Borsa ve Altında Beklentiler

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 1.91 kazanç ile 10851 puandan kapattı. Bankacılık, holdingler, gıda ve gayrimenkul sektörlerinin endekse destek geldi. TL karşısında, dolar 32.58 ve euro 35.34 seviyelerinden kapanış yaptı.
Gram altın 2510 TL ile haftayı yüzde 2.74 değer kazanımı ile tamamladı. Ons altın 2391 dolar seviyesinde kritik bir kapanış yaptı. Mevduat faizleri ise yeniden yüzde 50’nin üzerinde bulunuyor.
Enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye’de tüketici fiyatları Haziran ayında aylık yüzde 1,64 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yıllık enflasyon aynı dönemde yüzde 71,60 olarak kaydedildi.
Beklentisi aylık olarak enflasyonun yüzde 2,2 olması yönündeydi. Yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 72,5 olmuştu. TÜİK verilerine göre, Haziran ayında aylık en yüksek artış yüzde 3,79 ile konut grubunda gerçekleşti.

Konut grubunu yüzde 3,47 ile eğitimi yüzde 3,09 ile lokanta ve oteller izledi

Merkez bankası hedeflerinde, enflasyonun Mayıs ayında zirve yaparak düşüş eğilimine geçmesi bekleniyordu. Haziran ayı piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 43.52, merkez bankası yıl sonu enflasyon hedefi ise yüzde 38. Hissedilen fiyat artışları ise hala bu verilerin ötesinde bulunuyor.

Enflasyonun düşmesi zor bir olgu. Fiyat artışlarının gelecek kur beklentilerine göre sürmesi yani dolardaki artış beklentisi, enflasyonun düşmeyeceği düşüncesi, hayat pahalılığının getirmiş olduğu psikolojik etki ile tasarrufun azalarak harcamaya dönmesi gibi davranışlar süreci zorlaştırıyor.

Geçen yıl yaz aylarındaki enflasyon rakamlarına göre Temmuz, Ağustos aylarında daha sert düşüşler görebiliriz. Baz etkisi ile düşüşün pozitif etkileri elbette olacaktır fakat yüksek faizin getirmiş olduğu maliyetler ile ekonomide çarkların durma noktasına gelmesi işleri zorlaştırıyor.

Dünya gündeminde ise Fransa’da erken genel seçimler ve ABD merkez bankası FED’in faiz indirimlerine yaklaştığını işaret eden istihdam rakamları fiyatlar üzerinde etkili oldu. Dünya ticaretinde söz sahibi iki para birimi euro/dolar paritesi son 12 aylık dönemi 1.06 – 1.10 gibi dar bir bantta geçirdi.

Avrupa merkez bankasından ilk faiz indirimi adımı gelsede, faiz indirimlerinin devamı konusundaki endişeler, ticari anlaşmalarda en fazla paya sahip paritenin yol haritasını olumsuz etkiliyor.

Bu haftanın gündeminde ise FED Başkanı Powell Salı ve Çarşamba günleri sırasıyla Senato ve Temsilciler Meclisi önünde ifade verecek. Oturumlar ağırlıklı olarak para politikasına odaklanması bekleniyor. Perşembe günü ABD’den Haziran ayı enflasyon raporu açıklanacak.

Wall Street beklentileri aylık bazda %0,1 ve yıllık bazda %3,1’lik bir değişim öngörüyor. Çekirdek TÜFE’nin ise %0,2 oranında artması bekleniyor. Enflasyon rakamları ABD merkez bankası FED’in odağında bulunması açısında piyasa fiyatlanmaları açısından önemli bulunuyor.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Dolar bazlı grafiklerde yükseliş devam ediyor. Yüksek seyreden mevduat faizlerine rağmen borsanın tutunma çabası yükselişin devamı için yatırımcıları umutlandırıyor. Yatırımcılar için basit hesap yapmak gerekirse yıl sonuna kadar mevduatta yüzde 25 düzeyinde getiri varken, hem altın hem de borsa cephesinde bunun üzerindeki getiri beklentisi cazip gelecektir.

Borsa İstanbul yıl başından bu yana yüzde 40’ın üzerinde getiri sağladı. 19 Temmuz’da Moodys kredi notu kararı var. Artırım bekleniyor. Kredi derecelendirme kuruluşları tarafında hala yatırım yapılabilir seviyenin altında bulunmamız riski artırıyor. Yerlinin ise borsaya ilgisi artıyor.

Sabit getirili yatırımdansa borsada kalıcı yatırımcı sayısı artıyor. Teknik olarak 10500 üzerinde kalması gücünü korumasını sağlıyor. Yeniden 11 puan üzerinde yukarı hareketine devam edebilir. 10500 altında ise temkinli olunmalı.

Altın : Ons altın 2390 seviyesinin üzerini test etmesi yükseliş umutlarını artırdı. Gram altında yeniden 2500 seviyesinin üstü test edildi. Ons altın dünya gündeminin yoğun olması ve jeopolitik risklerin artması ile altına ilgisini devam ettiriyor. Zaman zaman düşüşler olsada ons altın yükseliş trendi içinde bulunuyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına

Sürdürülebilir yaşamın lezzetli yolu

Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik kavramı hayatımızın her alanına nüfuz ediyor. Bu kavram, sadece çevresel sorumluluğu değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorumluluğu da içinde barındırıyor. Atıksız

Yapay Zeka Çağında Avukatlık

Yapay zeka, sadece bilim kurgu filmlerinin değil, günlük hayatımızın da bir parçası haline geldi. Siri’den Alexa’ya, ChatGPT’den Midjourney’e, yapay zeka uygulamaları hayatımızın her alanında karşımıza

Bodrum şaşırtmaya devam ediyor

Her yazın değişmeyen geyiği Bodrum neden boş, ne olacak bu Bodrum’un hali ? 25 yıldır aynı hikayeyi dinlemekten yıldım. Bodrum’un yüksek sezonu bu hafta sonu başlar

Döner gibi dönerin peşine düşün!

Ülkemizin en sevilen lezzetlerinden olan döneri, hemen hemen yaşadığımız her noktada bulmak mümkün. Ancak döner gibi döneri bulabiliyor muyuz?  Orası biraz şüpheli! Ben de İstanbul’un