Borsa yükseliyorsa sıkıntı yok

Borsa İstanbul geçtiğimiz haftanın her günü rekor tazeledi ve yüzde 3.3 değer kazanarak 8325 puandan kapandı. Altın tarafında yatay bir tablo izlenirken dolarda 26 – 27 TL fiyat aralığında dengeleniyor. Bu hafta ABD’den gelecek enflasyon rakamlarını yakından takip edecek. Doların seyrini belli edecek veri ile dünya piyasaları yeniden şekillenecek.

Çin rakamları deflasyonist bir sürece işaret ediyor

Bu enflasyonun tam tersidir. Çin, ekonomik aktiviteleri canlandırmak için genişlemeci para politikasını uygulamaya devam etti. İnşaat sektörü başta olmak üzere bol para dönemini yaşattı, faiz indirimlerine devam etti.

Dış talepteki düşüş yani ihracat rakamlarındaki gerileme, üretici fiyat endeksi ve Tüketici fiyat endeksinde düşülere neden oluyor. Çin’den talebin gerilemesi dünya ekonomisine dair büyüme endişeleride artırıyor. Tamda bu sırada haftasonum bazı gelişmeler oldu.

Hafta sonu G-20 zirvesinden yeni ticaret yolunun imzaları atıldı. Hindistan’dan başlayan yolculuk Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün, İsrail ve Yunanistan limanları üzerinden Avrupa’ya uzanıyor. Söz konusu proje, Çin’in bölgedeki ekonomik hedeflerine meydan okuma olarak değerlendirilirken; koridorun Hindistan’ı Güney Doğu Asya’dan Körfez’e, Batı Asya’ya ve Avrupa’ya uzanan ticaret akışı rotası üzerinde sağlam bir şekilde konumlandırması bekleniyor.

Çin’in yerine Hindistan seçildi. Bu anlaşmanın Hindistan’a ciddi ekonomik avantaj sağlaması bekleniyor ve Çin’nin yükselen Asya hakimiyeti için alınan bir önlem gibi düşünülebilir.

Dünyada kartlar yeniden karılıyor. Covid-19 ile başlayan süreçte tedarik zinciri yeniden oluşturuluyor ve Hindistan ise başrole alındı.

2024 – 2026 dönemini aydınlatan Orta vadeli plan açıklandı. Dolar kuruna, enflasyona, büyümeye dair beklentileri aldık. Enflasyon için yıl sonu beklentisi yüzde 65 oldu. 2026’da ise tek hane hedefi bulunuyor. Dolar kurunda ise 2026’da 47 TL seviyeleri ön görülüyor. 2023 büyüme beklentisi yüzde 5’ten yüzde 4.4’ e geriledi.

Enflasyon ile mücadele ederken büyüyeceğimiz, doların ise yükselişine kademeli olarak devam edeceği bir tablo çıkıyor ortaya. Tahminleri düşünürken bazı tezat noktalar göze çarpıyor. Hem enflasyonda yıllar dolayısıyla düşüş beklentisi varken, dolar kurunda yüzde 50’ye yakın yükseliş bekleniyor. Bu ise dış kaynak gereksiminin altını çiziyor. Yabancı yatırımcının ülkemize girişini zorunla hale getiriyor.

Cuma akşamı kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin not görünümünü yükseltti. Rasyonel politikalara dönüşün başlaması görünüme pozitif etkisi oldu. Hala yatırım yapılabilir seviyenin 6 kademe altında olsakta, pozitif haber arayışı içinde olan borsa için pozitif gelişme diyebiliriz.

Borsa’da Son Alıcı Olmak

Borsa İstanbul’un hiç düzeltme yapmadan yükselişine devam etmesi, tedirgin ediyor. Her yerde, her köşede, arada, derede borsa konuşuluyor. Balon şişiyor. Sadece yüksek enflasyon bahane edilerek iki yıldır borsanın hikayesi oluşturuldu. Bazı fiyatlamalar enflasyon üstü bir duruma işaret ediyor. Birçok şirket değerinin üzerinde fiyatlanıyor.

Halka arzlar ise ayrı bir trend oldu. Sadece halka arz trenine binip giden bunun için hesap açan kişiler var. Sağır sultan bile halka arzlara katılıyor. Banka uygulamaları üzerinde kolayca açılabilen hisse hesapları yani teknolojininde bu işte payı büyük.

Bir çok halka arz ekonomimizin geniş bir tabana yayılması için muhteşem. Fakat sadece finans kaynağı sağlayıpta, borcunu ödemeye odaklı vizyonsuz şirketlerde bu çarkın içinde arada kaynıyor. Yatırımcılara ise dikkat etmek ve dersine iyi çalışmak kalıyor.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : 5100 puandan 8400 puana kadar ciddi bir düzeltme görmedik. Soluksuz çıkış devam ediyor. 8100 puan seviyesini bu hafta yakından takip edeceğiz. Üzerinde tablo pozitif altında ise satışlar derinleşebilir. 8500 üzerinde kalıcı olamazsa bu hafta satış haftası olabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Altın: Gram altın yatay bantta seyrediyor. Düşüş için direnci ve başardı. 1600 Tl seviyesi destek olarak takip edilebilir. Hem dışarıda jeopolitik risk beklentisi hem de içerinde yüksek kur beklentisi altının hikayesini besliyor. Orta ve uzun vadede altın için pozitifiz diyebiliriz. Portföylere altın eklemek mantıklı olacaktır.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir.

Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Rafa kalkan sevişmeler ve evlilik sorunu

“Evli çiftlerde sevişme sıklığının ne olması gerektiğidir” sorusu sık sorulan sorulardan biridir demek isterdim… Keşke öyle olsaydı… ama değil. Senede bir gün… Bu soru daha

Marmara M=8.0’lik deprem üretemez

1999 yılında Marmara’da yaşanan büyük depremin ardından ortalık tam anlamıyla, gündüz kuşağı diye adlandırılan kadın programlarına dönmüştü. Dönemi çok iyi takip edenlerden biri de Tempo

Karaköy’de tam bir aile işletmesi

  Fransa’ya sık gidiyorum. Her gidişimde ufak aile işletmeleri olan birkaç masalı lokantalar dikkatimi çeker. Samimi, sıcak , bizdeki esnaf lokantarına benzetirim. Kendi mütevazı mutfaklarında

Sıkı çalışmak için şahane bir hafta

Öncelikle sevgili Merkür bir sonraki hafta retroya başlayacağından, o vakte kadar tüm datalarınızı yedeklemeyi, telefon, tablet, bilgisayarlarınızda gerekli boş alanı açmayı ve gerekli düzenlemelerinizi yapmayı

Bu hafta borsa, altın ve gümüş

Borsa İstanbul haftayı 8026.27 puandan yüzde 0.83 artı ile kapattı. Ons altın rekor aylık kapanış ile 2071.95 puandan, gram altın ise 1925 TL’den kapanış yaptılar.

Nedir bu sürdürülebilirlik?

Sürdürülebilirlik Prensibi, 1713 yılında Hans Carl von Carlowitz adlı bir Alman tarafından ortaya atıldı. Kaynakları kurutmadan ve  yaşamın her alanında mevcudu devamlı kılabilmek, yaşamın en

Östrojen, progesteron ve testosteron

KADIN METABOLİZMASI VE ERKEK METABOLİZMASI Peki çevremizde sürekli duyduğumuz bu östrojen nedir? Hormonlar genel olarak organların fonksiyonlarını düzenleyen metabolik kimyasallardır. Östrojen başlıca yumurtalıklarda kolesterolden sentezlenen

Dalışın Altın Kızı: Şahika Ercümen 

Denizin derinliklerine yapılan zorlu dalışlar, cesaret ve azim dışında biraz da çılgınlık gerektiriyor olsa gerek. Tonlarca suyun basıncı üzerinizdeyken, klostrofobik bir ortamda yapayalnızsınız ve yapacağınız ufacık bir hata

İkizler burcunda dolunay – Sözün gücü

Sözlerin gücünün ne kadar önemli olduğu ve bu gücü nasıl kullandığımıza dair testlerden geçeceğiz. 14 Ekim Güneş Tutulmasının etkilerini yine ve yeniden yaşayacağımız iletişim ve