Beni Sayın Ahmet Necdet Sezer’e götür

Son yıllarda en büyük hayalimdi Sayın Ahmet Necdet Sezer’le görüşmek. Kendisinin sosyal medyada görülmekten çok hoşlanmadığını bilerek, sadece mutluluğumu paylaşmak ve ona olan hayranlığımı bir kez daha belirtmek amacıyla yazıyorum. Onun Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Silifke...
Devamını oku

Eylül ve Buca Cezaevi’nde zaman

Eylülden Sonra Buca Hapishanesinin önü akan zaman, arkası yokuş, uzağında bir dağ. İçinde çırpınan bedenleri yaşamdan çekip koparan koca bir ağ. Terli, tuzlu, tutsak bedenleri ile geride bıraktık onları, Gemiler ve koşular dolusu yitirdik birbirimizi,...
Devamını oku

Artois Cadde’nin müdavimi olacaksınız

Kadıköy Caddebostan'da açılan yepyeni bir mekan'daydım geçen hafta. Artois Cadde'nin girişimcisi Şeyma Yıldız, ünlü şef Hazer Amani ve yakın dostlarımızla birlikte upuzun bir sohbet eşliğinde oturduk. Hazer Amani'nin müthiş lezzetlerini tadarken bir yandan da mekanı...
Devamını oku

Marcel Proust’u anlatan gece

Bu haftaki yazımda sizlere  23 Kasım Çarşamba günü, Galatasaray ‘daki Fransız Sarayı içinde yer alan Albert Gabriel salonunda yapılan anlamlı bir etkinlikten bahsedeceğim. Etkinliği düzenleyen kurum, Yönetim Kurulunda benim de yer aldığım “Association  Culturelle Turquie-France”  yani...
Devamını oku

Koşmak piyano çalmak gibi değil

Koşmak deyince aklınızda ne kadar bir mesafe beliriyor? 5 km mi? 10 mu? 20 mi? Uzun mesafe koşusu desem aklınıza ne gelir? Yarı maraton mesafesi olan 21 km mi, maraton mesafesi olan 42 km mi?...
Devamını oku

Küba’nın orijinal ilaçları dünya ile buluşuyor

BUBA Ventures’ın sağlık yatırımı olan Hasbiotech, Küba’nın ilaç şirketi CIGB ile 80 milyon dolar sermayeli ortaklık anlaşması imzaladı.

Orijinal moleküllerin geliştirme ve pazarlama haklarından oluşan ortak şirket, ilaçların, dünyanın diğer bölgelerinde ticarileşmesini gerçekleştirecek. Hasbiotech bu ilaçların ticarileştirilmesini Birleşik Krallık’ta bulunan şirketi aracılığıyla gerçekleştiriyor. Şirket, çalışmanın bir bölümünü de Türkiye üzerinden yapacak. Bu adım Türkiye adına atılan önemli bir adım olarak görülüyor.

Orijinal ilaçları Küba halkından sonra dünya da kullanabilecek

 Hasbiotech Genel Müdürü Muhip Asutay söz konusu anlaşmaya ilişkin şu açıklamaları yaptı, “Bu yatırımın içinde olmak bir Türk şirketi olarak bizi gururlandırıyor. Küba’nın 3 binden fazla doktoralı bilim adamı ile gerçekleştirdiği, insanlık için büyük önem taşıyan ürünler Küba halkından sonra dünya tarafından da kullanılacak.

Türkiye global pazarda bir oyuncu olacak

Türkiye’nin global platformda ilaç geliştirme vizyonuna sahip firmalarından Hasbiotech, kurduğu ortaklıkla, İngiltere’de üzerinden çok değerli orijinal ürünleri dünyanın kullanımına sunacak. Ayrıca bu ortaklığın Türkiye’nin dünyada orijinal ilaç geliştirme anlamında bir oyuncu olması adına da önemli bir adım olacağına inanıyoruz.”

Hasbiotech Genel Müdürü Muhip Asutay ile anlaşmanın detaylarını konuştuk

Küba’nın dünyaya sunulacak ilaçları ne tür hastalıklara iyi gelen ilaçlar?

Küba’da 3 binden fazla doktoralı bilim adamı tarafından geliştirilen biyoteknoloji ürünlerinin tamamı orijinal ürün kategorisinde yer alıyor. Küba özellikle kanser hastalığının tedavisinde ileri tedavi teknolojileri geliştiriyor.

Küba’da özellikle akciğer kanseri üzerine uzmanlaşmış bir tedavi sistemi bulunuyor. Bunun yanında böbrek hastalığı tedavisinde, diyabetik ayak ülserinin tedavisinde, kalp krizi sırasında oluşan sorunların giderilmesinde, inme, alzheimer, demans ve parkinson hastalıklarının önlenmesinde ve hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan orijinal ilaçlar üzerine çalışıyoruz.

Biosimiliar ürünümüz Türk sağlık sistemine de maliyet avantajı sağlayacak

Türkiye üretim yapılacak ülkelerden biri olacaksa, ülkemizde üretilecek ilaçlar hangi hastalıkları hedef alıyor olacak?

Türkiye’de üretim için teknoloji transferi çalışmaları devam eden böbrek hastalığının tedavisinde kullanılan bir ürünümüz bulunuyor. 2023 senesinde teknoloji transferini tamamlayarak üretime başlamayı hedefliyoruz. Dünyada en çok kullanılan ve Güney Amerika’da sağlık sistemlerinin ödediği tek ürün olan biosimilar ürünümüzün, Türk Sağlık Sistemine de maliyet avantajı sağlamayı hedefliyoruz.

Küba’nın ilaçlarının farkları, hizmet ettiği alanlar hangileri?

Küba’da özellikle biyoteknoloji alanında ileri teknoloji ürünleri bulunuyor. COVID 19 salgını sırasında 3 adet COVID aşısını birçok büyük orijinal şirketten çok daha önce geliştirdi ve Küba halkının kullanımına sundu. 2 yaş üzerinde kullanılabilen ilk aşı olan Küba aşıları hem etkinliği hem de güvenliği ile ön plana çıkıyor. Bunun dışında özellikle kanser alanında araştırmaları ve yeni ürünleri ile Küba gerek kanserin önlenmesi gerekse tedavisi için birçok ürün geliştirdi. Günümüzün önemli sorunlarından biri olan alzheimer hastalığının önce önlenmesi sonra yavaşlatılabilmesi için önemli geliştirme çalışmaları yapılıyor.

Küba teknolojileri gelişmiş pazarda

Bu adımın atılması nasıl gerçekleşti?

2009 senesinden bu yana Türkiye’de Küba ürünlerinin Türk Sağlık Sistemine sunulmasını sağlamak için çalışan Hasbiotech, 2020 senesinde Buba Ventures tarafında satın alındı. Özellikle İngiltere’de patent konusunda çalışmalar yapan Buba Ventures Küba’ya da uzun süredir patent danışmanlığı yapıyordu.

Sadece danışmanlık değil yatırımcılık hedeflendi

Hasbiotech alımı ile Buba Ventures ile Küba şirketleri ortak bir vizyon ile Küba teknolojilerinin gelişmiş pazarlarda kullanıma sunulmasını amaçlayan bir proje başlattı. Proje kapsamında ürünlerin özellikleri ve yenilikçi teknolojilerini de inceleyince Hasbiotech sadece danışmanlık değil yatırımcı olarak da bu önemli projenin içinde olmayı hedefledi. Bu hedef ile Küba ile ortak bir yatırım projesi için anlaşmaya imzalandı.

Füsun Saka

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: