Şubat’a hızlı bir başlangıç

Ekonomi gündemi yoğun ve yoğun olduğu kadar hızlı değişiyor. Hafta sonu merkez bankasında değişiklik oldu. Hafize Gaye Erkan yerine yardımcısı Fatih Karahan yeni başkan oldu. Değişikliğin yansımalarını piyasa açılışı ile birlikte izleyeceğiz. Borsa İstanbul Ocak ayını % 13.74 değer kazanımıyla kapattı.

Şubat ayına yükseliş ile başladı. Dolarda ise Cuma kapanışta 30.52 ile yeni bir rekor geldi. Ons altın ise Ocak ayı boyunca hareketli olsa da, Şubat ayına yatay bir başlangıç yaptı.

Şubat ayı ekonomi piyasaları için talihsiz geçiyor

Geçen yıl 6 Şubat depremi ile binlerce kişinin hayatı saniyeler içinde değişti. Depremin insani boyutunu düşününce kelimelerin kifayetsiz kaldığı kesin. Ekonomik olarak ise ciddi bir yük oluştu.

Yine Şubat başında merkez bankasındaki değişikliğin yatırımcı üzerindeki etkisini borsa açılışı ile göreceğiz.

Verilen mesajlarda ve başkan Fatih Karahan’ın ilk mesajlarında mevcut uygulanan politikaların devam edeceğine yönelik cümleler yer alıyor. İlk açıklamasında ‘Enflasyon, hedefimizle uyumlu seviyelere gerileyene kadar, gereken parasal sıkılığı korumakta kararlıyız.

Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz’ ifadeleri yer aldı.

Perşembe günü saat 10:30’da 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla Fatih Karahan’ı piyasa ilk kez dinleyecek. Merkez Bankası başkanının değişmesi politika değişikliği anlamına gelmiyor.

Yeni ekonomi yönetiminde direksiyonun Mehmet Şimşek’te olduğunu hatırlarsak borsa ve ekonomi konusunda olumsuz düşüncelere yer vermek yersiz ama yinede değişikliğin ilk yansımaları önemli olacak.

Pazartesi günü Ocak ayı enflasyon rakamlarını alacağız. Geçen ay % 2.93 olan veri için bu ay beklenti %6.5 civarında. Yeni yıl ile gelen zamlar, vergiler, maaş artışlarının enflasyonist baskıyı artırmış olması bekleniyor. Geçen yıl Ocak ayı verisi ise yüzde 6 üzerinde. Yılın ilk enflasyon verisi yüzde 36 olan yıl sonu hedefi için atılan ilk adım olacak.

Ekonomi yönetiminin açıklamalarında enflasyon ile mücadele kapsamında özellikle seçim sonrasında kemerlerin daha fazla sıkılacağı beklentisi artıyor.

Enflasyonun düşmesi için merkez bankası politikaları kadar önemli olan fiyat ahlaksızlığının son bulması gerekiyor. Döviz daha artmadan artacak beklentisi ile fiyat artıran, döviz artınca da arttı diye bir kez daha fiyat artıran fırsatçıları engellemek enflasyondaki yapışkanlığı azaltacaktır.

Hayat çok pahalı algısının yıkılması ise uzun zaman alacak diğer bir konu. Tabiki öncelikle hissedilen enflasyon ile açıklanan enflasyonun birbirini karşılaması gerekecek.

Bu hafta iç piyasada temel konu enflasyon olurken dışarıda başta FED başkanı olmak üzere, merkez bankası üyelerinden gelecek mesajlar önemli olacak. Çin, 15 günlük yeni yıl tatiline giriyor. Ortadoğu’daki gelişmeler devam ediyor. Bir gözümüz petrol fiyatlarından olacak. Çin piyasasının kapalı olması sakin bir emtia fiyatlaması yaşatabilir.

ABD Merkez Bankasından faiz indirimi beklentisi Mayıs ayına kaldığı anlaşılıyor. Bu ise dolara ve tahvil tarafına olan ilgiyi canlı tutuyor. Dolar karşısında diğerleri ise değer kaybediyor. ABD borsalarından yeni tarihi zirveler geliyor. Bu noktada temkinli olmakta fayda var.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Geçen hafta yeni rekorlar geldi. Yükseliş devam ediyor fakat Şubat biraz üzücü ve satış ağırlıklı bir ay olabilir. Özellikle seçime doğru seçim rallisi başlayabilir. Şubat ayı borsa yatırımcısının sabrını zorlayabilir. 8200 puan üzerinde iyimser, altında temkinli, 7800 puan altında ise kötümser olabiliriz. Yılın geri kalanı için pozitif beklenti korunuyor.

Altın: Ons altın 2000 puan üzerinde seyrine devam ettikçe güçlü diyebiliriz. FED indirimleri ile desteklenebilir. Dolar endeksi güçlü kaldıkça baskılanan altın fiyatları görebiliriz. 2000 üstü pozitif, altında ise temkinli olmakta fayda var.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir.

Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var