Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak

Konut kiralarındaki artışların ev sahipleri ve kiracılar arasında giderek çözümsüz bir hal almasından dolayı, mülk sahipleri kendilerine göre alternatif çözüm yolları aramaya başladı ve buldu. Bu çözüm yollarından en kısa ve en acısız olanı günlük kiralamalardı.

Özellikle turizm bölgelerinde ve büyükşehirlerde kısa dönem kiralamalar; mülk sahiplerini kiracılarla uğraşma derdinden kurtarırken, kısa sürede daha yüksek kazanç elde etmelerinin yolunu da  açtı. Ancak, her tatlı kazancın bir de acı sonucu oluyor.

Özellikle turizm ve konaklama hizmetlerinde faaliyet gösteren ve yaptıkları işin karşılığında devlete vergi ödeyen şirketler, vergisiz bu haksız kazancın peşine düştü.

Öte yandan, günlük kiralamalar öyle bir seviyeye geldi ki uzun dönemli kiralama yapmak isteyen kiracıların yüzüne kapıların tek tek kapanmasına yol açtı. Fiyatlar da bu kısa dönemli kiralama modelinin artmasında önemli bir rol oynadı.

Sonunda Kültür ve Turizim Bakanlığı konuya el atma gereği hissetti

Bir süredir ön hazırlıkları yapılan düzenleme, 1 Kasım 2023 itibari ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yani, konutunu günlük olarak kiralamak isteyen mülk sahiplerinin bundan sonra yüksek kazanç elde ederken bazı kurallara uymak için çeşitli adımları atması gerekiyor.

Mülk sahipleri öncelikle, kısa dönemli kiraya verecekleri konutun bulunduğu binadaki komşularını ikna etmekle işe başlayacak. Tüm komşularından yazılı izin alan mülk sahibi, aldığı izinlerle Kültür ve Turizim Bakanlığı’na giderek, konutunu turizm konutu yapmak istediğine dair başvuruda bulunacak. 100 gün altı kiralamalar için geçerli olan bu düzenlemede bakanlığın turizm konutu onayı şart. Onay alan mülk sahibi binanın önüne bir tabela asarak konutun kısa dönemli kiralama için uygun olduğunu göstermiş olacak.

Bu düzenlemede çok önemli ve atlanmaması gereken noktalar var

100 gün altı düzenlemeden villa sahipleri muaf tutuldu. Bunun nedeni villaların müstakil olması ve diğer mülk sahiplerinden izin alınmasına ihtiyaç duyulmaması. Zaten 100 gün üstü kiralama uzun dönemli kiralama olarak kabul ediliyor.

Bir binada 3 daireye kdadar olan mülk sahipleri için bu yöntem izlenecek ama sizin 30 daireli binada altı tane günlük kiralamayı düşündüğünüz konutunuz var ise başka bir yol izlenecek. Öncelikle bir şirket kuracaksınız ve çalışma ruhsatı almanız gerekiyor çünkü artık siz, mülk sahibinden öte bir müessese sahibi sayılacaksınız.

Tüm bu yol ve yöntemler gözünüzde büyüdü mü?

Bunca konut arasında kim beni görecek, arada sırada bu işi yaparım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Komşularınızdan birinin şikayeti tüm sisteminizi çökertir. İzinsiz kiralama yapan mülk sahiplerine önce 100.000 TL para cezası verilecek ve 15 günlük süre tanınacak.

15 günün sonunda hala izin almadıysanız ve faaliyetinizle devam ediyorsa bakanlık size 500.000 TL para cezası kesecek ve ekstra bir 15 gün daha süre tanıyacak. İkinci 15 günlük sürede de bu şartları yerine getirmezseniz para cezanız 1 milyon TL’ye çıkacak.

Yani Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak işten bile değil. Bakanlığın bu konuda gözünüzün yaşına bakmayacağından da emin olabilirsiniz. Yeni yıl öncesinde kasaya para koymak lazım.

Nilüfer Kas

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü