankılarını takip edeceğiz. Salı günü saat ABD Tüketici Güven Endeksini, Çarşamba günün Çin’den gelecek PMI rakamlarını, Türkiye büyüme rakamlarını, Almanya Tüfe rakamlarını ve ABD iş olanakları verilerini, Perşembe Çin, ingiltere ve Avrupa’dan imalat PMI rakamlarını, Avrupa Merkez Bankası Faiz kararını ve ABD özel sektör istihdam rakamlarını, Cuma ise ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam ve işsizlik oranlarını takip edeceğiz.

Teknik Bakış

Borsa İstanbul : 3650 ve 5000 seviyeleri arasındaki bölgeyi önemle izliyoruz. 5000 üzerinde yeni bir ralliyi konuşabiliriz. 4000 altıda ise yeniden maliyetlenme için uygun olacaktır.

Dolar TL : Yükseliş potansiyeli yüksek, mevduat faizleri dolar bazlı yüzde 20’ler üzerinde. Sabit ve risksiz getiri için tercih ediliyor. Fakat bankaların yükü gün geçtikçe artıyor. Temkinli olmakta fayda var.

Altın : Globalde ons altın 1900 dolar seviyelerine kadar gerileyebilir. Yuriçinde bir kilogram altın için interbank ve serbest piyasa arasında fark hala 2000 doların üzerinde. Orta ve uzun vade için yükseliş potansiyeli var.

Gümüş : Gelecek yılların önemli madenlerinden birisi. Altından daha güçlü bir yükseliş potansiyeline sahip. Dolar bazlı 26 dolar üzerinde asıl yükselişine başlayabilir.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum

“Cumhuriyet vazgeçmemektir!”

Haçadur Kelleci… Türkiye’nin yetiştirdiği dünya çapında mücevher ustalarından biri… Dünyanın en büyüleyici ve renkli merkezlerinden biri, Kapalıçarşı’da ve Çuhacı Han’da