Borsa yükselişine devam eder mi?

Borsa İstanbul haftaya 9155 puandan yükselişle başladı. 12 yıl sonra not artışı geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in kredi notunu B ‘den B+ ‘ya ve not görünümünü durağandan pozitife güncellemesi, piyasalarca olumlu karşılandı. Dolar 32 TL’den , euro ise 35 TL’den haftaya başladı. Gram altın 2420 TL’den alıcı buluyor.

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesinde enflasyon, büyüme, döviz rezervlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Enflasyon beklentilerinin hafiflediği ve dış likidite risklerinin azaldığı belirtilen açıklamada, bu durumun daha olumlu dış finansman koşulları, yüksek rezervler, düşük döviz korumalı mevduatlar ve daralan cari işlemler açığını yansıması olduğu kaydedildi. Büyümeye dair ise Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8, 2025’te ise yüzde 3,1 büyüyebileceği belirtildi.

Kredi derecelendirme kuruluşları bundan sonra daha fazla konuşulacak

Hala yatırım yapılabilir seviyenin altındayız fakat dünya finans piyasalarının yüzde 95’ini etkileyen kuruluşlar Türkiye için düğmeye bastı diyebiliriz. Fitch’te yatırım yapılabilir seviyenin dört basamak altındayız, S&P için beş kademe, Moody’s için 6 kademe aşağıda yer alıyoruz.

Bu kuruluşları dikkate alan global yatırımcılar, not artışları geldikçe yatırımlarını ülkemize yönlendirebilirler. Ekonomi yönetimininde attığı adımlarda bunun hedeflendiği çok net. Not artışı geldikçe de borsa İstanbul’da orta vadede hedefler oluşmaya başlayacak. Hızlı girişler görebiliriz.

Borsanın önünde engel olan unsur ise seçimler. Seçimlerin getirdiği belirsizlik, yatırımcıları güvenli varlıklara itiyor. Kenara çekilip bekleyen yatırımcıların bir kısmı borsa ya da yatırım fonlarını tercih edebilir. Seçim sonrasında faiz kararları ve enflasyon rakamları, karar vermede daha etkili olabilir.

Bu hafta global piyasalarda en etkili veri ABD enflasyon rakamları olacak. Salı günü açıklanacak veride, yıllık yüzde 3.1 olan artışın sabit kalması ve aylık yüzde 0.3 ‘ten 0.4’e artış olması bekleniyor. Beklentinin üzerinde gelebilecek olan enflasyon rakamları merkez bankası beklentilerini bozabilir. FED’in faiz indirimlerine yaklaştığı ve kesin indirim yapılacağı beklentisi fiyatlanıyor. Bu bakış açısı yüksek enflasyon rakamları ile bozulabilir.

Teknik Görünüm

Altın: Hızlı yükseliş şok etkisi yarattı. Analistler bu kadar hızlı yükselişin nedenini sorguluyor. Savaş, enflasyon, büyümeye dair endişeler, hangisi? Ons altın son 2 haftada 170 dolar yükseldi. Gram altın yıl başından bu yana yüzde 24 değer kazandı.

Altın cephesinde neler oluyor? Ortadoğu’daki savaş ve Doğu Avrupa’daki gelişmeler, Rusya’nın son nükleer denemeleri, dünyayı yaklaşan bir felaket için uyarıyor. Merkez bankaları Ocak ayında 39 ton altın aldılar. Altın alımları küresel boyutta devam ediyor.

Teknik seviyelere baktığımızda 2200 dolar direnç olarak izleniyor ve 2100 dolar altına inmedikçe yükseliş devam edebilir. Ara seviye ise 2140.

Borsa İstanbul : 9200 puan üzerinde kapanışları önemli olacak. Yükselişin devamı için öncelikle bu seviye üzerindeki kapanışı bekleyeceğiz. Daha sonra 9400 zirvelerinin aşılması önemli olacak. 9400 seviyesi üzerinde 10 bin seviyesini konuşacağız. Aşağıda ise 8800 desteği önemli. Bu destek seviyesinin üzerinde kaldıkça yükseliş devam edebilir.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir.

Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır.

Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü