Merkez Bankası faizi artıracak mı?

Borsa İstanbul her ne kadar 8000 puan üzerini test etsede haftayı, 7996 puandan kapattı. Borsa tedirgin. Dolar 30 TL üzerinde seyrine başladı. Gram altın 2060 TL ile haftayı kapattı. Yeni haftada Perşembe günü 14:00’te merkez bankasının faiz kararı içeride takip edeceğimiz en önemli gelişme diyebiliriz. 250 baz puan faiz artırımı bekleniyor, pas geçme fikride ön plana çıkıyor.

Birçok ülkenin ve endüstrinin lider kadrosunu biraya getiren Dünya Ekonomik Forumu, geçen hafta İsviçre’nin Davos kasabasında yapıldı.

Geleceğe dair ekonominin liderlerinin söylemleri önemliydi ve bazılarını kısaca sıralarsak:

Başlıca konulardan biri yapay zekanın gelişimi oldu. Bu yılın başında, Uluslararası Para Fonu araştırmacıları, yapay zekanın dünya çapında 10 çalışandan dördünün işini etkileyebileceğini açıkladı. Bu sayı, pazarlama ve hukuk gibi çeşitli sektörlerde, gelişmiş ekonomilerde 10’da altıya sıçrıyor.

Ek olarak, Dünya Ekonomik Forumu tarafından yeni yayınlanan bir rapor, ankete katılan ekonomistlerin yarısının 2024’te yapay zekanın 2024’te ‘ ticari olarak yıkıcı’ olacağına inandığını gösterdi.

Sürdürülebilirlik konusunda disiplinli ve cesur eylemde bulunan şirketler benzersiz bir fırsata sahip olacaklar.

Hindistan, dünyanın en hızlı büyüyen büyük ekonomilerinden biri olarak hızla dönüşüyor. Teknoloji, yetenek, sağlık ve diğer alanlar söz konusu olduğunda, 2024’teki ve ötesindeki geleceği dikkat etmeye değer.

İklim, Doğa ve Enerji için Uzun Vadeli Bir Strateji belirlemek üzerine atıfta bulunuldu. İklim eylemine acil ihtiyaç duyulan oturumlar, net sıfır emisyonlara geçişi hızlandırmaya, yeşil yeniliği teşvik etmeye ve iklim değişikliği karşısında esnek toplumlar inşa etmeye, enerji, gıda ve suya uygun fiyatlı, güvenli ve kapsayıcı erişim sağlarken 2050 yılına kadar karbon nötr ve doğa pozitif bir dünya hedeflerine ulaşmaya odaklandı.

Daha iyi kadın sağlığı, ekonomik refah ile ilişkilidir. Kadınların sağlık açığını ele alan yatırımlar, hayata yıllar ekleyebilir ve 2040 yılına kadar küresel ekonomiyi yılda 1 trilyon dolar artırabilir.

Davos’ta ilginç başlıklar ön plana çıktığını görüyoruz, en endişe verici ve geliştirici etki yapay zekanın kontrolsüz gelişimi üzerine olmuş.

Ülkemize geldiğimizde geçen hafta SSK ve Bağkur emeklisine ek zam verildi, en düşük aylık artırıldı. En düşük emekli aylığı da 10 bin liraya yükseltildi.

Merkez Bankası, yılın ilk piyasa katılımcı anketinin sonuçlarına göre, ankete katılanların yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 oldu. Piyasanın 12 ay sonrası TÜFE beklentisi Ocak’ta yüzde 39,9 olurken, önceki tahmin yüzde 41,23 olarak gerçekleşiyordu. Yıl sonu dolar kuru tahmini 40 TL olurken, 2024 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3.4 büyümesi bekleniyor.

Bu hafta Salı günü Türkiye Tüketici Güven Endeksi, Perşembe günü TCMB faiz kararını alacağız. Cuma günü ise ABD’den enflasyon göstergesi olarak takip edilen PCE rakamları takip edilecek.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Endekste 8000 puanın altında zayıf bir görünüm devam ediyor. Mevduat faizlerinin yüzde 51 seviyelerinde seyretmesi borsa için iyi bir alternatif oluşturuyor. Özellikle satış baskısının artması borsadan çıkışları hızlandırabilir. Her düşüş alım fırsatı olarak değerlendirebilir.

Enflasyon oldukça borsa gündemde kalacaktır. Özellikle döviz girdisi olan, gıda perakendesi, enerji, iletişim ve teknoloji sektörlerindeki hisse senetleri ön plana çıkabilir. Yabancı yatırımcı girişi azda olsa devam ediyor. Bu endeks açısında pozitif. 7800 altında temkinli olmakta fayda var.

Altın: Ons altın 2002 dolar seviyelerine kadar düştükten sonra hızlıca toparlandı. Kızıldeniz’de gemileri tehdit eden tehlike devam ediyor. Dünya deniz ticareti bu süreçten yara alıyor ve önümüzdeki günlerde maliyetlerde artış söz konusu olabilir. Özellikle petrol fiyatları üzerindeki baskı, altın fiyatlarını güçlü tutuyor.

2000 – 2100 dolar bandı arasındaki harekete bir süre devam edilecek, 2100 dolar üzerinde yeni bir yükseliş ivmesi başlayabilir. 2000 altındaki fiyatalar dikkat etmekte fayda var. Gram altın ise doların yükselişi ile güçlü kalıyor, kalmaya devam edecek.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.21

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,