Seçim gündeminde yatırım

Borsa İstanbul haftayı %2.12 değer kazanımıyla 7628 puandan kapattı. Dolar yüzde 0.39 artışla 29.90, altın ise 2068 TL fiyattan kapanış yaptılar. Yeni Haftaya dolar 30 TL sınırının hemen altında seyrediyor.

Borsa İstanbulda haftayı daha çok kararsız bir seyirle geçirmesi mümkün. Seçim gündemi en az 3 ay meşgul etmeye resmen başladı. İstanbul ve Ankara’da adaylar belirlendi. Bundan sonraki uzun bir süre gündemimiz deprem, korku ve seçim.

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı

Son beklentilere göre yıl sonu hedefi olan yüzde 65 seviyelerinde kapanış yapıldı. Aralık ayı enflasyonu yüzde 2.93 ve yıllık 64.77 oldu. Enflasyonda en büyük artış yüzde 93.24 ile lokanta ve otellerde oldu.

Dünya genelinde bu yıl enflasyon beklentisi düştü. Dünya enflasyonun yüzde 5.2 seviyelerinden yüzde 5’e düşmesi bekleniyor. 2024 yıl sonu ülkemizde enflasyon beklentisi yüzde %36. Aylık ortalama yüzde 3 civarındaki yükseliş ile hedefin tutacağı beklentisi var.

Ocak ayında zamlar ve maaş artışları ile yüksek enflasyon beklentisi korunurken, yaz aylarında enflasyondaki düşüşün etkisiyle hedefe yakın bir tablo bekleniyor.

Yurtdışı piyasalarda ise Avrupa enflasyonunda yükseliş var. Kasım’da yüzde yüzde 2.4 i olurken Aralık’ta yüzde 2.9’ a yükseliş oldu. Başta Euro Bölgesi merkez bankası olmak üzere global merkez bankalarındaki faiz indirimi beklentisi Avrupa için ötelenmiş oldu diyebiliriz.

ABD’de ise tarım dışı istihdam piyasasında işe dönüşler var. Bireylerin artan yaşam maliyetleri karşısında daha fazla işe dönüşleri söz konusu. Bu hafta Perşembe günü ABD enflasyon rakamlarını alacağız. TÜFE’de yüzde 0.1 artış ile yıllık yüzde 3.2 olması bekleniyor.

Dünyada gelişmiş ülkeler yavaş yavaş faiz artırım sürecinin sonuna gelerek daha genişlemeci politikaya doğru yer değiştirmek istiyor. Enflasyon, petrol ve gıda fiyatları el verdiği sürece bu gerçekleşecek. Özellik hizmet ve imalat sektörlerinde rakamlar geç iyileşmeye işaret etsede, yüksek faizin ekonomileri yorduğunu söylemek mümkün.

Bu ise faiz artırımlarının sona ererek, faiz indirim döneminin başlayacağına işaret ediyor. ABD merkez bankası FED, Mart ayı itibariyle faiz indirimlerine başlıyor. Bu ise paranın bizim gibi gelişmekte olan ülkelere girişini teşvik edebilir. Özellikle, kur, enflasyon ve merkez bankası rezervleri güçlü olarak bu sürece girebilirsek şansımız yüksek görünüyor. Birde jeopolitik risk alevlenmezse.

Altın

Altın haftaya satış ile başladı. Özellikle global merkez bankalarının faiz konusunda şahin tutumları altın üzerinde etkili oluyor. Faiz indirimlerinde piyasanın beklentisinin karşılanmaması değerli metali dolar karşısında baskılıyor. İçerde ise altın ithalatına getirilen kota ile fiyat uluslararası fiyattan farklı işliyor. Gram altın 2057 TL’den alıcısına satılıyor. 2024 yılında global ons altın fiyatlarında yeni zirveler bekleniyor.

İçeride ise dolardaki düşüş beklentisi çok fazla dillenmeye başladı. İç piyasadaki dolar düşüşü gram altını bir noktaya kadar düşürebilir. Bu ise alım fırsatı olabilir. İç piyasada dengeleri değiştirebilecek durum altın kotasının kaldırılması ya da yumuşaması olabilir.

Bu durumda altında 150 -200 TL bandında düşüş görülebilir. Bunun dışında altını yükselten dinamiklere baktığımızda sorunlar devam ediyor. Ons altında 2100 dolar üzerinde yeni bir devir başlayabilir.

Teknik Görünüm

Bist 100 : Borsada, yüzde 50 üzerindeki mevduat faizi baskı oluşturmaya devam ediyor. Vatandaş parasını faize götürüyor. Halka arzlarda eski tadı vermediği için gelip geçici yatırımcılar borsayı terk ediyor. Kriptolara son günlerde giriş olmuş olabilir. Özellikle borsada, gelen günü birlik yatırımcılar, finansal okur yazarlık eksikliğinin getirdiği durum ile hızlıca yer değişiklikleri yapıyor.

Teknik olarak borsada 7500 seviyesi üzerinde kalıcılık arayacağız. Özellikle 8000 puanın geçilmesi durumuna kadar yükselişten bahsetmemiz erken olacak. Ya merkez bankası politika değişikliği ya da beklenen yabancı yatırımcıları ikna edecek not artırımı gelmeli. Moody’s not görünümümüze dair raporunu bekliyoruz.

7200 ise destek seviyesi olarak takip ediliyor. Hızlıca 6800 hareketi ile silkeleme yaşanabilir. Vatandaşın parasının konuta ve arabaya gitmesinin önünde engeller oluşturuluyor, bu ise önümüzdeki günlerde borsaya destek olarak gelebilir. Yinede faizlerin yüksek kalması paranın mevduata gitmesine neden oluyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve