Çünkü ben aşığım biliyor musunuz?

Miyavlarım ben bizimkinin gözlerinin içine bakarak. Ona göre o bakışlar, bir kedinin değil de bir filozofun derin ve anlamlı bakışları. Uzun’a göre de “yemek ver kadın” bakışı. Bizimki usul usul yemeği koyar önüme. İşte o...
Devamını oku

AB’den kadın yöneticiler lehine karar

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde şirket yöneticilerinin en az yüzde 33'ünün kadınlardan oluşmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Şirket yöneticilerinin yüzde 33'ü kadın olacak Buna göre, şirketler, yönetici kadrolarının en az yüzde...
Devamını oku

Sanatseverlerin buluşma noktası CRR

Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan, CRR’yi sadece bir konser salonu değil, sanatın farklı disiplinlerinin yer aldığı sanat eğitiminin de verildiği bir kültür sanat merkezine dönüştürme hedefinden 2023 itibarıyla yer...
Devamını oku

Sağlık turizmi iştah kabartıyor

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Murat Emanetoğlu, muayenehane sahibi doktorların özel hastanelere bağlı çalışmasını zorunlu kılan yönetmeliğin doktorların çalışma hakkına ve hastaların doktor seçme özgürlüğüne müdahale olduğunu söylüyor. Devlet sağlık turizminden...
Devamını oku

İlham verici oyun Fosforlu Cevriye

İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni sezonda öne çıkan oyunlarından birisi de Gülriz Sururi’nin uyarladığı Suat Derviş’in kaleme aldığı Fosforlu Cevriye geçen hafta Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluştu. Oyunun yönetmeni Yelda Baskın ve dramaturgu Gökhan Aktemur...
Devamını oku

Üretimde yalnız olduğum günler terapi gibi

“Konfor alanından çıkıp hayallerinin peşinden gidebilmek…” Ne kadar ulaşılmaz bir fantezi gibi duruyor değil mi? Hem hayalindeki işi yapacaksın hem para kazanacaksın bu ne güzel bir rüya olmalı… Üstelik, yıllardır da bir holdingde yönetici olarak çalışıp iyi de para kazanırken kuracaksın bu hayali. Sonra işini bırakacaksın ve neyi seviyorsan onun peşinden gideceksin. Sezen Enderoğlu işte tam da bunu yapmış genç bir sanatçı. Cesur, yaratıcı, inatçı, kendine inanan biri. 14 yıl bir şirkette üst düzey yöneticilik yapan Enderoğlu önce fotoğrafa gönül veriyor sonra da seramiğe… Kiana Home markasını yaratan sanatçı ile yaşadığı süreci konuştuk.

Stres altınca hayatıma farklı bir yön verdim 

 Beyaz yakalı bir yönetici uzun yıllar bir şirkette çalıştıktan sonra kendi hayallerinin peşinden gitmeye nasıl karar verdi?

Değişim hissiyatının geldiği dönem çalıştığım şirkette de sürekli yönetim ve işleyiş değişiklikleri oluyordu. Stresin arttığı, işten duyduğum tatminin azaldığı zamanlardı. Üzerine bir de stres kaynaklı fiziksel rahatsızlıklar yaşamaya başlayınca hayatıma farklı bir yön vermem gerektiğini anladım. Daha yavaş yaşamak ve inandığım, keyif aldığım işler yapmak istiyordum. Fotoğraf zaten uzun yıllar hayatımda olduğu için en görünür yeni yol o oldu.

Fotoğraf ve seramik hayatını kazandığın alanlar oldu. Biraz zorluklarından bahseder misin?

Fotoğraf projelerimde sanat yönetmenliği, prodüksiyon ve styling adımlarını da ben üstleniyorum. İşin farklı durması için detaylar üzerine çok kafa yoruyorum. Yani müşterinin 1 günlük çekim gibi gördüğü bir işin arkasında aslında günlerimi alan ciddi bir emek var. Bu emeği anlayan ve iyi fotoğrafların markasına katacağı değeri bilen müşterileri bulmak zor olabiliyor.

Seramik de çok emek yoğun bir iş, bir ürünün çamurdan bitmiş ürüne dönüşmesi 7-10 gün. Üstelik son pişirimden sağlam çıkacağı da garanti değil. Sabretmek, hayal kırıklığına ve yeniden başlamaya hazır olmak gerekiyor. Ticari bir marka olmak ve geçim sağlayan bir işe dönüştürmek için ise ölçek büyütmek şart. Bu anlamda da ekipman yatırımı ve ekip oluşturacak bir finansal güce ihtiyaç var. Genelde malzemeler dövizle alındığı için maliyet – fiyat dengesini kurmanın da zorlaştığını söyleyebilirim.

Bir de kişisel girişimci olmanın genel zorluğundan bahsedeyim. İşin üretimi, satın alması, iletişimi, muhasebesi her şeyi sizde oluyor. Fiziken ve zihnen yorucu, her şeye yetişmek bazen çok zor. Yine de günün sonunda sevdiğiniz işi yaptığınız için o kadar da rahatsız etmiyor.

 

Pazarlama geçmişim fotoğraf konusunda beni destekliyor

Fotoğraf konusunda kendini nerede görüyorsun ve hedefin nedir?

 Pazarlama geçmişim sayesinde çalıştığım markaları iyi anlayan, vizyonlarına katkı sunan bir fotoğrafçı olduğumu düşünüyorum.

Hedef olarak çok iddiasız bir yerde duruyorum çünkü 2016 yılında istifa ettiğimde kendime bir söz verdim. Bir daha asla kendimi öyle bir stres içine sokmayacaktım. Dolayısıyla, fotoğraf ve seramik, bu iki işi aynı anda yürütürken huzurlu bir denge peşindeyim. Az sayıda çekim kabul ediyorum, kendimi pazarlama çabam yok. Bu dengede mutluyum. Fotoğrafa dair kendim için deneyimlemek istediğim şeyler var. Analog projeler yapmak bunlardan biri.

Seramik senin için hayatta ne ifade ediyor?

Seramik ticari bir iş olsun, olmasın hep hayatımda olacak gibi hissediyorum çünkü ellerimle bir şeyler üretmek, toprağa dokunmak bana iyi geliyor. Özellikle üretimde yalnız olduğum günler terapi gibi. İş akarken düşünceler de zihnimde akıyor. Kim bilir kaç meseleyi bu şekilde içimde çözmüşümdür.

Kiana Home nasıl doğdu bir çocuk olarak, nerede ve nereye varacak?

Yemek fotoğrafları çekmeye başladığım dönem, fotoğraflarımda kullanmak üzere kendi tabaklarımı yapmak istemiş ve bir seramik kursuna başlamıştım. Ürettiklerim çevrem tarafından beğenilince 2017 Ocak ayında Kiana Istanbul adıyla Instagram sayfamı açtım. Kiana Lazca’da toprak, dünya, evren gibi anlamlara geliyor. Hem seramiğin özünü, hem de yaratmak istediğim bu yeni dünyayı güzel temsil ettiğini düşündüğüm bir kelimeydi.

Çok güzel sofraların kurulduğu bir evde büyüdüm

Kiana doğal olarak bir sofra markası olarak gelişti. Şu an sosyal medyada hatırı sayılır takipçisi olan, ihracatın yanı sıra tüm Türkiye’ye gönderim yapan, 5 yaşında bir marka. 2021 sonunda Kiana Home olarak relansmanını yaptığımız markamız için hayalimiz, seramikten yeni ürün grupları ve seramik dışı sofra ve ev dekor ürünleriyle yine butik ama daha kapsayıcı bir marka haline gelmek, müşterilerimizin hayatında daha çok ana dokunmak.

Füsun Saka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
error: