Para piyasaları hareketlendi

Yılın ilk günlerinin rehavetini atan piyasalarda hareketli günler başladı diyebiliriz. Darısı reel piyasa hareketliliğine. Borsa İstanbul zirveye yakınlaştı ve yüzde 4.37 artış ile 8346 puana yükseldi.

Onsa altın yatay bantta seyrederken haftaya 2026 puandan başlıyor, dolar 30.33, euro 32.94 lira, gram altın 1967 liradan haftaya başladılar. Finans dünyasından haftanın en önemli verisi ABD Merkez Bankası FED’in faiz kararı olacak.

Geçtiğimiz hafta TCMB Faiz kararını izledik ve politika faizi yüzde 45 seviyesine çıkarıldı

Karar metninde, ‘dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığı ve bu düzeyin gerektiği müddetçe sürdürüleceği’ mesajı verildi. Enflasyondaki düşüş eğiliminin başlaması, faizin sonlanması konusunda daha belirleyici olacaktır.

Enflasyonun Mayıs ayında yüzde 74 ile zirve yapması bekleniyor. Daha sonra özellikle enerji tarafındaki maliyetlerin azalması, seçim sonrasında yapılacak olası zam, vergi, artışların etkisinin azalması, enflasyonun düşüşe geçmesini sağlayacaktır. Düşüş hızı bu noktada önemli ve enflasyonun faizin altında kaldığı senaryoda, faiz indirimlerinin daha çok konuşulması söz konusu olabilir. Özellikle ekonomik olarak 31 Mart sonrasında gelişmeler yakından takip edilecek.

Dolar/TL 30 lira üzerinde seyrine devam ediyor

Yıl sonu için bir çok tahmin var. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonunda doların 40 TL olması bekleniyor. Orta vadeli programda, 2024 yıl ortalama kurunun 36.78 olarak tahmin ediliyor.

ABD’li yatırım bankası JP Morgan, yıl sonu dolar/TL hedefini 34’ten yaklaşık 36’ya revize etti. Türk Lirası’nın daha güçlü bir yıl geçireceğini tahmin edenler de var. Yatırım bankası olan Goldman Sachs, Türk Lirası’nın 2024 yılında değerlenebileceği öngörüsünde bulundu.

Bir diğer ABD bankası Wells Fargo, Türk Lirası’nın Dolar/TL’nin 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren düşeceğini belirtirken, devam eden çeyreklerde de dolar/TL’de bu ivmenin süreceğini tahmin etti. Bankanın hazırladığı rapora göre yılın üçüncü çeyreğinde kurun 30 seviyesine, son çeyrekte ise 29,50 seviyesine çekilmesi öngörülüyor. Banka 2025’in ilk çeyreğinde kurun 29, ikinci çeyreğinde ise 28,50 olacağını tahmin etti. Dolarda tahmin aralığı çok geniş.

Global olarak doların değer kaybedeceği beklentisi çok yüksek. Dolar endeksi, ABD dolarının altı para birimi karşısındaki değerini gösterir.  Bu altı para birimini; İngiliz sterlini, Euro , Japon yeni, Kanada doları, İsveç Kronu ve İsviçre frangıdır. DXY’nin bu yıl değer kaybederek 90 – 95 bandına gelmesi bekleniyor.

Bu ise hem gelişmiş ülke para birimleri hem de gelişmekte olan ülke para birimlerini bu yıl dolar karşında güçlü kalabileceğine işaret ediyor.

Yatırımlar açısından düşündüğümüzde bankalar geçtiğimiz haftalarda yüzde 55’lere varan faiz oranlarını kredi satamadıkları için düşürdüler ve bir yanda 20-30 bandında mevduat faiz oranları verilirken diğer yandan 35-45 bandında faiz veren bankalar var. Bu konuda kafa karışıklığı mevcut.

Yatırımcıda bu noktada kararsız kalıyor. Borsa İstanbul yabancı yatırımcı almaya başladı ve fiyata olan etkisini görüyoruz. Borsa tarafında yatırımcıların tabana yayıldığı güçlü bir görünüm var. Dolarda da iki yönlü tahminler güçlü. Altında ise beklentiler yüksek ama öncesinde düşüş riski var.

Yatırımcı olarak borsa portföyde vazgeçilmez, biraz altın ve döviz ise olası kur riskine karşı varlığı koruyacaktır. Sepet mantığı işlemeye devam ediyor. Yıl sonu için hesaplanan ortalama yüzde 40 enflasyon üstü getiri arayışı ilk yarı borsadan diğer yarı altında aranabilir.

Bu hafta Çarşamba günü ABD’den faiz kararını ve FED üyelerinin görüşlerini izleyeceğiz. Euro Bölgesi enflasyon rakamları, Almanya’nın büyüme ve enflasyon rakamları, ABD’den iş gücü piyasasına yönelik başta Tarım dışı istihdam verilerini takip edeceğiz. İçeride Çarşamba günü açıklanacak Aralık ayı dış ticaret dengesi ve Cuma günü açıklanacak olan Ocak ayı dış ticaret dengesi verileri takip edilecek.

Özellikle Kızıldeniz’deki gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Süveyş kanalında geçişlerde yüzde 42 azalma var. Navlun fiyatlarındaki artışlar bir çok ithal üründe fiyat artışlarına neden olabilir. Kızıldeniz’deki çözümsüz her gün dünya ekonomisi dönen her bir enflasyon rakamı olarak düşünülebilir.

Teknik Görünüm

Borsa İstanbul : Yurtdışından gelen olumlu haber hem de merkez bankasının faiz artırımı sonrasında, yabancı girişininde etkisiyle borsa yukarı yönde ivmelendi. 8200 puanında üzerindeki haftalık kapanış pozitif olarak izleniyor. Bundan sonraki süreçte buranın üstünde kaldıkça 8560 zirvesi takip edilecek. Borsada olumlu hava devam ediyor diyebiliriz. Özellikle 7950 puanın altında temkinli olundukça yükseliş umut veriyor.

Altın : Ons altın özellikle Ortadoğu’daki gelişmeler dolayısıyla güçlü. ABD’den gelen pozitif veri akışı ile baskılansada faiz indirimleri ve jeopolitik riskler düştüğü yerden toparlanma sağlıyor. 2000 dolar üzerinde kaldıkça güçlü altında satış baskısı gelebilir. 2000 dolar altı alım fırsatı yaratabilir. 2100 üzerinde ise yeni bir yükseliş ivmesi başlayabilir. Altın önümüzdeki 5 yıllık süreç içerisinde portföylerde bulunabilecek önemli bir yatırım aracıdır.

Bol kazançlı bir hafta olması dileklerimle…

Şirin Sarı Altın ve Para Piyasaları Uzmanı

YASAL UYARI—Burada yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibariyle mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilerek derlenmiştir. Yazar tarafından, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olup, hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır.

Bu bilgiler, belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte ve bu yönde herhangi bir şekilde taahhüt veya garantimiz bulunmamaktadır. Bu itibarla bu sayfalarda yer alan ve hiç bir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan hususlar hakkında herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

Gerek bu yazıdaki, gerekse bu yazıda kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve bu yazıdaki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve/veya ilgili kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kâr yoksunluğundan manevi zararlardan her ne şekil ve surette olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı yazar sorumlu tutulamaz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

ÇEKİNCE—Bu rapor tarafımızca doğruluğu kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlamış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır.

Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık ve zararlardan kurum çalışanları ile yazarın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Paylaş

Son Yazılanlar

Nerede o berrak sular Zaman bey?

Zeytin Ağacı Dizisi yine Aile Dizimi tartışmalarını başlatacak. Bu defa, ilk sezondan çok daha profesyonel olduğunu görüyorum. En azından Aile Dizimi ve kanser bir araya

Yılın 2. yarısı altın için renkli geçecek

Yılın ikinci yarısı hızlı başladı. ABD seçimleri 3. çeyrek için yol haritası oluştururken, yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu iki kademe birden

Her atletin hayali olimpiyat oyunları

Olimpiyat oyunları… Şüphesiz ki dünyanın en büyük spor organizasyonu ve her atletin hayali… 2024 Olimpiyat Oyunları kısa bir süre sonra Paris’te başlayacak. 32 branşta 48

Seyirci kalıyorsan esas sen uyutulmuşsun!

  Ben de onlardan biri olabilirdim.  Çünkü geldiğim yer sokaklar. Bu hikayemi size bundan sonraki yazımda anlatacağım. Evet, sokakta yaşayan tüm canlılara, insanlara, hayvanlara sesleniyorum.

Çürük Elmalar Sektörü Tehdit Ediyor!

Yeme içme sektörü son dönemde ciddi bir sınav veriyor. Artan fiyatlar nedeniyle ciddi eleştiri alıyorlar. İşini ciddi olarak yapan işletmeler haksız olarak eleştirildiklerini düşünüyorlar. Ve

Asıl mesele hayvanların sokakta oluşu mu?

Türkiye’nin uzun süredir gündemini meşgul eden sokak köpekleri sorunu, köklü ve insani bir çözüme kavuşmayı bekliyor. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM‘ye sunulan yeni yasa teklifi, sorunun

Savaşlar, suikastler ve piyasanın yönü

Bu yıl malum, seçimler yılı. Hindistan’tan Fransa’ya, Birleşik Krallık’tan İran’a seçimler sonuçlandı, ama siyasi istikrardan söz etmek çok güç. Hâlâ önümüzde pek çok seçim var