Sağlıklı beslenmenin adresi Tatlı Fırın

Burası Çölyak, şeker ve kanser hastaları için

Konu ne olursa olsun, anlatımlarda hikayeler her zaman ilgi çeker. 18 sene önce yazdığım, Paris’te “Gourmand Cook book Award” da Dünya ikinciliği kazanan “İstanbul’da 40 yıllık 40 lezzet “ adlı kitabımda tam 40 hikaye vardı. Beyti Bey’den , Hacı Abdullah’a, Hacı Bekir’den,  Yanyalı Fehmi Lokantasına kadar tam 40 yeme içme mekanı… Her birinin hikayesi başka, ama sonuçta damağımıza lezzet katan yerler.

Onca yıldan beri bu vizyonla devam ediyorum. Lezzetleri, mekanlarını keşfetmek, hikayelerini dinlemek ve tanıtmak. Memnun olduğum, keyif aldığım bir uğraşı …

İşte son keşfim. Levent’te tamamen tesadüfen önünden geçerken dikkatimi çeken 4-5 masalı hoş bir pastane. Duyurulması gereken, çok faydalı, hepimiz için gerekli ürünlerin keşfi… Sahibi, mükemmel iş insanı, idealist, vizyonu geniş Cihan Kayaalp

Şimdi bu kadar methiye düzdüğünüz bu yerde ne satılıyor? diye soracaksınız.

Burada başta çölyak hastaları, kanser hastaları, şeker hastaları için gerekli, ayrıca sağlıklı beslanmeye özen gösteren, yediğine- içtiğine meraklı kişiler için neler neler var !

Tatlı Fırın’ın hikayesini Cihan bey’in ağzından dinleyelim :

  • Aslen Adanalı tavuk ticareti yapan bir ailenin çocuğuyum. Dedem 1908’de Saraybosna’dan geliyor, Adana’da pasta ve dondurma ustalığı yapıyor, o zamanlar Bosnalı Ragıp Usta adıyla ünlü oluyor.
  • Ticaret hayatını küçük yaşta, babamın dükkanında öğrendim. Çocuktum ama, satışa yeteneğim vardı, insan ilişkilerinde de becerikliydim. Dükkana gelenler “Bu çocukta iş var” derlerdi hep.
  • Ayrıca mutfağa da meraklıydım, annemin defterlerinden tarifler alır, çeşit çeşit kurabiye, pasta, kek, yemek hazırlardım.
  • Eğitimime İstanbul’da devam ettim. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi mezunuyum. Önceleri özel sektörde , değişik pozisyonlarda çalıştım. Gıda sektörüne geçişim Aslı Börek’in bayiliği ile oldu. İki sene sonunda kendi işimi kurdum.
  • Ustalarıma kendi tariflerimi verdim. Bugün de prensibim kendi tarifimi kendim yaratmak. En iyi malzemeyi seçmek,en lezzetlisini bulmak.
  • Ama şu anda, burada çok değişik, çok yararlı, çok aranan ürünler üretiyoruz.

         İşte size onun hikayesini anlatayım:

  • Eşim hastalandı, kanser teşhisi konuldu. Biliyorsunuz kanser tedavisinde şeker yasak.
  • Eşime destek olmak için ailecek biz de diyet yapmaya karar verdik.
  • Üç kızım var. Başbaşa verdik…
  • Kanser hastaları, şeker hastaları, çölyak hastaları, ayrıca sağlıklı, tıp biliminin ve uzmanların tavsiyelerine uygun beslenmek isteyenler için özel ürünler üretmeye ve satmaya karar verdik. El birliği ile aralıksız bir çalışma ile bunu başardık. Bugün çok müşterimiz var.Hepsi önce teşekkür ediyorlar. Şu anda üç şubemiz var.

Kullandığımız malzemeler Karabuğday ve Sorgum unu, nohut unu, kinoa, rafine şeker yok, şeker yerine elma suyu, hurma suyu, dut kurusu, kuru üzüm kullanıyoruz.

Mayasız ekmeklerimizde katkı yok, sadece  psyllium ( karnıyarık otu tozu) kullanıyoruz. Bu bitki genelde Hindistan’da yetişiyor, mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde öneriliyor.

Margarin asla yok, yağ olarak zeytinyağı , Hindistan cevizi yağı ya da tereyağ kullanıyoruz.

Alerjisi olanları da düşündük. Şubelerimizde süt ürünü ve yumurta içermeyen tarafımızdan yapılmış ürünler bulabiliyorlar. Ayrıca kuruyemişe, yulafa ve diğer bir çok alerjene duyarlı müşterilerimiz için alternatifler bulunuyor.

Cihan bey’den belli başlı ürünlerin listesini aldım. Hepsi bu değil elbette diye ekledi. Poğaçalar, simitler, ekmekler, kurabiyeler,

börekler, şerbetli tatlılar (şekerparenin tadına baktım. Mükemmel), sütlü tatlılar, yaş pastalar, lahmacun, pizza, sıkma, mantı, kinoalı kısır – kinoalı mercimek köfte ve sağlıklı zeytinyağlılar.

Dükkandaki her ürün hem sağlıklı hem lezzetli. Tadına baktığım lahmacun çok lezzetliydi. Çıtır ince hamur ve mükemmel bir harç .

Tatlı Fırın’ın  müdavimi çok. Son zamanların modası sağlıklı beslenmek için  çok yeni seçenekler sunuyor. Şimdilik üç şubesi var. Yakında başka şehirlerde de olacak.

Tatlı Fırın Levent Şubesi – Nisbetiye cad. No: 11   Beşiktaş/Levent

Tatlı Fırın Sahrayıcedit – Mengi Sok. No:13   Kadıköy/Sahrayıcedit

Tatlı Fırın Cadde – Hasan Ali Yücel Sok. No:13 Kadıköy/Fenerbahçe

Sevim Gökyıldız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var