Şimdi söz sırası Merkez’de

Bu hafta Türkiye Merkez Bankası faiz kararını yakından izleyeceğiz. Yakın geleceği bu karar şekillendirecek. Borsa İstanbul geçtiğimiz haftayı yüzde 2.6 değer kazanımıyla kapattı ve 5704 ile yeni zirve seviyeler görüldü. Gram altın yatayda, dolar ise hafifi yükseliş ile haftayı tamamladı.

Yeni hafta sakin başladı

ABD piyasaları Pazartesi günü kapalı olacak. Perşembe günü 14:00’te bizim merkez bankamızın faiz kararını izleyeceğiz. Piyasanın genel kanısı yapılan açıklamalardan dolayı faiz artışının yapılacağı yönünde ve 650 baz puan faiz artışı bekleniyor.

Faizin yüzde 15 seviyelerine çekilmesi söz konusu olabilir. Faiz artışı eğerki olursa bir çok kalemi etkileyecek. Kredi faizleri, mevduatlar, kredi kartı, nakit avans gibi kalemlerin etkilenmesi söz konusu.

Faiz mi yoksa büyüme mi?

Faiz artışları ile büyüme hedeflerinden bir miktar uzaklaşılacak. Hane halkının kemer sıkması ile harcamalardaki azalma, fiyat artışlarındaki hızın yavaşlaması, kurun bir miktar gerilemesi ve piyasada parasal bolluk yaşanması, faiz artırımında olası beklenen sonuçlar, bir yandan yatırım maliyetlerinin artması büyüme hedefleri için dezavantaj oluşturacaktır.

Merkezin işi kolay değil. Yönetimde değişiklikler olsada bağımsız bir merkez bankası görmemiz zaman alabilir. 22 Haziran ilk sınavı olacak. Karmaşık bir yapı var. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, onun referansı ile yeni gelen Merkez bankası başkanı Hafize Gaye Erkan ve eski merkez bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu Bankacılık sisteminin başına geçti.

Diyet ekonomisini tercih edeceğiz ama uygulanabilirliği konusunda soru işaretleri var.  Perşembe günü kritik olacak, yine de eski söylemlerden uzak olması mümkün olmayacaktır.

Türkiye, ekonomik olarak sabır gerektiren bir sürece giriyor. Faiz artacak, enflasyon düşecek. Bu ikisi arasındaki zamanda kemer sıkarak sabretmemiz gerekiyor. Trafikte kırmızı ışık yanınca 1 saniye bile sabredemeyip kornaya basan sabırsız insanlığa karşı verilecek çetin bir mücadele başlıyor. İnsan insanın halinden anlayamıyorken, ekonominin halinden nasıl anlayacağız izleyip göreceğiz.

Teknik Görünümde;

Borsa İstanbul kritik bir haftaya girdi. Hareketli günler yaşayabiliriz. Faizin başta bankalar olmak üzere şirketlerin üzerine getireceği yükler hisse senetlerinden kaçışı hızlandırabilir ve kar satışlarının ötesinde bir satış dalgası görebiliriz.

Faizin artışı ile mevduat faizlerinide gündeme getirecek ve sabit bit getiri arayışı içinde olanlara bir yol olacaktır. Teknik olarak 5704 zirve ve direnç olarak takip edilecek. Bu hafta içerisinde 5200 seviyelerine kadar geri çekilmeler görülebilir. 5000- 5100 bandını önemli destek bölgesi olarak takip ediyoruz. Yeniden yükselişin ivmelenmesi için 5550 üzerinde yükselişi ve kapanışları görmeliyiz. Hizmetler, sanayi, turizm sektörleri ve holdingler endeksi yukarı taşıyabilecek güce sahipler.

Altın, içeride faiz kararı ile birlikte bir miktar gerileyebilir. 1400 -1450 TL bandına kadar gerileme görebiliriz. 1500 TL üzerinde güçlü seyrine devam edebilir.

Dolardaki seyir kritik olacak. Faizin etkisiyle 20 seviyesine kadar düşüşün önünde engel yok. Aşağısı için belki diğer faiz kararları etkili olabilir. Yukarısı için ihtimal daha güçlü görünüyor. Piyasanın döviz talebi ile dolarda ilk reaksiyon düşüş olsada zamanla yükseliş ivmesi devam edebilir. Düşüş olsa bile yeniden 22-23-24 adımları gelebilir. Döviz talebi devam ediyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Şirin Sarı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır. Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

“Cumhuriyet değerleri zamansızdır”

Türkiye’nin uluslararası bilinirliğe sahip sanatçılarından biri Gürbüz Doğan Ekşioğlu… Çizgileri ile konuşan ustalardan… Çizgileri “The New Yorker”ın kapaklarını süsleyen Ekşioğlu,

Bedeli pahalı bir dünya kupası

20 Ağustos 2023, Sidney’de Stadium Australia’da önemli bir organizasyonun, Kadınlar Dünya Kupası’nın finalinin son düdüğü ile birlikte İspanyol futbolcular büyük

Putin de olurmuşum ben!!!!

Sizin kırmızı çizginiz nedir ? Hani o çizgiyi geçince savaş ilan edebileceğiniz yer. İşte geçen gün bizim evin “minik” Puta’sına

Eskiden biz arabulucuyduk

Kiracı-ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar dağları aşınca arabuluculuk sistemi zorunlu hale getirilerek uygulanmaya kondu. Düşünün 2020 yılında 27 bin, 2021 yılında

Dayatılan koşullara direnmek

Ne yaman ikilem; bir yanda, şemsiyesi altında yaşayanlara bağışladığı özgürlüğün tek savunucusu rolünü oynarken, diğer yanda soluksuz çalıştırdığı insanları kendisine

Azim, kararlılık ve mücadele

Değerli Bi’nevi Gazete okurları, Özel sebeplerden ötürü uzun bir süredir sizlerle değildim. Bu yüzden öncelikle siz değerli okurlardan, sonra da

Küçük “Puta”lar işini bilir

Siz onları bilmezsiniz. Acındırarak, yardıma muhtaç bir şekilde girerler hayatınıza. Bi mağdur, bi zavallı, bi güçsüz. Tatlı tatlı masum masum