Dünya giderek daha çok karışıyor

Borsa İstanbul 9097 puandan, geçen haftayı yüzde 2.97 değer kaybıyla kapattı. Borsada satış dalgası bu hafta itibariyle başlayabilir. Gram altında yeni rekor var.  Fiziki piyasada gram altın 2175 TL seviyelerine ulaştı. Ons altın haftanın son günü Rusya’nın nükleer açıklaması ile hızlıca yükseldi ve 2083 dolar seviyesinden kapandı.

ABD borsaları ve kripto paralarda yeni rekorlar geliyor. Küresel sermayenin ilgisi, Bitcoin yatırım fonunun resmi olarak onaylanması ve işleme başlaması ile kriptolara paralara yöneldi.

Yeni haftaya Borsa İstanbul satışlar ile başladı

Endeks ilk günü 9000 puanın altında 8907 puandan yüzde 2 eksi ile kapattı. Altında yeni rekor geldi, gram altın sert piyasada 2250 TL ile rekor kırdı.

Ons altın ise 2100 dolar üzerinde seyrine başladı, bu hafta kapanışı önemli olacak. Bitcoin ise tarihi zirvesi olan 69000 dolar seviyesinin hemen altını test etti.

Kritik bir haftaya giriyoruz. İçeride seçim gündemi ve dünyada Rusya’nın Alman İstihbaratından bir kısım ses kaydı yayınlaması ile Almanya, ingiltere ve ABD’nin Ukrayna üzerinden planları su yüzüne çıkmış oldu. Rusya’nın elinde bu kriptolanmış olmasına rağmen çözülen ses kayıtlarından daha çok varmış.

Nükleer silah gündemi yeniden konuşuluyor

Avrupa karışıyor. Rusya savaşa itiliyor. İnsan oğlunu belirsizliklerle dolu bir süreç bekliyor. Türkiye ise tarafsız kalıyor, bu tarafsız tavır başta ABD olmak üzere tarafları rahatsız edecektir.

Savaş gündemi karışık. Rusya – Ukrayna Savaşı, durulmak yerine dahada alevleniyor. Ukrayna üzerinden Rusya’ya taciz ve Rusya’nın uzlaşmadan uzak tavrı işleri zorlaştırıyor.

Altın gündemin tepki göstereni oldu. Cuma günü ons altın 2088 dolar seviyesine kadar yükseldi. Çok uzak değil, 14 Şubat günü 1883 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Hızlı gelen 100 dolarlık yükseliş hareketi, düştükçe gelen talep ile açıklanabilir.

Altında yükseliş devam ediyor. Ons altında 2000 – 2100 dolar bandı önemli ve 2100 dolar üzerinde yükseliş trendi ivme kazanabilir. Gram altında ise içeride dolar dışarıda ons altındaki hareketlilik yükselişi destekliyor. Gram altında güçlü yükselişine devam ediyor.

Türkiye Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK’e göre şubatta aylık enflasyon yüzde 4,53 olurken, yıllık enflasyon yüzde 67,07’ye yükseldi. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 75 ile zirve yapması bekleniyor.

Merkez bankasından ise 500 baz puan son faiz artırımı ile politika faizini yüzde 50 seviyelerine çekmesi bekleniyor.

JP Morgan yatırım bankasının beklentisi bu yönde ve Türkiye Merkez Bankası’nın Kasım ve Aralık aylarında politika faizini indirebileceğini, bu yüzden yıl sonu politika faizi tahminini yüzde 45’te tuttuğunu açıkladı.

Bu hafta dışarıda Salı günü ABD’den hizmet ve imalat sektörüne yönelik veriler, Çarşamba FED başkanı Powell konuşması, Perşembe Avrupa Merkez Bankası faiz kararını ve Cuma Tarımdışı istihdam rakamlarını takip edilecek. Özellikle istihdam piyasasına yönelik beklentiden iyi gelen istihdam rakamları FED’in elini faizi yüksek tutması konusunda güçlendiriyor.

İçeride ise Salı günü reel efektif döviz kuru, perşembe günü hazine nakit dengesi, cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye değerlendirmesi takip edilecek.

8 Mart Cuma gecesi, piyasaların kapanmasının ardından açıklanacak olan rapor, Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair önemli ipuçları taşıyor. Fitch’in Türkiye’nin görünümünü durağandan pozitife yükseltmesi beklenebilir. Not artışı piyasalarca olumlu karşılanacaktır. Seçim öncesinde not artışının gelmesi şok etkisi yaratabilir.

Teknik Görünüm

Bitcoin : Kısa vadeli hedefler 75000 Usd ve 85000 Usd, yükseliş devam ediyor. Nisan ayındaki yarılamaya kadar sakin bir seyir izlese de, yükseliş 2025 yılına kadar devam edebilir.

Bist100: Satış baskısı devam ediyor. 8800-8900 bandına kadar satışlar sürebilir. Yılın başından bu yana yüzde 24 değer kazandı ve düzeltme içine girdi demek daha doğru olacaktır. Dolar bazlı 280 dolar seviyesi destek konumunda. Burası korunduğu sürece satışlar sınırlı kalacaktır.

Risk iştahı yüksek, yabancı girişi bekleniyor. Özellikle seçime kadar baskı daha sonrasında yükseliş ön plana çıkabilir. Mevduat faizlerinin durumu bu noktada önemli olacaktır.

Altın : Ons altın 2120 dolar seviyesine kadar yükseldi. Rekor seviyeler 2143’te bulunuyor. Bitcoin ve Altının aynı dönemde yükselmesi ve bu harekete gümüşte kendine has çabukluğu ile katılırsa, o zaman korkulacak olayların olma ihtimali artıyor demektir. Altın – Bitcoin – Gümüş, üçlüsünde gümüş performans olarak geride kalıyor. Gümüş sahneye çıktığında diğerleri sadece bekler.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Ya tiyatro izlememiş ya tarihten bihaberler

Belki bu yazı yayımlandığında, İsrail, İran’a yönelik misillemesini yapmış olacak. İsrail’in yapacağı misillemenin seviyesine göre belki İran bu kez başka bir saldırı düzenleyecek. Sonuçta burası

Tebrikler Fenerbahçe kadın basketbol

Bir sporcu için en büyük hedeflerdir bunlar. Yerelde şampiyonluk, bölgesel şampiyonluk, kıta şampiyonluğu ve uluslararası büyük turnuvalarda şampiyonluk. Zordur. Çok zor. Büyük sporcular, büyük takımlar

Yaygınlaşan yoksulluk yoksullaşan yaşlılık

İnsan bizim gibi bir ülkede yaşıyor ve azıcık da ekonomi ile ilgileniyorsa mutsuz oluyor, bu kesin… Bayramların gelişine, yaş alıp emekliliğe yaklaştığına, çalışmak zorunda olmayacağı

Gayrettepe’de İtalyan lezzetleri

Bu yazıda tanıtacağım mekan Akdeniz yemekleri, Akdeniz mutfağı ve özellikle İtalyan mutfağı sevenlere … Bir ülkenin geleneğini öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi o ülkenin yemek

Borsa ve altının gidişatı

Borsa İstanbul hızlı bir toparlanma ile haftayı yüzde 5.21 artış yaparak 6918 puandan kapandı. Yeni haftaya ise yükseliş ile başladı. Seçim haftasında borsanın kapalı olacak

Seçim Sonucunun Piyasalara Etkisi

Seçim başlığının ortadan kalkması ile ekonomide yol haritası takip edilecek. Belirsizlik ortadan kalktı. Enflasyonun ağır yükünün, siyasi sonuçlara etkisi hızlıca görülmüş oldu. Ekonominin ağır yükü