Dolar ve Altında Fiyat Farkı

Borsa İstanbul haftanın ilk günü hafif artıda 5022.79 puanda kapanış yaptı. Kur Korumalı Mevduat sistemine gelen yoğun talep borsaya rakip olmaya devam ediyor. Seçime 20 gün kaldı. Yatırımcılar riski az kazanç sağlamak istiyor. Türk Lira’sında değer kaybı beklentisi yüksek ve dövize olan talep artıyor. Dolar kuru bankalar arası piyasada 19.41 iken Kapalıçarşı’da 20.48 seviyesinden alım yapılabiliyor.

Dolardaki benzer fiyat farklılıkları gram altında da bulunuyor. Bankalar arası piyasada 1 gram altın 1250 TL iken, Kapalıçarşı’da 1360 TL’ye satılıyor. İç piyasadaki talep yoğunluğu farklı fiyatlamalara neden oluyor. Bu dönemde en doğrusu sakin kalarak beklemek. Fiyat farklılıkları uzun süre sürdürülebilir bir durum değildir.

 

Yurtiçinde seçim gündemini ve Perşembe günü Merkez Bankamızın faiz kararını takip edeceğiz. Faizin %8.5’te sabit kalması bekleniyor. Fiyatlamalar açısından hareketli günler bir süre daha devam edecektir.

3 Mayıs FED faiz beklentisi

Yurtdışında ise resesyon, enflasyon ve bankacılık krizi bir tarafta 3 Mayıs FED Faiz kararı beklentisini diğer tarafta izliyoruz. 25 baz puanlık faiz kararı beklentisi yüksek ve büyük ihtimalle artış gelecek. Bu hafta faiz kararını etkileyebilecek iki önemli veriyi takip edeceğiz. İlki Perşembe günü açıklanacak 2023 yılı ilk çeyrek büyüme rakamları. Beklenti %2 büyüme. İkinci veri ise FED’in takip ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri verisi. Bu verinin ise yıllık bazda %4.5’e düşmesi bekleniyor. Büyümenin beklentiden iyi gelmesi ve enflasyondaki düşüş emareleri FED’in elini faiz arttırmada güçlendirecektir.

TEKNİK GÖRÜNÜM

Borsa İstanbul, 5000 puan üzerinde iyimserliğini koruyacaktır. 4900 – 5000 puan bandının altında satış baskısı devam edecektir. 4600 seviyelerine kadar satışlar gelebilir. Yukarı hareket için 5100 ve üzerini takip edeceğiz. Özellikle 5200 – 5300 bandı üzerinde kalması yükseliş isteğini arttıracaktır.

Altın bu haftaya sakin başladı. Bu zamana kadar altın almamış olanlar için bekleme zamanı. Fiyatın farklılık göstermesi ve altının gerçek değerinden çok uzak bir fiyatta değerlenmesi, altın alacakların beklemesi için geçerli bir neden. Doğru fiyatlamalara kadar bu kaosta sakin kalmak önemli bir adım. Diğer yandan altın resesyon, enflasyon, faiz fiyatlamasının ötesinde jeopolitik risk başlığını fiyatlamaya hazırlanıyor. Yılın ikinci yarısından itibaren  altın için ABD- ÇİN münakaşasının ön plana çıktı fiyatlamalar söz konusu olabilir. 2000 dolar üzerinde 2075 zirvelerini yeniden görebiliriz. Zirvelerin üzerinde ise altın için yeni bir hikaye başlayacaktır.

Teknik olarak altından ayrışan emtia ise gümüş. 24.50 seviyesinin üzerinde güçlü bir gümüş görüyoruz. 26 seviyesinin üzerinde kaldıkça güçlü görünüm korunabilir. Portföyler için fiziki gümüş almak, saklamak, taşımak maliyetli olabilir. Yatırım fonları içerisinde gümüş ağırlıklı olan fonları tercih etmek mümkün.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana