“Üç dakikada tedavi mümkün”

Kozmetik Jinekoloji ve Cinsel Terapi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Eserdağ ile son yıllarda adını daha sık duyduğumuz genital estetik uygulamalarını konuştuk. Birçok kadını hem sağlık problemlerinden kurtaran hem de daha yüksek bir yaşam kalitesine kavuşturan cerrahi ve lazer operasyonlarını anlatan Eserdağ, “Artık öğle arası uygulamalar dediğimiz üç dakikalık lazer operasyonlarıyla idrar kaçırma tedavisinden vajina sıkılaştırma işlemlerine kadar birçok problemi hızlıca ve güvenli biçimde çözüyoruz,” diyor.    

Genital estetik nedir?

Kadınlarda genital bölgenin hem estetik olarak güzelleşmesi hem de fonksiyonel kazanımlarını sağlamak adına yaptığımız bir dizi operasyondur.

Bunların bir kısmı cerrahi bir kısmı da cerrahi dışı operasyonlardır. Burada bütün dünyada oldukça yaygın uygulamalardan söz ediyoruz.

İlk defa 1900’lü yılların sonlarında Amerika’da başlamış ve ilk bilimsel çalışma 1978 yılında literatüre girmiş. Daha sonra 2000’li yılların başlarında hem bizim ülkemizde hem Avrupa’da yavaş yavaş yayılmaya başlamış. Kozmetik jinekolojinin alanıdır.

Estetik veya sağlık açısından genelde hangi nedenlerle yapılıyor bu işlem?

Tabii bu operasyonları yaparken bizim sebeplerimizden ilki estetik güzelleştirme, ikincisi cinsel fonksiyonları artırma, üçüncüsü kişinin psikolojik sağlığını düzeltme, özgüvenini artırma, kendi vücudu ile barışmasını sağlama, dördüncüsü de fonksiyonel birtakım kazançlar sağlamadır.

Fonksiyonel kazanımlar arasında idrar yaparken daha rahat olması, canı acımadan ilişkiye girebilmesi, yine estetik açıdan tayt pantolon veya bikini giydiğinde çıkıntılı bir görünüm sergilememesi, kendini daha rahat özgür hissetmesi ve hijyenik olarak temiz olması, o bölgedeki fazla deri katlantılarının alınmasıyla koku, terleme ve enfeksiyon gibi şikâyetlerin azaltılması bulunuyor.

En sık yapılan ameliyat…

Bir şekilde bu operasyonlar içinde en fazla yapılanı labioplasti yani dudak estetiği ameliyatıdır. İç veya dış dudakların yeniden şekillendirilmesi, hacim olarak küçültülmesi ve simetrik hale getirilmesi için yapılır. Labioplasti operasyonları genelde iç dudakların kısaltılması, küçültülmesi şeklinde daha sık olarak uygulanır ama dış dudaklara da aynı şekilde küçültme ve güzelleştirme işlemi yapılabilir.

“Estetik ve kozmetik işlemlere talep arttı”

Bir hasta sizden operasyon talep ettiğinde neye göre işlemi yapmayı kabul eder veya reddedersiniz?

Öncelikle tabii buradaki amaç estetik güzelleştirme ve psikolojik olarak kişinin özgüveninin artmasıdır. Bundan bir otuz yıl önce meme estetiği isteyen hastalardan psikiyatri raporu istenirdi.

Bundan on yıl önce ise kadınlar ve erkekler botoks yaptırdıklarını söylemezlerdi. Bu utanılacak bir şeydi. Şimdi erkekler, botoksum geldi deyip masadan kalkıyorlar. Dolayısıyla birtakım trendler değiştir.

Bundaki ana etkenlerin başında internetin yaygınlaşması, sosyal medyanın artması, insanların güzellik anlayışının değişmesi, farkındalığın artışı ve tüm bunların yanı sıra kıyaslama yarışları, görsel güzelliğin önemli hale gelmesi ve yaşlanma karşıtı yani anti aging kozmetik tedavilerinin artması geliyor. Bunlar arttıkça genel olarak estetik ve kozmetik işlemlere talepler arttı. Genital bölge de bundan nasibini aldı, diyebiliriz. Daha önce birçok hasta bilgi sahibi değildi.

“Her kadının genital bölgesi tıpkı parmak izi gibi farklıdır”

Aslında bir insanın parmak izi, göz rengi kadar farklı genital bölgenin de varyasyonları vardır ve bu farklılıklar bir hastalık değildir. Bunlar tamamen kişinin tamamen anatomik yapısıdır ve her kadının genital bölgesi diğerinden farklıdır. O zaman neye göre bu operasyonları yapmaya ya da yapmamaya karar verirken Dünya Sağlık Örgütü’ne kulak veriyoruz.

DSÖ sağlık tanımında, “Bir insanın ruhsal, bedensel ve sosyal olarak iyilik halidir” ifadesini kullanır. Hastalık dememiz için bedensel, ruhsal veya sosyal olarak etkilemesi gerekiyor. Eğer ki kişilerdeki bu anatomik varyasyonlar, kişinin özgüvenini etkiliyorsa, partner ilişkilerini etkiliyorsa ya da fiziksel olarak tahrişe neden oluyorsa ve kendini mutsuz hissediyorsa o zaman bunun bir problem olduğundan ve bir hastalık durumu olduğundan bahsedebiliriz. Kişiyi olumsuz etkileyen böyle bir durum varsa o zaman bunun da operasyonlar ya da cerrahi dışı yöntemlerle bir çaresi var.

En sık gerçekleştirdiğiniz operasyon hangisidir?

Netice itibariyle labioplasti bizim en sık uyguladığımız operasyonların başında geliyor ama doğum sonrası deformasyonlar, “epizyo” dediğimiz kesilerin izleri, skar doku oluşumuna bağlı cinsel ilişkide ağrılar, o bölgede sürekli ağrı, yanma ve batma gibi şikâyetler ayrıca vajina genişlemesi, hissizlik ve hem kendisinin hem partnerinin cinsel ilişkiden haz alamaz hale gelmesi, özellikle yaşa ve oradaki kolajen azalmasına bağlı gelişen gevşeklik sorunları, hem kişinin kendisinde hem de partnerle ilişkisinde ciddi sorunlara neden olabiliyor.

“Annelik estetiği”

“Annelik estetiği” adını verdiğimiz bir takım operasyonlarla da vajina daraltabiliyoruz, doğum dikiş izlerini çıkartabiliyoruz. O bölgeye hem estetik hem de daha çok fonksiyonel açıdan faydalarımız oluyor hatta bazen labioplasti ile eş zamanlı olarak kombine cerrahi olarak bu işleri yapabiliyoruz.

Bir kişi böyle bir ihtiyacı olduğunu nasıl ve hangi belirtilerle anlayabiliyor?

Önce şunu söylemek lazım; hasta bize yumurtalık kisti veya kısırlık tedavisi gibi tamamen farklı bir şikâyet ile tedaviye geldiğinde genital bölgede istenmeyen şeyler varsa fakat hasta tarafından dile getirilmiyorsa yani hasta rahatsızlık hissetmiyorsa biz bunları hastaya söylemiyoruz. Etik olarak bunu söylemenin doğru olmadığına inanıyorum. Ancak hastanın bir farkındalığı varsa söyleyebiliriz.

“Talep etmeyen hastaya operasyon etik değil”

Hasta da bunu fiziksel şikâyetleri olduğunda ya da partneri ile ilişkisinde partneri tarafından dile getirilmesi ya da bir şekilde araştırıp bilgi sahibi olmasıyla fark edebilir. Talep ettikten sonra da biz tabii hemen ameliyat etmiyoruz.

Öncelikle muayenesini yapıyoruz ve hastanın beklenti ve isteklerinin gerçekçi olup olmadığına karar veriyoruz. Eğer hastanın istekleri anatomik durumuyla eşleşiyorsa ona destek olmaya çalışıyoruz. Onun haricinde böyle bir taleple gelmeyen hastaya operasyon yapılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Yurtdışında da tanınan ve eğitimler veren bir uzmansınız. Türkiye’deki hasta profili ile farklı ülkelerdeki hastaları karşılaştırınca nasıl farklılıklar görüyorsunuz?

Ülke olarak plastik estetik cerrahi konularında genel olarak çok iyi bir konumdayız. Çok iyi doktorlarımız var. Bu doktorlarımız dünyanın dört bir yanında operasyonlar yapabiliyorlar. Bunlardan biri de benim. Yaklaşık 2015 yılından bu yana Asya’da, Avrupa’da eğitimler veriyorum. Bugüne kadar binden fazla hekimi eğittim. Bizim kültürümüzde ve insanımızda estetik algının oldukça yüksek olduğunu söyleyebilirim. Tabii bizim hastalarımızın pek çoğu şehir dışından ve yurt dışından geliyorlar.

“Yurt dışından gelen hasta sayımız oldukça fazla…”

Bu konuya, başlangıç yeri olan özellikle Amerika’da ilgi büyük olsa da genel olarak bizim ülkemizde farkındalığın daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Tabii daha doğal görünüme önem veren ülkeler de var, mesela İskandinav ülkeleri böyledir. Şunu da söylemek lazım bundan bir on yıl önce sizinle bu söyleşiyi yapamazdık. Türkiye’de oldukça hızlı ilerliyor.

Estetik dışında uyguladığınız yöntemler nelerdir?

Estetik haricinde rejeneratif tedaviler de var. Doku yenileyici bu tedavilerde kişinin kendi yağından alarak elde ettiğimiz kök hücreleri farklı yerlere enjekte ediyoruz.

İnflamatuar yani yangısal bir takım deri hastalıklarını, menopoza bağlı deri incelmesi ve buna bağlı yanma, kaşıntı, batma ve idrar problemleri gibi şikâyetleri kişinin kendi yağından elde ettiğimiz kök hücre solüsyonlarını farklı bölgelere enjekte ederek, fonksiyonel olarak kazanımlar elde edebiliyoruz.

İdrar kaçırma problemlerini çözebiliyoruz. Kişinin kendi kanından plazmasını elde ederek bunu farklı bölgelere enjekte edip cinsel hazzını ve orgazmını artırabiliyoruz.

Üç dakikada idrar kaçırma problemine çözüm

Özellikle lazer uygulamalarıyla üç dakika gibi kısa bir sürede idrar kaçırma problemlerini çözebiliyoruz. Herhangi bir şekilde hastanın istirahat etmesine ya da pansumana gerek duyulmuyor. Bunlara öğle arası uygulamalar olarak nitelendiriyoruz. Öğlen tatilinde geliyor hasta, üç dakikada işlemini yaptırıyor.

Öğleden sonra normal mesaisine devam ediyor. Buna lazerle vajina gençleştirme işlemleri diyoruz. Tamamen risksiz, sağlıklı ve güvenli teknikler sayesinde vajinanın sıkılaşması, kan dolaşımının artması, kolajenin yenilenmesini ve artı olarak daha önce de söylediğim gibi idrar kaçırma problemlerini çözebiliyoruz. Bu operasyonlarda yaş sınırı da bulunmuyor.

Seksen yaşında veya kronik rahatsızlığı olan bir hastaya da bu işlem uygulanabiliyor. Pek çok hastamızı böylece cerrahi riski olan ameliyatlardan korumuş oluyoruz.

Dilek Karagöz

Paylaş

Son Yazılanlar

Bu dünya sadece bize ait değil ey insan!

Ah almaya inanır mısınız? 1910 yılında sokak köpeklerine yapılan acımasız muamelenin ahının nasıl çıktığını biliyor musunuz? Osmanlı İmparatorluğu’nda, yıl 1911’i gösterdiğinde patlayan Libya ve 1912’de

Ekşi mayanın aşkı Mayadan Tatlar

Farkında mısınız bilemiyorum? Bi’Nevi Gazete’de yazdığım, sizlere tanıtmaya çalıştığım yerler, genel olarak kıyıda köşede kalmış, yol üstü değil de ara sokaklarda yer alan, keşfedilmeyi bekleyen

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana