Borsada Halka Arz Rüzgarı

Borsa İstanbul, geçtiğimiz haftayı yüzde 4.4 artış ile 8056 puandan kapattı. Yılın ilk sekiz ayı bitti ve endeks yıl başından bu yana yüzde 42 değer kazandı. Ulaştırma, aracı kurumlar, gayrimenkul ve sigorta şirketleri endeksi destekleyen sektörler olurken, halka arzların katkısıyla 6 milyonun üzerinde yatırımcı sayısına ulaşıldı.

Halka arzlarda, yatırımcı sayısında, endeks fiyatlamasında rekorlar kırılıyor. Geçen hafta dolar yatay bir hafta geçirirken, gram altın geçen hafta yüzde 3 değer kazanırken, yılın başından bu yana yüzde 52 değer kazandı.

Eylül ayında finans gündemi yoğun

Eylül’ün ilk haftalarında hükümetin ekonomi politikalarını belirleyen OVP ( Orta Vadeli Plan ) açıklanacak. Yarın Ağustos ayı enflasyon rakamlarını izleyeceğiz. 8 Eylül’de Fitch Türkiye finansal piyasalar değerlendirmesi en kritik verilerden birisi ve yakından takip edilecek.

Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu B’de sabit tutarken görünümün negatiften, durağana çevrilmesini bekliyor. Görünümün pozitif olması sürpriz sayılabilecek olumlu bir gelişme olacaktır. 8 Eylül Cuma gecesi önemli olacak. 21 Eylül’de Merkez Bankamızın faiz kararı takip edilecek. 29 Eylül’de ise diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin not açıklaması önemli olacak. İç piyasada yoğun bir gündem var. Global piyasalarda veri akışı açısından daha sakin bir hafta bizi bekliyor.

Geçtiğimiz hafta ABD’den beklenen istihdam piyasasına yönelik verinin karışık bir sinyal vermesi hatta istihdam piyasasına yönelik zayıflayan bir tabloya işaret etmesi 20 Eylül’de açıklanacak ABD faiz kararı için faiz artırımı beklentisini yeniden gündeme getirdi.

Yatırımcıların risk iştahları yüksek ve en küçük işarette, hisse senetleri rallisini başlatabilecek iştahlarını koruyorlar fakat FED piyasalara rahat bir nefes aldırmıyor. FED üyeleri faiz artırımını her konuşmasında masada tutuyor. Dolar endeksi değer kazanıyor ve tahvil faizleri 2017 seviyelerine geri döndü. Hisse yatırımcısı bir süre daha satış baskısını yaşayabilir.

Halka Arzlarda Son Durum

2023 yılında bu güne kadar 31 halka arz gerçekleşti. Eylül ayında ise şimdiden 3 şirketin halka arz onayı geldi bile. Halka arzlardan toplanan para 44 milyar lirayı aştı. Son yıllarda şirketler ucuz maliyetli borçlanma yolu olan halka arzları tercih ediyorlar. Borsanın yükselişine denk gelmesi halka arzların yoğun bir taleple karşılaşmasını neden oluyor.

Her halka arz neredeyse 5 ila 15 tavan görüyor. Yeni düzenlemeler ile eşit miktarda dağıtım yapılan hisselerden küçük miktarda hisseler düşüyor. Fakat tavanda bekleyen alım miktarına göre fiyatın yükselme potansiyeli artıyor. Garanti yatırım olarak görülüyor. Şirketin kalitesine, yaptığı işe, halka arzdan sağlayacağı finansman nerede kullanacağı belkide bir çok yatırımcı tarafında sorgulanmıyor bile.

Halka arzlar şirketlere ucuz finansman desteğinin dışında, bilinirlik ekliyor. Halka arz ayını zamanda iyi bir reklam kaynağı oluyor. Yatırımcılar açısında eğer büyüme potansiyeli yüksek bir şirket ise ona daha en başında hissedarı olabilme şansı veriyor.

Halka arzlarda tabiki dikkat edilmesi gereken noktalarda bulunuyor. Tarih, halka arzı hüsran olan bir çok şirkette yazıyor. Öncelikle şirket neden halka arz olmak istiyor, bu sorunun cevabının ikna edici olması gerekiyor. Bu sorunun cevabı iyi araştırılmalı.

Şirket halka arz ile toplayacağı fonu nerede kullanacak ve cevap sizi ikna ediyor mu bu soruda çok önemli. Hissedarı olduğunuz şirket halka arzda verdiği sözleri yerine getiriyor mu, bu sorunun cevabını ise yol yürürken takip etmeniz gerekecek.

Tarım, enerji, gıda, bankacılık, yazılım sektörleri gelecek vaadeden sektörler diyebiliriz. Orta ve uzun vadede bu sektörlerdeki halka arzlar ve hisse senetleri değerlendirilebilir.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Bu hafta 8000 üzerindeki yolculuğuna dolar bazlı grafiklerde takip ettiğimiz 320 dolar seviyeleri yani 8500 seviyelerine doğru devam edebilir. Geçtiğimiz hafta 7900 – 8000 puan aralığında bir sıkışma yaşandı ve bu sıkışma tercihini yukarı yönde yaptı. Yükseliş devam ediyor. Beklenti çok yüksek.

7000 seviyelerine kadar düzeltme ardından yükseliş daha sağlıklı olacaktı fakat tercih yükselişten yana oldu. Bu hafta 8000 puanı yakından takip edeceğiz, üzerinde kaldıkça hedef 8500 puan. Aşağısında yeniden düzeltme beklentisi içerisine girebiliriz. 7800 desteğini takip edebiliriz.

Altın : ABD Merkez Bankasının faiz artırım beklentisi hala devam ederken dolar endeksinin değer kazanması altın fiyatlarını baskılıyor. Ons altın 1950 dolar üzerini test etsede kalıcı olamadı. Bugün ABD işçi bayramı dolayısıyla kapalı olacak.

Satış baskısı devam edebilir. 1930 dolar seviyesi aşağıda belirleyici olacak. 1930 seviyesinin aşağısına gelinmesi durumunda 1850 dolar yolu açılacak, düşüşlerde dikkatli olmakta fayda var. Yeniden yükseliş için 1950 dolar üzerine atmasını bekleyeceğiz.

Dolar: Dar banta hareketine devam ediyor. 21 Eylül faiz kararına kadar çok büyük bir hareketlenme beklemiyoruz. Gerçek ve tüzel kişilerin döviz miktarları artmaya devam ediyor. Her düşüş alım fırsatı olarak değerlendiriliyor.

Merkez bankasının politikaları ve özellikle Orta Vadeli Plan’ın detayları doların geleceği için önemli olacak. Yabancı yatırımcının uzun vadeli ülkeye döviz girdisi sağlaması TL’de istikrarın sağlanması için önemli olacaktır. TL’de sağlanan istikrar daha fazla yatırımın önünü açabilir. 23 – 28 bandında harekete devam diyebiliriz.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu