Xiaomi artık otomobil de üretiyor!

Sektörler arası geçişlerin hızlandığı bugünlerde telefon üreticileri artık otomobil üretmeye de başladı. İlk örneği Huawei vermişti, devamı ise Xiaomi’den geldi. Marka ilk yüzde 100 elektrikli otomobili SU7’yi (resmi olarak olmasa da) duyurdu.

Xiaomi üzerinde çalıştığı bilinen otomobille ilgili detayları Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı veritabanında ortaya çıktı. Şimdilik fazla bir detayı belli olmayan aracın tasarım fotoğrafları paylaşıldı.

Ön cepheden Porsche gibi

Önden bakıldığında Porsche otomobilleri andıran bir tasarıma sahip olan otomobil arkadan Tesla modellerini andırıyor. Coupe Sedan görünümlü aracın iddialara göre 2 farklı sürümü olacak. SU7 ve SU7 Max isimli modellere bir de SU7 Pro da eklenebilir.

Bu iki sürüm arasındaki fark ise birinin tek diğerinin çift motora sahip olması. Yani normal sürümde tek motorlu, Max sürümü ise çift motorlu ve dört çeker.

SU7

220 kW motor

210 km maksimum hız

 

SU7 Max

275 ve 220 kW çift motor

265 km maksimum hız

 

Bu bilgiler dışında aracın diğer özellikleri şimdilik net değil. Batarya kapasitesi, menzil, şarj kapasitesi ve diğer detaylar için 2024 yılını beklemek zorunda kalacağız.

Tabi burada konu Xiaomi’nin otomobil üretmesi değil. Son yıllarda otomobil ve teknoloji sektörü iç içe geçti. Bunun yansımalarını ülkemizde de görmeye başladık. Artık benim gibi teknoloji alanında içerik üretenler de otomobil lansmanlarına davet ediliyor.

Bunun temel sebebi elektrikli otomobil dönüşümü ile artık bu araçların bizim ilgi alanımıza da giriyor olması. Zaten günümüz otomobilleri tamamen tekerlekli teknolojik cihazlara dönüşmüş durumda.

Ayrıca elektrikli otomobil dönüşümü beraberinde kolay üretimi de getiriyor. Fosil yakıtlı araçların aksine elektrikli otomobil üretmek o kadar zor değil. Bu da belli bir ölçeğe ve güce sahip olan büyük şirketlerin de araç üretme konusundaki iştihanı kabartıyor.

Üstüne bir de Volkswagen gibi geleneksel otomobil üreticilerinin hantal yapısı ve elektrikli araç dönüşümüne ayak uyduramama gibi sorunları ekleyince bu alanda büyük bir potansiyel ortaya çıkıyor. Bu potansiyeli en iyi kullanan marka ise 10 yıl önce adını kimsenin bilmediği Tesla.

Diğer markaların bu potansiyeli nasıl kullanacakları atacakları adımlara, yapacakları yatırımlara bağlı. Bunun da nasıl olacağını önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

Özgür Çetin

 

Yine de otomobilde büyük bir rekabet bekliyor firmaları. Akıllı adımlar atan, potansiyeli doğru şekilde kullanan ve müşteri taleplerini iyi dinleyen markalar bu alanda başarılı olacaklar. Yapamayanlar ise tarihe karışacak. Bu kadar net.

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana