HEM LEZZETLİ HEM  UCUZ… ÜSTELİK DOYURUCU

 

Tükürük Köftesi, çibörek, ciğer tava, ayvalık tostu, kumpir, midye dolma, kumru, sebzeli dürüm, lokma, mısır, boyoz, midye, sembüsek, Şam böreği, taze nohut, ciğer kebabı, loğlaz dürümü, Urfa kebap dürüm, sakatat kebabı, nohut dürüm,  halka tatlısı, kuymak, banduma, balık ekmek, kazan simidi, halka tatlısı, bici bici, tantuni, kerebiç, yanıksı dondurma ülkemizin en bilinen sokak lezzetlerinden.

Sokak lezzetlerinde en fazla çeşitliliğe sahip ülkelerden biriyiz

Ünlü yemek yazarı Michael Alan Connelly’nin dünyada en iyi 20 sokak lezzeti listesinde meşhur dürümümüz ikinci sırada. BM araştırmalarına göre, her gün tamı tamına dünyanın dört bir tarafındaki 2.5 milyar insan, karnını sokak yemekleri ile doyuruyor.

Sokak yemekleri deyip de geçmeyin sakın…Saptamalara göre, sokaktaki ayaküstü kondu satıcılarda yemek yeme alışkanlığı MÖ 5000 yıllarında Pompei kentinde başlamış. O gündür bugündür de devam ediyor.

BM araştırmalarına göre, her gün tamı tamına dünyanın dört bir tarafındaki 2.5 milyar insan, karnını sokak yemekleri ile doyuruyor.

Amerikan L.A. haftalık dergisinde ünlü gurma yazar Jonathan Gold şöyle yazıyor: “Moda dediğin… Müzik dediğin hep sokaklarda başlamıştır. Ardından kapalı mekânlara geçmiştir… Yemek bunun dışında olabilir mi!..”

Türkiye de sokak yemekleri açısından son derece zengin bir ülke

Her bölgenin ve hemen her ilin kendine has sokak yemekleri bulunuyor. Türkiye’nin coğrafî konumu açısından çeşit çeşit ürünü var. Neredeyse her köşe başında bir sokak yemeği satan yerle karşılaşabilirsiniz. Hele hele belli saatlerde. Türkiye’nin sokak yemekleri dediğimiz zaman, liste uzar da gider. Saymakla bitmez.

BÖLGELERE GÖRE SOKAK LEZZETLERİ

İç Anadolu Bölgesi’nde soslu dürüm döner, tükürük Köftesi, gobit, alıç, çibörek, osmanlı şerbeti, Marmara Bölgesi’nde  tava ciğeri, pideli köfte, cantık, hurma tatlısı, bomba, ayvalık tostu, Beyoğlu çikolatası, kumpir, midye dolma, buzlu badem, Ege Bölgesi’nde söğüş, kumru, sebzeli dürüm, lokma, mısır, boyoz, midye,  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde  hayat çöreği, kaymay şerbetli, Mardin peyniri, Mavi badem şekeri, sembüsek, Şam böreği, taze nohut, keçi tulumunda ayran, tirit, ciğer kebabı, meyankökü şerbeti, loğlaz dürümü, Urfa kebap dürüm, sakatat kebabı, nohut dürüm, kahke, Şam tatlısı, Karadeniz Bölgesinde kuymak, simit tiridi, banduma, balık ekmek, Samsun pide, Akdeniz Bölgesinde şırdan, sıkma, kırkaz, kazan simidi, halka tatlısı, bicibici, karakuş, cantık, tantuni, kerebiç, bağça, yanıksı dondurma, silibe kağıt kebap, haytalı, sahlep, macun Mersin ciğeri ülkemizin belli başlı sokak lezzetlerinden.

DÜNYADA HER ZAMAN YÜKSELEN DEĞER

Sokak yemeklerine bir tek biz meraklıyız zannetmeyin. Dünyada her zaman yükselen değer. Tüm gastronomik etkinliklerde illaki sokak lezzetlerine ayrı bir alan açılır ve inanılmaz ilgi görür.  Gurme yazar,  Lifestyla Asia’nın Genel Yayın Müdürü Michael Alan Connelly, özel bir liste yayınladı: “20 Must-Try Street Foods Around the World”  (Dünya Üzerinde Denemek Zorunda Olduğunuz 20 Sokak Yemeği).

DÜRÜMÜMÜZ DÜNYADA İKİNCİ SIRADA

Bizi ilgilendiren tarafı, meşhur dürümümüzün ikinci sırada olması.

Belki merak edersiniz… Kimbilir, belki yolunuz düşer – şöyle yapmış sıralamasını Michael Alan Connelly: 1) BANH Mİ (Vietnam, kızarmış etli sandviç)

2) DÜRÜM (Türkiye)

3) SUPPLİ (İtalya, peynir/biftek,domates)

4) ROU JIA MO (Çin, dönerin bir benzeri)

5) PORK SATAY (Tayland, soslu bir tür domuz eti)

6) TACOS AL PASTOR (Meksika, bu ülkeye göçen Lübnanlılar’ın yaptığı bir tür tako)

7) TAGINE (Fas, Berberî usulü kuzu)

8) CHORIPÁN (Arjantin tarzı sosisli sandviç)

9) BHEL PURI (Hindistan, pilav ve erişte karışık)

10) AREPAS (Venezuella, teryağlı-peynirli, soslu yumurta)

11) Krep (Paris)

12) Yumurta Waffle’ı (Hong Kong)

13) ESPETINHO (Brezilya, tavuklu veya biftekli)

14) CURRYWURST (Almanya, tercihan Berlin)

15) FALAFEL (İsrail, Telaviv; sebzeli, soslu, tavuklu)

16) HOKKIEN MEE (Singapur; pirinç, yumurta, sos, domuz eti)

17) JERK CHICKEN (Jamaika, isli tavuk)

18) HOT DOGS (İzlanda)

19) CEVICHE (Peru, marine balık)

20) HALO-HALO (Filipinler, buzlu sütün içine yaş ve kuru meyveler)

 

BİCİ BİCİ – Cafe ORA – Barajyolu ADANA

 MALZEMELERİ:

4 su bardağı su

3 yemek kaşığı mısır nişastası

Pudra şekeri

Kırmızı gıda boyası

gül suyu

HAZIRLANIŞI:

3 kaşık nişastayı yarım bardak su içinde eriterek karıştırın. 4 bardak suyu tencerede kaynatın, su kaynadığı zaman hazırlamış olduğunuz su karışımlı nişastayı yavaş yavaş tencereye dökün, çırpma teli ile belli bir kıvama gelinceye kadar karıştırın. Sonra tepsiye yaklaşık 1-1,5 cm kalınlığında olacak şekilde döküp soğumaya bırakın.

Soğuyan karışımı tepsi içinde karelere bölerek kesin. Karelere bölünmüş olan malzemeden bir parçası avuç içine alarak bıçak yardımıyla küçük küp şeklinde kasenin içine doğrayın. Üzerine istediğiniz miktarda pudra şekeri ve kırmızı gıda boyası ile hazırlamış olduğunuz şerbet veya gülsuyu ekleyin. Arzu edenler bu karışıma küp meyvelerden ilave edebilir.

NOHUT DURUM – Dürümcü Recep Usta- Ahmet KESEN-GAZİANTEP

MALZEMELERİ:

1 su bardağı nohut

1 tatlı kaşığı tuz

Tırnaklı ekmek

Domates

Kuru soğan

Maydanoz

Yeşil biber

Pulbiber

HAZIRLANIŞI:

Yöreye has nohutu birgün önceden ıslatılın. Islatılan nohutlar süzün ve iyice yıkayın. Zaman ayarlı düdüklü tencerelerde tuzunu ekleyerek kaynatın. (Geleneksel yöntemlerde nohut kazanlarda kaynatılmaktadır.) Nohutlar piştikten sonra süzün. Tırnaklı ekmeklerin üzerine alarak, ince kıydığınız maydanoz, domates ve kuru soğan ile servis edin. Acılı arzu ederseniz pul biber ekleyebilirsiniz. http://www.mutfakdostlaridernegi.org

 

Paylaş

Son Yazılanlar

Bu dünya sadece bize ait değil ey insan!

Ah almaya inanır mısınız? 1910 yılında sokak köpeklerine yapılan acımasız muamelenin ahının nasıl çıktığını biliyor musunuz? Osmanlı İmparatorluğu’nda, yıl 1911’i gösterdiğinde patlayan Libya ve 1912’de

Ekşi mayanın aşkı Mayadan Tatlar

Farkında mısınız bilemiyorum? Bi’Nevi Gazete’de yazdığım, sizlere tanıtmaya çalıştığım yerler, genel olarak kıyıda köşede kalmış, yol üstü değil de ara sokaklarda yer alan, keşfedilmeyi bekleyen

Benim dertli, küskün ayım mayıs

Ayrıcalıklı yaşanmışlıklarından bize kalanlar bir yana, yılın her ayının zihnimizdeki karşılığı; sınıflarımızın duvarlarına asılmış panodaki resimlerle, yanımız sıra kültürün bağ ve hasadından kalma görüntülerdir. Bu

ABD’de enflasyon düşecek mi?

Borsa İstanbul haftayı 10218 puandan yüzde 0.57 düşüş ile kapattı. 10383 ile yeni rekor geldi. Ons altın haftanın sonuna doğru yeniden toparlandı ve haftayı 60

Eflatun bi başka ruh, bir filozof

Öylece baktım bizimkine, çaresizce, benim için çaresizlik, onsuzluktu, bizimkinin yanımda olamamasıydı, ne hırladım, ne mırladım, “ben sadece seni çok sevdim,” der gibi baktım. Bir tek