Türkiye oyuna dahil oluyor

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı, yüzde 3.66 kazanç ile 8334 puandan kapattı. Altının onsu düşüşte ve 1850 dolar seviyesinin altı test edildi. Gram altın ise ons altın düşüşünden azda olsa etkileniyor fakat doların yukarı ivmesi altının güçlü kalmasını sağlıyor . Dolar ise 27.40 üzerinde seyrini sürdürüyor.

Geçtiğimiz haftaki bazı gelişmeler ise,

Goldman Sachs’tan “Türkiye yeniden oyuna dahil oluyor” raporu açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 30’a çıkarıldığı toplantıya ilişkin özetleri yayımladı.

“Enflasyon beklentileri riskleri canlı tutuyor” denildi.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) brüt rezervleri Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Merkez Bankası rezervleri 125 milyar doları aştı.

Kur korumalı mevduatlarla ilgili düzenlemeler birbirini izlerken, düşüş serisi de beşinci haftasına girdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduatlar geçen haftaya göre 2,1 milyar TL düşüşle 3,3 trilyon liraya geriledi. Dolar cinsinden KKM 122,4 milyar dolar olarak kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı bir haftada 1 milyar 94,1 milyon dolar düşüş gösterdi.
Yurt dışında yerleşik kişiler piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilerle 22 Eylül haftasında 74,4 milyon dolar hisse alımı yaptı.


ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 2,1 büyüdü.

Enflasyon için şüphesizki en kötü yıl 2023 oldu. Yükseliş hız kesmiyor. Son aylarda dolarda yukarı ivme hızlı olmasada yükseliş eğilimi ağır basıyor. Merkez bankası faiz artırımlarına devam ediyor. Kredi kartı maliyetleri artsada harcamalar kalemi yeterli düzeyde azalmadıkça fiyatlar artmaya devam ediyor. İstanbul enflasyonu Eylül ayında yüzde 5,46 arttı.

Yıllık bazda artış yüzde 73,18 oldu. Yıl sonu enflasyonu yüzde 65 ‘lerin üzerine çıkılacağa benziyor. Enflasyon canavarı bir süre daha bizimle birlikte. Özellikle petrol fiyatlarının artışı çok iç açıcı değil. Yükselişler devam ediyor. Merkez bankası enflasyon hedeflerini 70-80 dolar bandındaki petrol fiyatı ile belirlediğini düşünürsek, 90-100 aralığına gelen petrol fiyatı için enflasyonda yükseliş kaçınılmaz.

Geçen hafta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 30’a çıkarıldığı toplantıya ilişkin özetleri yayımladı. “Enflasyon beklentileri riskleri canlı tutuyor” denildi.

Kredi derecelendirme kurumlarından, kredi notuna dair bir artış olmasada görünümde pozitif gelişmeler var. Yatırım yapılabilir seviyenin çok altıda ülke notumuz olsa da ekonomi politikalarındaki batıya yönelişin meyvelerini topluyoruz. Yabancı yatırımcı için hala zamana ihtiyaç var.

Borsada yabancı payı yüzde 35 seviyelerine ulaştı. Yüzde 27 seviyelerine kadar gerilemişti. Ayrıca Bakan Mehmet Şimşek, Paris, Londra ve körfez ülkeleri olmak üzere geniş kapsamlı yatırımcı turuna çıkıyor. Döviz girdisine ihtiyacımız var. Ekonomi yönetiminin attığı adımlar güven verdikçe yabancı yatırımların oranı artacaktır.

Bu hafta takvime baktığımızda istihdam rakamları ön plana çıkıyor. ABD’den gelecek Tarımdışı İstihdam rakamlarını izeleyeceğiz. Bütün hafta Çin piyasaları kapalı olacak. İşlem hacmi düşük bir hafta yaşayabiliriz.

Yine Pazartesi günü ekonomik aktivitenin durumunu gösteren ABD’den ISM İmalat satın alma müdürleri endeksi ve ABD merkez bankası başkanı Powell’ın konuşmalarını dinleyeceğiz. Salı günü Türkiye enflasyon rakamlarını alacağız, beklenti yıllık bazda yüzde 61.80 olması yönünde. Ayrıca ekonomi yönetiminin yabancı müşteriler ile ilgili aktardığı notları yakında takip edeceğiz.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Borsada 8400 puan üzerindeki kapanışlarda yükseliş ivmesi devam edebilir. Kalıcı olamadıkça düşüş baskısı artacaktır. Artık sektör ve hiss bazlı yükselişler görebiliriz. Topyekun endeksin yükselmesi için yabancı yatırımcı ve başka indikatörler gerekiyor.

Kur korumalı mevduattan bir miktar hisseye girişler oluyor. Enflasyon üstü getiri arayışı içinde olanlar borsayı seçmeye devam ediyor. 8400 puan üzerinde 9000 seviyelerinin önü açılabilir, altında ise yeniden 7400 puana kadar düşme riski bulunuyor.

Altın : gram altın 1600 – 1700 TL bandında hareket ediyor. Yükselişlerin devamı gelebilmesi için ons altında destek bulması gerekecek ama ons altın bir süre daha düşükte kalabilir. Ons ve FED kararları yakından takip edilecek.

Dolar : Dolarda hem merkez bankasının hem de Orta Vadeli Planda belirtilen kur hedeflerinin potaya girmesi akıllarda yer etti. Kamoyu doların yükseleceği konusunda hem fikir ve buda döviz bazlı hareketlerin önüne geçemiyor. Öncelikle dolar yükselecek algısının yok edilmesi gerekiyor.

Hem piyasa kilitleniyor, hem de dövizden çıkış öteleniyor. 30 lira ve üstü fiyatlar ise yabancı yatırımcının önünde engel oluşturuyor. Bu algının yıkılması gerekiyor. En zirveyi görüp piyasanın o şekilde yol alması mümkün görünüyor. Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Altın ve para piyasaları uzmanı Şirin Sarı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek

Sporda galibiyet öncelikli hedef mi?

Genç kadın galibiyete daha da yakın olan sporcuydu. Karşılaşmanın favorisiydi. Bu karşılaşmada ve turnuva sonunda alacağı puanlar dünya şampiyonası ve sıralamasına da etki edecekti. Üstelik

Hayattayken mülkünü nasıl devredersin?

Sahibi olduğu mülkünü hayattayken bir yakınına vermek isteyenler genellikle satış yoluyla tapu devrini tercih ediyor. Ancak amacınız sizden sonra sorunsuz bir mülkiyet devri ise satış

Borsa Yükseliyor, Altın Yol Ayrımında

Borsa İstanbul yüzde 2.29 artış ile 9915 puandan haftayı kapatırken, Nisan ayı boyunca iyi bir performan sergileyerek yüzde 8.46 değer kazandı. Yıl başından bu yana

Jeopolitik risk ve TCBM

Borsa İstanbul haftayı yüzde 1.23 kayıpla 9693 puandan kapattı. Ons Altın 2390 dolar seviyesinden haftayı kapatsada satış baskısının etkisi ile bu haftaya başladı. Dolar 32.59,

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar