Yapı Kredi Müzesi’nde “Ölümsüz Yüzler” sergisi

Yapı Kredi Müzesi’nin 30. Yılı, Uluslararası Müzeler Günü’ne özel hazırlanan “Ölümsüz Yüzler” sergisiyle kutlanıyor. 16 Mayıs Pazartesi günü açılacak olan sergi, 27 Kasım 2022’ye kadar Yapı Kredi Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 1. katında bulunan Yapı Kredi Müzesi, 16 Mayıs 2022 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında “Ölümsüz Yüzler” sergisine ev sahipliği yapıyor.

Müzeler Günü’nün teması “Müzelerin Gücü”

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından 18 Mayıs 2022 Uluslararası Müzeler Günü’nün teması “Müzelerin Gücü” olarak belirlenmişti. “Ölümsüz Yüzler” sergisi bu temadan ilham alınarak; İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sadberk Hanım Müzesi ve Yapı Kredi Müzesi işbirliğiyle hazırlandı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle açılan sergi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonlarından seçilen Antikçağ mermer heykeltıraşlık eserleri ile Yapı Kredi Müzesi koleksiyonunda yer alan portre betimli sikkeleri bir araya getiriyor.

Eserler üç ana gruba ayrılmış

Sergilenen eserlerin hükümdar, tanrı/tanrıça ve kahraman betimleri olmak üzere üç ana grupta sunulduğu sergide mitolojik karakterler ve gerçek kişilerin yanı sıra sanat eserleriyle ölümsüzleşen yontucu ve darpçıların da hikâyesi anlatılıyor.

Sergi haftanın yedi günü ziyarete açık

Küratörlüğünü Nihat Tekdemir, koordinatörlüğünü ise Derya Sayın’ın yaptığı serginin bilimsel danışmanı Buket Akçay Güven. Serginin tasarımı ise Sergikur’a ait.

Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat binasının 1. katında bulunan Yapı Kredi Müzesi, haftanın yedi günü ziyarete açık ve ücretsiz.

Yapı Kredi Müzesi tarihi:

1944 yılında Yapı Kredi Bankası’nı kuran Kâzım Taşkent ekonomide artı değer yaratma çabasına kültür ve sanat hamiliğini de eklemişti. Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünü ilke edinen Kâzım Taşkent, banka bünyesinde “kültür ve sanat müşavirliği” bölümünü kurdu ve bu bölümü Vedat Nedim Tör’ün yönetimine bıraktı.

Müze 1992’de kuruldu

İbrahim Hakkı Konyalı ve Şevket Rado’nun aralarında bulunduğu kültür insanlarının da katkısıyla Türkiye’nin kültür mirasının korunması adına önemli bir adım daha atıldı ve 1953’ten itibaren Yapı Kredi koleksiyonları oluşturulmaya başlandı. Gerek yurtiçi ve yurtdışı müzayedelerden gerekse şahsi koleksiyonlardan satın alma yoluyla zaman içerisinde zenginleşen Yapı Kredi koleksiyonları 1992 yılında banka bünyesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı özel bir müze olarak kurulan Yapı Kredi Müzesi’nde korunmaya ve sergilenmeye başlandı.

Yapı Kredi Müzesi Koleksiyonları numismatik ve etnografya olmak üzere iki ayrı bölümde muhafaza ediliyor ve sergileniyor.

Dünyanın önemli özel koleksiyonları arasında yer alıyor

Sikke, madalya ve nişan olmak üzere 55.000’i aşkın eserin bulunduğu numismatik bölümü kronolojik bütünlük açısından dünyadaki önemli özel koleksiyonlar arasında yer alıyor ve müzenin temel koleksiyonunu oluşturuyor. Koleksiyonun gövdesi İslam devletleri paralarından oluşmakla birlikte bir ucu Antik Yunan ve Roma sikkelerine giden bir ucu da erken Cumhuriyet dönemi sikkelerine ulaşan bir para tarihi zinciri kuracak ölçüde zengin bir yapıya sahip. Atina’dan Bergama’ya, Roma’dan İstanbul’a, Arap Yarımadası’ndan İspanya’ya kadar uzanan geniş coğrafyanın 2600 yıllık politik, ekonomik ve kültürel tarihinin izlerini neredeyse kesintisiz takip edebildiğimiz sikke koleksiyonundan seçilen 250 adet elektron, altın, gümüş ve bakır sikke ile paranın tarihsel yolculuğu ziyaretçilere aktarılıyor.

Etnografya bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalar var

Türk-İslam kültürüne ait eserlerin bulunduğu etnografya bölümünde ise 16. yüzyıldan itibaren farklı dönemlere tarihlenen binin üzerinde seçkin eser bulunuyor. Müzede gösterime sunulan tombaklar, gümüşler, cep saatleri ve Mustafa Kemal Atatürk’e ait kişisel eşyalar bu bölümde muhafaza ediliyor.

Sergi:  “Ölümsüz Yüzler”

Tarih: 16 Mayıs 2022 – 27 Kasım 2022
Adres: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık

İstiklal Cad. No:161

34433 Beyoğlu – İstanbul

Tel: 0 212 252 47 00

Paylaş

Son Yazılanlar

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Farkındayım ama bir şey yapamıyorum

‘Yahuu kafamı bir türlü toplayamıyorum.’ ‘Aslında ne yapmak istediğimi de biliyorum ama elimden mi gelmiyor nedir yapamıyorum.’ ‘Gözlerim kapanıyor, keşke

Eylül’ün en kritik haftası

Borsa geçen haftayı yüzde 4,3 kayıpla 7961 puandan kapattı. Borsada keskin yükseliş sonrasında düzeltme yaşanıyor. Düşüşlerin devamı için bu hafta

Gökhan Abur Abimiz: Benim Yolum!..

16 Eylül 2023 gece yarısı 01:44’de Japonya’da yaşayan kızım Nagihan’ın orada sabah kahvaltısını yaparken, “Müzisyen ve meteoroloji editörü Gökhan Abur

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Başak burcunda yeni ay zamanı

İlişkiler içinde kendi değerinin sahibi olmakla alakalı deneyimlerin altının yeniden çizileceği, krallık ve kraliçelik tahtına kimin sahip çıkacağına dair cümlelerin

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine