Global piyasalarda sonbahar erken başladı

 

Borsa İstanbul haftayı 7513 puandan yüzde 2.6 kayıp ile kapattı. 5100 puandan başladığı yolculuğuna 7868 puana kadar sürdürdü ve 8 haftalık yükseliş ivmesine geçtiğimiz hafta son vermiş oldu. Yurtdışı borsalarda ve kripto para piyasalarındaki satış dalgası iç piyasaya da yansımış oldu.

Gram altında, ons altındaki düşüşün etkisiyle 1643 liradan düşüş ile kapatmış oldu. Dolar ise dar bantta hareketini 27 lira üzerinde sürdürüyor. Bu hafta içeride Kur Koruma Mevduat hesaplarının izleyeceği yol ve ABD’de para politikasına dair sinyaller arayacağımız Jackson Hole toplantısını dikkatle takip edeceğiz.

Kur Korumalı sistemin sonlanması

TCMB tarafından bankaların menkul kıymet tesisi uygulamasında yapılan değişiklik ile vadesi gelen kur korumalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme hedefi getirildi. Bunu Kur Korumalı sistemin sonlanması için başlangıç adımı olarak anlayabiliriz.

Kur Koruma Mevduat hesaplarında toplam miktar 120 milyar doların üzerinde. Buradan çıkan mevduatın yönü önemli olacak. Borsaya girişi yeni bir trendin başlangıcı olabilir. Altına yönelmesi yastık altı altın miktarını artırabilir ve altına olan talep fiyat farklılıklarına yol açabilir. Konut ve otomotiv sektörüne yeniden yön verebilir. Arsa, tarla, gayrimenkul alanında fahiş fiyatlanmalara neden olabilir.

Döviz tarafına yönelmesi durumunda kurun üst seviyelere taşınmasını sağlayabilir. Bir miktarı mevduatta kalacaktır ama hem enflasyon üstü getiri arayışı hem de dövize karşı parasının değerini korumak isteyen vatandaşı arayış içine itecektir. Bankalarda yeniden faiz yarışını tetikleyecektir.

Çin, global ekonomi için tehdit oluşturmaya devam ediyor. 2021 yılında patlak veren emlak sektöründe işler tüm teşviklere rağmen yolunda gitmiyor. Çin Merkez Bankası geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde faiz indirimine gitti. Bankalardan kredileri artırmaları çağrısında bulunuldu. Çin’de hem iç talebinde hem de dış talebin azalması birde emlak krizinin derinleşmesi yeni bir krizin habercisi olabilir.

Dünya Bankası, global büyüme için tahminleri düşürmüştü, sebep ise Çin’deki tehlike çanları olmuştu. Global ekonominin domino taşlarını oluşturan şirketlerin Çin ile ticareti ve ticaret hacminin düşmesi gelecekte büyük bir tehlikeye işaret ediyor. Global borsalarda bu ay satışların ağırlık kazanması korkunun hızlıca yayıldığına işaret ediyor. Çin sorunu devam edecek ve o taraftaki ekonomik verileri yakından takip edeceğiz.

Diğer önemli başlık ve gelecek aylarda derinleşebilecek kriz habercisi gıda sektörü. Ukrayna’da buğday, mısır, arpa, ay çiçeği, soya fasulyesi başta olmak üzere tarım ürünlerinde sevkiyat sorunları dolayısıyla ihracat çok azaldı. Rusya, limanları bombalarken sevkiyatı engellemek için nehirlerde ulaşımı zorlaştırıyor.

Yeni bir gıda krizi kapıda. Neredeyse tüm temel tarım ürünlerinde Mart 2022 Rusya – Ukrayna savaşı ile tarihi zirveleri görmüştük. Şimdi zirvelerden neredeyse yüzde 40 düşüşler var. Fakat son iki haftadır olanlar geleceğe dair yüksek fiyatlanmalara işaret ediyor. Gıda sektörü alarm vermeye çok yakın.

Bu hafta içeride ve dışarıda bir çok gelişmeyi takip edeceğiz. Bu hafta öncelikle Çin’den gelecek haber akışını yakında takip edeceğiz. Salı günü ABD’den konut sektörüne yönelik Mevcut Ev Satışları verisini, Çarşamba yine ABD’den Yeni Ev Satışları, inşaat izinleri ve Hizmet sektörü Satın Alma Müdürleri Endeksini takip edeceğiz. Perşembe TCMB faiz kararını, Cuma ise ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul ; Yükselişine ara veren borsa için 2-4 hafta arasında bir düşüş sürecine girilmiş olabilir. Ya da hiç bir şeyi umursamayan bir endekste görebiliriz. Mevduat faizlerinde eğer beklenen artış olursa borsada çıkışlar başlayabilir ve satış baskısı uzun sürer. 7000 seviyesini yakın vadede yakından izleyeceğiz. Altında 6500 seviyelerine kadar düşüşler görülebilir.

Yarın bekle gör sürecine geçip, portföylerde hisse azaltımı olabilir. Bu ise satışı derinleştirecektir. 7800 üzerindeki kapanışları ya da 7000 altı kapanışları yakında takip edeceğiz. Düşüşler hisse portföyü oluşturmak için güzel bir ortam oluşturabilir. Borsanın yükseliş hikayesi devam ediyor. 6000 üzerinde kaldıkça düşüş trendinden bahsetmek için erken diyebiliriz.

Altın : Ons altında 1900 dolar seviyelerinin üstü yeniden yükseliş için umut olacaktır. 1900 altında kaldıkça 1830 dolar hedefinin gerçekleşmesi mümkün görünüyor. Gram altın 50 – 100 TL arasında düzeltmesini gerçekleştirmesi alım fırsatı yaratabilir. Kısa süreli düşüşler olabilir. Altın güçlü tarafta kalmaya devam edecektir.
Dolar : dar bantta hareketine devam ediyor.

Yükseliş beklentileri korunuyor. Dolardaki yükseliş beklentisi piyasanın yapısını bozuyor. Herkesin farklı bir kur beklentisi var. Piyasada tahminle havada uçuşuyor. Uzun vadeli beklenti yukarı, kısa vadeli düşüş, ancak merkez bankasının bu haftaki faiz adımında şok etkisi olursa yaşanabilir. Dolar hem içeride hem dışarıda gücünü koruyor.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var

“İncinsen de incitme”

RUANDA ÖRNEĞİ: SOYKIRIMLA BAŞA ÇIKMANIN TEK YOLU ZALİME DÖNÜŞMEK DEĞİLMİŞ Hacı Bektaşi Veli’nin, “İncinsen de incitme” sözü, şu sözüyle beraber, bu yazıda anlatmaya çalıştığım her

Kadın emeğinin yarattığı reçel cenneti

Şimdilerde,  kadın emeği deyimini sıkça duyuyoruz. Kadın emeği, tarih boyunca toplumsal, ekonomik ve kültürel alanlarda önemli bir rol oynamış. Kadınlar, tarım toplumlarından sanayi devrimine ve

Kraliyet çikolatacısı Naciye Tosun

Onu ilk tanıdığımda gözlerindeki tutku beni o kadar çok etkiledi ki, bırak çikolataları bir yana, sen kendini anlat, dedim. Çikolataların lezzetinde kaybolurken, onun azmine, başarısına