Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan kahvenin fiyatı değil, lüks  mekanlardaki fiyatlar bile fazlasıyla göze batıyor. Göze batmakla kalmıyor insanlar sosyal medyada tabiri caizse isyan ediyor.

İnsanları harekete geçiren ne oldu?

Aslında göze batan ayaküstü hemen bir şeyler yiyip içip çıktığımız, cafe, büfelerin olağandışı fiyat artışı oldu.  Mahalle pastanesi diyebileceğimiz bir pastanede bir adet kurabiyenin 110 tl satılması. Bir fincan kahvesinin fiyatını 100 tl’yi aşması. Büfedeki 100 gram dönerin 350 tl ye servis edilmesi. Herkese ne oluyoruz dedirtti. Hatta sosyal medyada mekanları boykot edilmesi üzerine kampanya bile düzenlenir hale geldi.

Maliyet belli basit yemeklere düzenlenme gelebilir mi?

Maliyeti belli, herkesin gün içinde rahatlıkta tüketebildiği yiyecek ve içecekler neden bu kadar zamlandı? Hayatın olağan akışını aykırı bir şey var ki? Bugün herkes dışarıda fiyatları konuşur oldu. Peki ne yapılabilir? Kahve, döner gibi gün içinde herkesin tükettiği ürünlere belli bir tavan fiyat uygulanabilir mi? Elbette hayır, çünkü mekanların özellikle İstanbul gibi şehirdeyse ödedikleri kira, maaş gibi giderleri çok değişken. Lokasyona göre büyük değişkenlik gösteriyor.

Herkes kıyaslıyor

Basit yemek ve içecekler, marketteki ve evdeki maliyetlerle kıyaslanıyor. Aradaki fark belli bir oranın üzerinde olunca, şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Burada görev aslında işletme sahiplerine düşüyor.

Ne Yapmalılar?

Ham madde maliyeti belli ürünlerin karlılık çarpanına çok dikkat edilmeli. Bu güneydeki bir bölgede satılan lahmacun fiyatı gibi değil. Lahmacun fiyatı çok magazin malzemesi olmuş durumda. Sadece belirli yerlerdeki lahmacun fiyatı tüm ülkeyi bağlamıyor. O mekanların fiyat politikası “ister ye ister yeme” der geçeriz.

Halbuki söz konusu olan bir bardak kahvenin 100 tl satılması. Bir bardak çayın 50 tl’yi bulması. Maliyeti o kadar belli ki. Bir bardak kahvenin hammadde maliyeti 10 tl yi geçmez. Burada mekan sahipleri şapkasını önünü koyup düşünmeli. Karlılık oranın belli bir yerde tutmalarını şiddetle öneriyorum.

Önerimi dinleyen uzun vadede kazanır. Neden mi? İnsanlar artık tercih etmemeye başladı. Bir süre sonra bu mekanlarınızın iş yapmamasına neden olacak. Siz siz olun hesabınızı kitabınızı iyi yapın. Evet maliyetler çok arttı ama bu kadar da artmadı.

Servis ve Kuver ücreti olmalı mı? Yoksa ne olmalı

Servis ücreti, yani gelen hesabın belirli bir yüzde oranında bahşişin hesapla birlikte alınması meselesi. Dünyanın neresine gidersiniz gidin. Servis ücreti hesapla birlikte geliyor. Amerika da vereceğiniz servis ücretini hatta ve hatta siz kendinizi seçiyorsunuz. Ama mutlaka servis ücreti veriliyor. Türkiye’de ise servis ücreti lüks mekanlar, balıkçı ve kebapçıların dışında çok hesabın içinde olmazdı. Ama iş öyle hale geldi ki tüm mekanlar servis ücretini hesapla birlikte getirmeye başladı.

Mesele servis ücretinin oranı

Aslında şikayet edilen servis ücretinin hesabın içinde olması değil. Mesele servis ücretinin yüzde 20’lere çıkması oldu. Dışarıda yüzde 10 servis bedeli ödemeye alışkanlık haline getirmişken. Birden bire iki katı servis bedeli hesaplara yansıtılması gündem olmasını sağladı. Kişisel görüşüm şu ki evet servis ücreti Türkiye eğer alınacaksa yüzde 10’nu aşmamalı.

Birde bu konuda yasal bir düzenleme getirilmeli. Çünkü hesaba yansıtılan servis bedelleri üzerinden işletmeler vergileri kesmek zorunda kalıyor.

Personel ve işyeri sahipleri karşı karşıya kalıyor.

Servis ücreti üzerinde kesilen vergiler, çalışanların rahatsız ediyor. Hak ettikleri bahşişi mekan sahipleri bilinçli olarak kesinti yapıyorlar diye, ciddi şikayet ediyorlar. Artan fiyatlar nedeniyle, mekan sahipleri de çalışanları memnun edeyim derken. İnsanlaın ödedikleri hesap başka bir boyuta taşınıyor. Bu servis ücreti gerçekten çeki düzen verilmeli. Herkes bu kadar şikayetçiyken de hep birlikte bir orta yol bulunmalı.

Kuver ücretine gelince, bence Türkiye’de kuver ücretini hak eden işletmelerin sayısı o kada az ki. Kuver dediğimiz, Türkçesi; Son derece lüks, tabak, çatal bıçak, masa örtüsü, peçete ve bardak gibi ürünlerin bir anlamda kirası gibi. Yani işletme diyor ki; “Herşey son derece lüks ve bunun da bir bedeli var” Onun dışında kuver Türkiye’de haksız kazanç.

Valeler çıldırdı

İstanbul’da otopark bambaşka bir hal aldı. Özellikle vale fiyatları dudak uçuklatıyor. Özellikle otellerin vale ücretleri bin tl’ye kadar yükselmiş durumda. Siz siz olun aracınızı valeye verirken mutlaka vale ücretini önceden bir sorun soruşturun.  Sonra sizin için sürpriz olabilir.

Valeyle ilgili nasıl bir önlem alınabilir. Burda yine işletme sahiplerini görev düşüyor. Vale firmalarıyla anlışırken mutlaka bir tavan fiyat uygulaması yapın derim.  Sözleşme imzalarken mutlaka bu maddeyi koydurun. Biliyorum ki, birçok işletme sözleşme ile çalıştıkları için fiyat politakalarına da karışamıyor. Onlarda da şikayetçi bu konuda.

KUTU

Servis Kuver derken

Sakın olan size servis veren garsonları es geçmeyin

Çünkü;

-Gelirlerin yarısında fazlasını bu bahşişlerden kazanıyorlar.

-Verdiğiniz bahşiş sadece size servis veren garsonun cebine gitmiyor.

-Mekanda çalışan, aşçısından, bulaşıkçısına, komisinden, temizlikçisine kadar tüm personel belli oranda aralarında paylaşıyorlar.

-O yüzden servis ücreti olmayan hesaplarda mutlaka bir miktar bahşiş bırakın.

Ersin Süzer

Paylaş

Son Yazılanlar

Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?

Bayram tatilinde aklıma “Hayat bir sofra olsa nasıl olurdu?” sorusu takıldı. Cevabı çok düşündüm. Ve sonunda yaşamın her evresinden acı, tatlı, ekşi tüm tatları buluşturacağı

Hayvanları kısırlaştırmak da soykırım mı?

Modernizmin insanlığa çağ atlattığı görüşüne bir grup köktenci dindar ve postmodernizmin tadı kaçmış sakızını çiğneyen neoliberal dışında hemen herkes katılır. Tabii ki her şey, modernizm

Siz de ipotekli konut alıyorsanız dikkat!

Değişen ekonomik koşullar nedeniyle son bir yılda konut kredi faiz oranları yüzde 3’ün üzerine çıktı. Hatta kamu bankalarında, son bir aydır faiz oranları yüzde 4’ün

Tarifleri yeniden yorumlayan şef

Yazılarımı takip edenler farkındadır şüphesiz. Son zamanlarda tanıttığım mekanlar genel olarak ufak, fazla göze çarpmayan lokasyonlarda, hatta biraz kıyıda köşede kalmış yerler. Kapılarında kocaman afişler,

Bodrum’da bu yaz neler oluyor?

NİŞANTAŞI KADINLARININ BODRUM ÇIKARMASI   Ayşem Saraçoğlu, Ayşegül İlsever, Selma Şeşbeş, Nişantaşı’nın en havalı zamanlarında eğlence damgasını vurmuş üç kadın işletmeci. Şehrin en popüler mekanlarını

Gençler futbolcular heyecan veriyor

Olimpiyatlar ve Futbol Dünya Kupası ile birlikte belki de dünyanın en önemli spor organizasyonları arasında sayılabilecek Avrupa Futbol Şampiyonası başladı. Futbolseverler açısından sıcak günler… Tüm

Bayram tatilinize lezzet katacak mekanlar

Geçen hafta sizlerle İstanbul’un özel lezzet duraklarından damağımda iz bırakanları paylaşmıştım. Bugün malum 9 günlük bayram tatili başlıyor. Milyonlar bayram tatili için yola çıkıyor. Bu