Kredi Notu ve Yabancı Yatırımcı

Yılın sonuna doğru finansal piyasalarda iştah azalıyor. Borsa İstanbul haftayı yüzde 1.40 azalışla 7913 puandan kapattı. Altın ise yüzde 3.37 düşüş ile kapatırken dolar yatay bir hafta geçirdi.

Son günlerdeki yükselişi ilgi çeken Bitcoin 44777 dolar zirvesinden yüzde 4 gerilemiş durumda. Bu hafta Borsa İstanbul açısından 15 Aralık Cuma günü gelmesi beklenen Moodys ülke kredi notumuzu açıklayacak. Not görünümündeki güncelleme yabancı yatırımcının bir adım daha yaklaşması anlamına gelecek.

Bu hafta hem iç piyasada hem de dünya gündeminde önemli açıklamalar bekliyoruz;

Öncelikle ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı önemli olacak. 2024 yılı ABD için seçin yılı ve ekonomi politikalı yakından izlenecek. Özellikle enflasyondaki düşüş siyasi liderlerin önem vereceği noktalardan.

Trump güçlü bir aday ve eğer seçilirse genişlemeci politikaya geçiş çok hızlı gerçekleşebilir. O nedenle 2024 yılı FED faiz kararları açısında kritik bir yıl olacak, indirimler gelecek mi, yoksa yüksek sabit faiz politikası devam mı edecek, çok yakından takip edeceğiz. Çarşamba akşamı saat 22:00’de yılın son faiz kararını alıyor olacağız.

Bugün bizim işsizlik oranlarımız açıklanacak. Yüzde 9.2 bir önceki veri ve beklenti bir önceki veriye yakın. Geçen ay işsizlik oranı erkeklerde %7,5, kadınlarda %12,5 olarak tahmin edildi. Nüfusun yüzde 53.4’ü işgücüne katılıyor. Yüzde 48.4 ‘ü istihdam ediliyor. Genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 17 seviyelerinde.

Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Pazarlık aşamasına taşınan süreçte beklenti asgari ücretin 15900 TL ile 17000 TL aralığında olması yönünde. 7 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren bir gelişme. Yinede asgari yaşam şartları için yeterli bir miktar olmayacaktır.

Yine dünya gündemindeki gelişmelere baktığımızda bu hafta ABD enflasyon rakamları açıklanacak. Hem çekirdekte hem de manşet rakamda değişiklik beklenmiyor. Çekirdekte aylıkta yükseliş olabilir. TÜFE rakamı aylık olarak yüzde 3.2’den 3.1 e düşmesi bekleniyor. Düşüş ivmesi azaldı.

Yüzde 2’lik enflasyon hedefinden uzak bir tablo var. Global merkez bankalarının işi bu noktada zorlaşıyor. Enflasyonun hedefi tutturması için ince ayarlamalar gerekecek.

Bu hafta ayrıca Avrupa Birliği ve İngiltere faiz kararlarınıda alacağız.

Teknik Görünüm

BIST100 : Borsa İstanbul’da işlem hacmi küçümsenmeyecek derecede artarak devam ediyor. Endeks yatay bir banta hareket ediyor. Yukarıda 8200 aşılmadıkça şimdilik yükselişten bahsetmek için erken. Fakat güçlü duruşu yükselişin devamının geleceğine işaret ediyor. 7800 ise destek olarak takip ediliyor.

Belli başlı hisselerde yükselişler görüyoruz. Bankacılık sektörü ön planda. 2024 için döviz girdisi olan ve devlet teşviğinin arttığı ihracat firmalarının hisse senetleri ön planda olacak.

Altın: Geçen hafta yatırımcısını şaşırttı. Tarihi rekor seviyelerden yüzde 7 geriledi. Yılın son ayı olması işlem hacminde daha sığ bir piyasayı işaret etsede yinede çok büyük hareketler. Ons altın Pazar gecesi açılışta 2148 doları test ederken haftayı 2004 seviyesinden kapattı.

Bu haftaya ise 2000 dolar altında devam ediyor. Gram altında 2000 TL seviyesine çok yaklaşık bir fiyatlamadan 1900 TL nin altında fiyatlamalar gördük. Geniş yatay seyir bir süre devam edebilir. Ons altında 2000 – 2100 dolar bandında hareketler görmeye devam edeceğiz.

Sermayenin akışı mevduat faizi yönüne doğru. Ciddi anlamda yıllık faizler konuşuluyor. Mevduat, altın, hisse ağırlıklı bir portföy riskler açısından önemli olacaktır.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var