Küba’nın orijinal ilaçları dünya ile buluşuyor

BUBA Ventures’ın sağlık yatırımı olan Hasbiotech, Küba’nın ilaç şirketi CIGB ile 80 milyon dolar sermayeli ortaklık anlaşması imzaladı.

Orijinal moleküllerin geliştirme ve pazarlama haklarından oluşan ortak şirket, ilaçların, dünyanın diğer bölgelerinde ticarileşmesini gerçekleştirecek. Hasbiotech bu ilaçların ticarileştirilmesini Birleşik Krallık’ta bulunan şirketi aracılığıyla gerçekleştiriyor. Şirket, çalışmanın bir bölümünü de Türkiye üzerinden yapacak. Bu adım Türkiye adına atılan önemli bir adım olarak görülüyor.

Orijinal ilaçları Küba halkından sonra dünya da kullanabilecek

 Hasbiotech Genel Müdürü Muhip Asutay söz konusu anlaşmaya ilişkin şu açıklamaları yaptı, “Bu yatırımın içinde olmak bir Türk şirketi olarak bizi gururlandırıyor. Küba’nın 3 binden fazla doktoralı bilim adamı ile gerçekleştirdiği, insanlık için büyük önem taşıyan ürünler Küba halkından sonra dünya tarafından da kullanılacak.

Türkiye global pazarda bir oyuncu olacak

Türkiye’nin global platformda ilaç geliştirme vizyonuna sahip firmalarından Hasbiotech, kurduğu ortaklıkla, İngiltere’de üzerinden çok değerli orijinal ürünleri dünyanın kullanımına sunacak. Ayrıca bu ortaklığın Türkiye’nin dünyada orijinal ilaç geliştirme anlamında bir oyuncu olması adına da önemli bir adım olacağına inanıyoruz.”

Hasbiotech Genel Müdürü Muhip Asutay ile anlaşmanın detaylarını konuştuk

Küba’nın dünyaya sunulacak ilaçları ne tür hastalıklara iyi gelen ilaçlar?

Küba’da 3 binden fazla doktoralı bilim adamı tarafından geliştirilen biyoteknoloji ürünlerinin tamamı orijinal ürün kategorisinde yer alıyor. Küba özellikle kanser hastalığının tedavisinde ileri tedavi teknolojileri geliştiriyor.

Küba’da özellikle akciğer kanseri üzerine uzmanlaşmış bir tedavi sistemi bulunuyor. Bunun yanında böbrek hastalığı tedavisinde, diyabetik ayak ülserinin tedavisinde, kalp krizi sırasında oluşan sorunların giderilmesinde, inme, alzheimer, demans ve parkinson hastalıklarının önlenmesinde ve hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan orijinal ilaçlar üzerine çalışıyoruz.

Biosimiliar ürünümüz Türk sağlık sistemine de maliyet avantajı sağlayacak

Türkiye üretim yapılacak ülkelerden biri olacaksa, ülkemizde üretilecek ilaçlar hangi hastalıkları hedef alıyor olacak?

Türkiye’de üretim için teknoloji transferi çalışmaları devam eden böbrek hastalığının tedavisinde kullanılan bir ürünümüz bulunuyor. 2023 senesinde teknoloji transferini tamamlayarak üretime başlamayı hedefliyoruz. Dünyada en çok kullanılan ve Güney Amerika’da sağlık sistemlerinin ödediği tek ürün olan biosimilar ürünümüzün, Türk Sağlık Sistemine de maliyet avantajı sağlamayı hedefliyoruz.

Küba’nın ilaçlarının farkları, hizmet ettiği alanlar hangileri?

Küba’da özellikle biyoteknoloji alanında ileri teknoloji ürünleri bulunuyor. COVID 19 salgını sırasında 3 adet COVID aşısını birçok büyük orijinal şirketten çok daha önce geliştirdi ve Küba halkının kullanımına sundu. 2 yaş üzerinde kullanılabilen ilk aşı olan Küba aşıları hem etkinliği hem de güvenliği ile ön plana çıkıyor. Bunun dışında özellikle kanser alanında araştırmaları ve yeni ürünleri ile Küba gerek kanserin önlenmesi gerekse tedavisi için birçok ürün geliştirdi. Günümüzün önemli sorunlarından biri olan alzheimer hastalığının önce önlenmesi sonra yavaşlatılabilmesi için önemli geliştirme çalışmaları yapılıyor.

Küba teknolojileri gelişmiş pazarda

Bu adımın atılması nasıl gerçekleşti?

2009 senesinden bu yana Türkiye’de Küba ürünlerinin Türk Sağlık Sistemine sunulmasını sağlamak için çalışan Hasbiotech, 2020 senesinde Buba Ventures tarafında satın alındı. Özellikle İngiltere’de patent konusunda çalışmalar yapan Buba Ventures Küba’ya da uzun süredir patent danışmanlığı yapıyordu.

Sadece danışmanlık değil yatırımcılık hedeflendi

Hasbiotech alımı ile Buba Ventures ile Küba şirketleri ortak bir vizyon ile Küba teknolojilerinin gelişmiş pazarlarda kullanıma sunulmasını amaçlayan bir proje başlattı. Proje kapsamında ürünlerin özellikleri ve yenilikçi teknolojilerini de inceleyince Hasbiotech sadece danışmanlık değil yatırımcı olarak da bu önemli projenin içinde olmayı hedefledi. Bu hedef ile Küba ile ortak bir yatırım projesi için anlaşmaya imzalandı.

Füsun Saka

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Yeşilin, suyun, bulutların şehri: Giresun

Buzullar eriyor, deniz seviyesi yükseliyor, yeryüzünde büyük miktarlarda su kütleleri buharlaşıp atmosfere karışıyor ve sıcaklık-basınç farkından dolayı şiddetli rüzgarlar meydana geliyor. Küresel ısınma sadece hava

FED kararı ve enflasyon beklentisi

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.51 kayıp ile 10138 puandan kapattı. 10 bin puan seviyesi dikkatle izlenecek. Çıkışın devamı için 10 bin puan üzerinde kalıcı

Boyumu aşmadan “candide”

Bütün bir hafta sonu nereden aklıma takıldıysa, ‘’mümkün olan dünyaların en iyisi’’ diye bir cümle takıldı. Okuduğum her kitabı hemen hatırlayabilecek bir belleğim hiç olamadı.

Servis Ücreti Ne Kadar Olmalı ?

Gün geçmiyor ki, dışarıya adım attığımız an itibariyle insanların maruz kaldığı fahiş fiyat politikasında şikayet gelmesin.  Mesele artık başka bir boyuta geldi. Sadece bir fincan

Salgından korunmak için nasıl beslenmeli?

Salgınların farkı, bağışıklık sistemi ile ilişkileri̇ İnsanoğlunun oluşumundan itibaren birçok istenmedik, ani, ailenizden derinden gelen olaylarla karşı karşıya geldi. Bu olayların neler olduğuna bakılırsa deprem,

Enflasyon ve fiyatlamalar

Borsa İstanbul geçen haftayı yüzde 2.59 kayıp ile 10400 puandan kapattı. TL karşısında, dolar 32.17 ve euro 34.94 seviyelerinden yatay bir kapanış yaptı. Gram altın

“Nevi Şahsına Münhasır”dan Merhaba

Bi’Nevi Gastronomi’de bu ilk yazım. Belki de o yüzdendir, günlerdir ‘ne yazsam, nasıl başlasam?’ diye düşünmem, heyecanlanmam. O nedenle köşe adını bulmam da mesele oldu.

Erkek ve kadın farklı tür mü yoksa? 

Bizim de ait olduğumuz memeli türünün erkeği ile kadını, farklı alt-türlerin üyeleri. Bir şekilde birleşmişler. Evrim ağacında ikişer meyve veren dalları düşün. Her dal iki