Beni Sayın Ahmet Necdet Sezer’e götür

Son yıllarda en büyük hayalimdi Sayın Ahmet Necdet Sezer’le görüşmek. Kendisinin sosyal medyada görülmekten çok hoşlanmadığını bilerek, sadece mutluluğumu paylaşmak ve ona olan hayranlığımı bir kez daha belirtmek amacıyla yazıyorum. Onun Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Silifke...
Devamını oku

Eylül ve Buca Cezaevi’nde zaman

Eylülden Sonra Buca Hapishanesinin önü akan zaman, arkası yokuş, uzağında bir dağ. İçinde çırpınan bedenleri yaşamdan çekip koparan koca bir ağ. Terli, tuzlu, tutsak bedenleri ile geride bıraktık onları, Gemiler ve koşular dolusu yitirdik birbirimizi,...
Devamını oku

Artois Cadde’nin müdavimi olacaksınız

Kadıköy Caddebostan'da açılan yepyeni bir mekan'daydım geçen hafta. Artois Cadde'nin girişimcisi Şeyma Yıldız, ünlü şef Hazer Amani ve yakın dostlarımızla birlikte upuzun bir sohbet eşliğinde oturduk. Hazer Amani'nin müthiş lezzetlerini tadarken bir yandan da mekanı...
Devamını oku

Marcel Proust’u anlatan gece

Bu haftaki yazımda sizlere  23 Kasım Çarşamba günü, Galatasaray ‘daki Fransız Sarayı içinde yer alan Albert Gabriel salonunda yapılan anlamlı bir etkinlikten bahsedeceğim. Etkinliği düzenleyen kurum, Yönetim Kurulunda benim de yer aldığım “Association  Culturelle Turquie-France”  yani...
Devamını oku

Koşmak piyano çalmak gibi değil

Koşmak deyince aklınızda ne kadar bir mesafe beliriyor? 5 km mi? 10 mu? 20 mi? Uzun mesafe koşusu desem aklınıza ne gelir? Yarı maraton mesafesi olan 21 km mi, maraton mesafesi olan 42 km mi?...
Devamını oku

Siyah sarımsağın mucizevi faydaları

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilen sarımsağı fermantasyon sürecinden geçiren Ajo 37400 Siyah Sarımsakları artık bir çok kişinin beslenme listesine eklenmiş durumda. İçerisinde yüksek miktarda Manganez, Kalsiyum, Fosfor, Selenyum, Vitamin B6 ve Vitamin C bulunan siyah sarımsağın insan sağlığına olan sayısız faydalarını Uzman Diyetisyen ve Fitoterapist Başak İnsel Aydın anlatıyor.

Beslenmede siyah sarımsağın önemi

Sağlıklı beslenme alışkanlığında farklı tatlara yer verilmesi, günlük besin ihtiyaçlarının karşılanması ve güzelliğin içten desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Başak İnsel, beslenme listelerinde siyah sarımsağın önemini vurguladı.

İnsel, “Fermantasyon sonucunda elde edilen siyah sarımsak, beyaz sarımsaktan 2 kat daha fazla antioksidan içeriyor. Bu, bizim listelerimizde dikkat ettiğimiz bir oran. Bu sayede vücuttaki serbest radikalleri azaltarak, süperoksit dismutaz, katalaz gibi antioksidan enzimlerin etkinliğini artırıyor’’dedi.

 

Siyah sarımsak nedir, diyette nasıl kullanılmalı?

Siyah sarımsak; hepimizin bildiği gibi sıkça sofralarımızda, yemeklerin içerisinde, salatada, turşuda gördüğümüz beyaz sarımsağımızın fermente edilmiş, yani nem ve ısı altında kurutulmuş halidir. Bizim diyetlerimizde en çok dikkat ettiğimiz şey ise sürekliliği olan besinler olduğunu sık sık dile getiririm. Burada da siyah sarımsak sürekliliği olan ve sofralarımızda ister yemek içerisinde, ister tek başına eşsiz bir lezzet olarak kullanılabileceğini söyleyebilirim.

Sarımsağın sağlık için faydalarını herkes bilir, fakat bazı insanlar keskin tat ve kokusu yüzünden tüketmekte zorlanabilir. Siyah sarımsak kokusuzdur ve daha hafif bir tada sahiptir. Tüketmekte zorlananlar için sarımsak ezmesi formunda da tercih edilebilir. Ayrıca siyah sarımsağın sabun ve bakım ürünleri formu da cildin dıştan beslenmesi; varsa sivilce, iltihap, yara gibi problemlerin ortadan kalkması , saç dökülmelerinin azalması ve köklerinin sağlamlaşması için çok önemlidir.

Doğal antibiyotik mi?

Sağlıklı beslenmede ki yeri nedir? Besin değer oranları yeterli mi?

Halkın dilinden düşmeyen bir ifade olan doğal antibiyotik olarak nitelendirdiğimiz siyah sarımsak, beyaz sarımsaktan daha zengin bir antioksidan özelliğe sahiptir. Bunun nedeni ise fermente işlemi sırasında antioksidan özelliği daha da artarak 2 katına çıkmıştır.

Böylece kronik rahatsızlıklarda tedavi edici, cilt koruyucu, bağışıklık sitemi düzenleyici birçok faydasını sayabiliriz. Kalsiyum, B grubu ve C gibi birçok vitamin bulunduran fermente siyah sarımsağın içeriğindeki probiyotik ve prebiyotik miktarı da oldukça fazla. Bu sayede ikinci beynimiz olan bağırsaklarımızın sağlıklı bir floraya sahip olabilmesi için de kullanılması şarttır.

Spor yapan ve sağlık beslenen kişiler listelerine eklemeli mi? Ne kadar tüketilmeli?

Spor yapan kişilerin kesinlikle tüketmesi gerekiyor. Siyah sarımsak tüketiminin; egzersiz kaynaklı yaralanmalara karşı koruyucu olduğu, fiziksel kuvvet ve dayanıklılık açısından faydalı olduğu bilinen özellikleri arasında. Bir başka ve en önemli üstünde durulması gereken özelliği ise kandaki NO dediğimiz nitrik asit seviyesini artırmasıdır.

Nitrik asit hayatsal fonksiyonlarımız ve yaşam sürekliliğimiz için önemli olan, vücut tarafından doğal üretilen bir bileşiktir. Bunun artması ile kan akımı artışı, oksijen taşıma kapasitesinin artması ve böylelikle hipertansiyona engel olması sarımsağı tüketmemizin başlıca nedenleri arasına girmelidir.

Farklı lezzete sahip olan siyah sarımsağı nasıl kullanabilir? Hangi besinler ile bir arada tüketebiliriz?

Genel itibari ile pişirmenin besinlerin değerlerini kaybetmesine yol açtığını söylemek isterim. Bunun yanı sıra sarımsaktaki antioksidan, antimikrobiyal, antiviral özellikleri ısı etkisi ile azalabilir. Bunun için bu doğal besinin; yoğurt, salata, cacık gibi besinlerin içinde çiğ tüketilmesinin vücuda daha faydalı olması beklenir. Pişireceğimiz yemeklerde ise bu besi içeriğini korumak için pişmeye yakın ilave ederek kullanabiliriz.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: