Mayıs, piyasalar için dönüm noktası

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla piyasalar haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın son 1 yıllık faiz artırım döngüsüne son verip vermeyeceğini öğreneceğiz. Enflasyon düşüş eğiliminde en son TÜFE rakamları yüzde 5 arttı. FED’in önemsediği enflasyon göstergesi olan tüketici harcamaları Mart ayında değişmese de temelde enflasyonist baskının devam ettiğini anladık. Enflasyon – Büyüme – İşsizlik verileri FED’in faiz kararları üzerinde etkili oluyor.

FED faiz 25 baz puan artırdı

Bu hafta Çarşamba günü FED faiz 25 baz puan artırarak bu yılın son artırımını yapabilir. Son işsizlik başvurularına baktığımızda haftalık 230 bine düşerek faiz artırımını destekledi. Büyüme ise 2023 ilk çeyreğinde yıllık yüzde 1.1 ile beklenti yüzde 2’nin çok altında kaldı.

Ayrıca bankacılık krizinin devam etmesi ve durgunluk beklentileri FED’i bir süre durmaya itebilir. ABD’de yetmişten fazla bankanın battığı söylentileri dolaşıyor, bu ise yatırımcıların FED’ten faiz artırımlarını sonlandırma beklentisini yükseltiyor.

İç piyasada ise seçime son 13 gün. Borsada pozisyon azaltma devam ediyor. Bist 100 geçtiğimiz haftayı 4618 puandan yüzde 8 düşerek kapattı. Kritik 4900 – 5000 bandının çok aşağısında. Kur korumalı mevduat sistemi alternatifsiz görünüyor ve 100 milyar doları aşan bir mevduatın bu alana girdiğini izliyoruz. Altının performansı ise geçtiğimiz hafta sönük kaldı. Seçim sonrası için pozisyon almak önemli hale geldi.

Dolar ise geçtiğimiz hafta bankalararası piyasa ile serbest piyasa arasındaki yüzde 5’lik fark ile mücadele etti. Bankadan 19.40 fiyatla satabildiğiniz dolarınızı, 20.40 ile alabilirdiniz. Dolardaki hareketlilik Mayıs ayı içerisinde yüksek olacaktır. Seçim öncesi ve sonrası için ani hareketlenmeler olabilir.

Mayıs için globalde ve yurtiçinde bir tablo çizmek gerekirse. Global bankacılık krizinin devamlılığı merkez bankalarını zorlayacaktır. Faiz adımlarının küçülmesi ve sonlanması, doların tüm dünyada gerilemesine ve endekslerin, hisse senetlerinin, emtianın değerlenmesini sağlayabilir.

Yurtiçinde ise global dolar düşsede TL’nin dolar karşısında değer kaybı devam edebilir. Dünya ile tam tersi bir tablodan bahsediyorum. Borsa için ise dolar bazlı iskontolu olması, yeniden zirvelerin görülmesi için yukarı yolculuğuna başlayabilir.

Teknik Görünüm

Bist 100 : 4900-5000 bandının altında kaldıkça satış baskısı devam decektir. Hedef 4300-4400 bandı diyebiliriz. Bu bant aralığında Bist30 başta olmak üzere portföyler oluşturulabilir. 4000 altında gelmedikçe endeks düzeltme kapsamında kalacaktır. Seçim ayı olması dolayısıyla Mayıs ayı için temkinli olmakta fayda var.

Altın : Ons altın 2000 dolar seviyesinin altında seyrine devam ediyor. FED faiz kararını bekliyor diyebiliriz. 2000 üzerinde yeni zirveler ve altonda 1950 dolara doğru yolculuğu başlayacaktır. Gram altın ise güçlü kalan tarafta. Serbest piyasa ile interbank piyasası arasında 1 gram için 110 TL fark devam ediyor. Fiziki alımdansa altın fonları daha cazip diyebiliriz.

Dolar : 23-24 rakamları dillendikten sonra bu fiyatların hedef haline geldiğini söyleyebiliriz. Adil fiyatın şimdiki fiyattın üstünde olması gerektiğini düşünürsek yükseliş daha ağır basıyor. Özellikle dolar borcu olanlar ve ithalat yapanlar için TL’de kalmak riskli olacaktır.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

Şirin Sarı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Bu dünya sadece bize ait değil ey insan!

Ah almaya inanır mısınız? 1910 yılında sokak köpeklerine yapılan acımasız muamelenin ahının nasıl çıktığını biliyor musunuz? Osmanlı İmparatorluğu’nda, yıl 1911’i gösterdiğinde patlayan Libya ve 1912’de

Ekşi mayanın aşkı Mayadan Tatlar

Farkında mısınız bilemiyorum? Bi’Nevi Gazete’de yazdığım, sizlere tanıtmaya çalıştığım yerler, genel olarak kıyıda köşede kalmış, yol üstü değil de ara sokaklarda yer alan, keşfedilmeyi bekleyen

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek